نمایش/عدم نمایش سایدبار
رفتن به بالای صفحه
أَللّهُمَّ ارْزُقْنی شَفاعَةَ الْحُسَیْنِ یَومَ الْوُرُودِ
مهدی دمیرچیلو

پروژه های آشنایی بیشتر با قطعات_دیود

22

به نام خدا : پروژه های آشنایی بیشتر با قطعات_دیود – در این سلسه مطالب که تعدادشون هم احتمالا برابر تعداد قطعات الکترونیکی هست wacko  میخوام پروژهایی رو قرار بدم تا با نحوه کار هر قطعه بیشتر آشنا بشید.والا از بس که در مورد این قطعات مطلب خوندم دیوونه شدم crazy  در ضمن این پروژه ها با پروتئوس طراحی شده اند.

پروژه های آشنایی بیشتر با قطعات_دیود

تذکر : این مطلب به تدریج کامل میشود و پروژه های جدیدی به آن اضافه میشود. تذکر دو : فایل دانلود هر نوع از دیود ها یکجا قرارداده شده است.

آموزش عملی کار با دیود زنر

پیشنهاد برای مطالعه : آموزش جامع دیود و انواعش

یاد آوردی :  دیود زنر ، مانند یک دیود معمولی از دو نیمه هادی نوع P  و  N ساخته می شود . اگر یه دیود معمولی رو در بایاس معکوس اتصال دهیم و ولتاژ معکوس را زیاد کنیم ، در یک ولتاژ خاص ، دیود در بایاس معکوس نیز شروع به هدایت می کند(یعنی چون دیود معمولی تحمل ولتاژش در بایاس معکوس کم هستش سریع میسوزه و از خودش جریان رو عبور میده). ولتاژی که دیود در بایاس مخالف ، شروع به هدایت می کند ، به ولتاژ زنر معروف است و با تنظیم نا خالصی می توان ولتاژ شکسته شدن پیوند ها را کنترل کرد از دیود زنر برای ثابت نگهداشتن ولتاژ و مدارات حفاظتی استفاده می شود پس وظیفه آن تثبیت ولتاژ است.

دانلود تمام پروژه های این قسمت

 

پروژه ۱ : حس گر ولتاژ با دیود زنر

حس گر ولتاژ با دیود زنرتو این برنامه ما یه منبع ولتاژ dc قرار دادیم.بعضیا شاید این نوع منبع ولتاژ که فقط یه سر داره و ندیده باشن ، باید بگم که مثل همون منبع ولتاژ هایی هت که تو دوران دبیرستان دیدید ، فقط این منبع ولتاژه قثطب + و اون زمین هم قطب – هستش. دوهزاریت افتاد؟؟؟ اگر ولتاژ منبع  ولتاژمون از ولتاژ زنر (ولتاژی که دیود در بایاس مخالف ، شروع به هدایت می کند ، به ولتاژ زنر معروف است) دیودمون  بیشتر بشه LED روشن میشه. البته به علت وجود مقاومت باید یکم ولتاژ بیشتری از حد متعارف  به منبع DC بدید تا LED روشن بشه. یه مقاومت هم گزاشتیم برا این که وقتی ولتاژ DC ما از ولتاژ زنر بیشتر شد و دیود زنر از خود جریان عبور دادن ، LEDبدبخت ما نسوزه. cry البته اکثرا کنار این قطعات بچاره ( LED) یه مقاومت سری میکنن تا نسوزن.

پروژه ۲ : حس گر ستونی ولتاژ با دیود زنر

حس گر ستونی ولتاژ با دیود زنر
این پروژه هم مثل پروژه قبلی هست. اگه به منبع DC یه مقداری بدین و  برنامه رو اجرا کنید میبینید که بعضی از LED ها رو شن میشه بعضی خاموش و بعضی نیمه روشن!!!  laugh مثلا اگه مقدار منبع DC رو رو ۱۸ بزاریم  به احتمال زیاد باید  ۵ تا LED  سمت چپ روشن بشه و اون آخری هم خاموش. برا LED یکی مونده به آخر(سمت راسته رو میگم) هم احتمالا به صورت ضعیف روشن بشه(از رنگش میشه فهمید این رو.)

تعداد مطالب : 367 تا
جنگ ما فتح قدس را به همراه خواهد داشت. [ امام خمینی (ره) ]
بقیه جلسات :
این مطلب هیچ طبقه بندی یی ندارد!
ارسال دیدگاه
5
نظرات این مطلب بسته شده است.
 1. شهنازی

  مهمان

  شهنازی

  سلام
  مقادیر مقاومت ها رو با توجه به چه فرمولی تعیین کردید؟
  ممنون

 2. محسن

  مهمان

  محسن

  سلام خسته نباشی
  گفتی که اگه به یه دیود معمولی ولتاژ بالاتر از ولتاژ زنر بدیم دیود میسوزه و جریان از خودش عبور میده در مورد دیود زنر هم همینطوره؟ یا میسوزه و جریان عبور نمیده؟

  مشاهده پاسخ ها (1)
  • مهدی دمرچیلو

   نویسنده این مطلب

   مهدی دمرچیلو

   سلام
   ولتاژ زنر برای دیود زنر هستش

 3. ramin asili

  نویسنده سایت

  ramin asili

  خیلی جالبه mail

  مشاهده پاسخ ها (1)
  • مهدی دمرچیلو

   نویسنده این مطلب

   مهدی دمرچیلو

   چیش جالبه unknw