نمایش/عدم نمایش سایدبار
رفتن به بالای صفحه
محرم
مهدی دمیرچیلو

نکات آموزشی کار با نرم افزار آلتیوم 1

انجمن های تخصصی برق و الکترونیک ECA

به نام خدا : تو این سری از مطالب آموزش آلتیوم انشاءالله قراره یه سری از نکات تو طراحی PCB که بعضا از دوستان ( آقایان حبیب الله اکبری شالی، مهدی رحمتی، جواد بورغانی و خیلی دیگه از دوستان دیگه ) یاد گرفتم یا تو نت سرچ کردم ( اکثرا سایت خود آلتیوم ) و یاد گرفتم و… رو بیام در قالب مطالبی قرار بدم تا هم مکتوب بشه و من فراموش نکنم و هم این که بقیه دوستان استفاده کنن؛ انشاءالله قرار تو هر مطلب 1000 کلمه آموزش بدیم( چون گفتم بیام تو هر مطلب مثلا 20 نکته رو اموزش بدم، شانس که ندارم یهو میبینی 20 تا نکته ساده و 1 خطلی رو گفتم و مطلب خیلی ضایع و کچل شه و یا 20 تا نکته طولانی به پستم بخوره که اینم مشکلات خودشو داره لذا گفتم تو هر مطلب 1000 کلمه اموزش بدیم و حالا هر چند تا نکته که شدش.)، این توضیحات اولیه رو هم فقط در این مطلب میگم، در مطلب بعدی یه راست میریم سراغ اصل مطلب.
نکات آموزشی کار با نرم افزار آلتیوم 1

نکات آموزشی کار با نرم افزار آلتیوم 1توجه :
در تمام نکات زیر، اگه موس رو روی عکسی بردین و علامت “دست” نمایش داده شد روی اون عکس کلیک کنید و در اندازه اصلی ببنییدش؛ چون بعضی عکس ها رو من با اندازه بزرگ تو مطلب قرار دادم ولی چون اندازه سایت کوچیک هستش عکس ها هم کوچیک شدن و بعضا کیفیت بعضی عکسها خیلی کم شده، ولی روشون کلیک کنید و در اندازه اصلی ببینیدشون.
1) تغییر اندازه شماتیک : 

2) تغییر واحد اندازه گیری از mil به mm و برعکس در محیط PCB : زدن دکمه Q از صفحه کلید.

3) مشکل در جابجایی برخی قطعات در طراحی pcb : به خاطر اینکه نقطه صفر فوت پرینت خارج از صفحه طراحی هستش( در هنگام طراحی فوت پرینت باید این مورد در نظر گرفت. )
نکات آموزشی کار با نرم افزار آلتیوم دیزاینر

4) بهترین نوع pad در آلتیوم؟
توجه 1 : اولا اون دایره(مربع مستطیل و …) که به سبز هستش باید دایره ای باشه، اون PAD های که هفرشون( محل سوراخ کاری، hole ) به صورت دایره ای نیست غیر استاندارد هستن، چون دستگاهی نیست که مته اش بتونه مربعی یا 6ظلعی یا مستطیلی و… بتونه سوراخ کنه ^_^ ( البته یکی از دوستان میگفت مته ای هستش که مربعی سوراخ میکنه، حالا ما که ندیدیم^_^ )
توجه 2 : حالا میمونه اون قسمت خاکستری رنگ که محل لحیم کاری هستش و سیم لحیم که ذوب میشه رو این قسمت میشینه، این قسمت فرقی نداره مربع باشه دایره باشه، 6 ضلعی باشه، عکس آدم باشه!!!، یا هر چیز دیگه، تو این قیمت محدودیتی وجود نداره ولی خب یه سری موارد عرف هستش که همه رعایت میکنن تو طراحیهاشون که در زیر میگم(این نکاتی که در زیر میگم مربوطن به قیمت لحیم کاری و نه محل سوراخ شدن) :

 1. در حالت استاندارد همه پدها گرد هستن جز پد مربوط به پایه یک هر قطعه ( که 4 ظلعی هستش )
 2. اگر فضای برد امکان داشتن پد گرد رو نداشت اون رو بیضی میکنند.( بعضا برای راحت کردن لحیم کاری، پد رو به صورت بیضی در میارن، و بعضی قطعات مثل JACK POWER باید از پد بیضی شکل استفاده کرد)

بهترین نوع pad در آلتیوم

5) تغییر لایه یه قطعه در آلتیوم؟ ( تغییر این که یه قطعه بالای برد باشد و یا زیر برد، سوییچ شدن قطعه بین Top Layer و Bottom layer ) : در محیط PCB با انتخاب قطعه و زدن دکمه L، قطعه از لایه ای به لایه دیگر تغییر پیدا میکند.

6) انواع لایه در آلتیوم
TopLayer : لایه مس رویی(قرمز)
BottomLayer : لایه مس زیرین(آبی)
توجه : به دو لایه بالا Signal Layers هم میگویند.
TopOverlay : توضیحات برای لایه رویی(زرد روشن)
BottomOverlay : توضیحات برای لایه زیرین(زرد پر رنگ)
توجه 0 : این دولایه به منظور سهولت مونتاژ و سهولت در تعمیر برد به کار می رود(تا بدونی که هر قطعه کجا هستش و اسمش چیه)، این چاپ (معمولا) به رنگ سفید و حاوی متن و شمای اجزای مدار است.
توجه 1 : به دو لایه بالا SilkScreen Layers میگویند، و به هر دو اصطلاحا لایه مارکاژ یا لایه راهنما نیز گفته میشود، مثلا اگه توی این سایت شرکت های ساخت PCB رفته باشین میگن بردتون چاپ مارکاژ ( یا چاپ راهنما یا چاپ قطعات ) داشته باشه یا نه.
KeepOut Layer : به منظور رسم کادر و خط برش برد مدارچاپی استفاده می شود؛ برای نمایش شکل کلی برد به کار میرود.
Bottom Solder : چاپ محافظ قلع کاری (چاپ محافظ، چاپ سبز، برد با عایق نسوز) برای لایه پایینی
Top  Solder : چاپ محافظ قلع کاری (چاپ محافظ، چاپ سبز، برد با عایق نسوز) برای لایه بالایی
توجه : برد سبز یا برد با عایق نسوز که در رنگهای مختلف(سبز، آبی، قرمز، زرد، سفید، مشکی) به دلخواه مشتری چاپ می شود پس از نمونه زنی و رفع عیوب مورد استفاده قرار میگیرد؛ عایق نسوز برای دوام و ماندگاری بیشتر برد؛ همچنین به منظور جلوگیری از اتصال کوتاه در مدار مورد استفاده قرار می گیرد. عایق نسوز از لحاظ کیفیت و هزینه کمک زیادی به مونتاژ کار می کند.

7) فرق via با pad
Pad : از تمامی لایه ها عبور می کنه و لایه بالایی رو به اخرین لایه پائینی متصل می کنه.
Via : فقط توانائی اتصال دو لایه مجاور به هم رو داره.
توجه : بحث VIA یی که الان گفتم مربوطه به بردهای دولایه، تو بحث بردهای چند لایه خود این VIA انواع مختلفی داره که بعدا تو یه مطلب جدا گونه بهش میپردازم.
فرق via با pad
گزینه های انتخاب ویا و پد در آلتیوم هم به صورت زیر هستش ( یا میتونید برید منوی plase و گزینه های via و pad رو از اونجا انتخاب کنید ) :
ویا و پد در آلتیوم

8) تغییر اندازه Track ها : به مسیر زیر رفته و لایه مد نظرتون رو انتخاب کنید و ترکش رو مقدار حداقل، مقدار پیشفرض و مقدار حداکثر ترک ها رو تعیین کنید.

تغییر اندازه Track

9) تعیین مرجع صفحه در طراحی PCB
این محل که تعیین میکنیم میشه مبدا مختصات یه جورایی، اگه محور xوy رو تصویر کنید اون وسط محور که مقدارش 0و0 هستش، درواقع مرجع محور ما هستش که اندازه ها بر اساس این مرجع تعیین میشوند، حالا تو آلتیوم یه ویژگی خوبی که داره اینه که میشه محل این مرجع(مبداء مختصات) رو تعیین کرد.

تعیین مرکز صفحه در طراحی PCB

10) خطایابی PCB طراحی شده و بررسی مورد به مرود خطاها و رفعشون و نمایش نوع خطا
خطایابی PCB

 1. ابتدا از منوی Tools گزینه Design Rule Check ( یا به صورت مخفف DRC ) رو میزنیم و بعد یه صفحه میاد و روی گزینه Run Design Rule Check کلیک میکنیم تا عملیات خطالابی آغاز بشه و بعد یه صفحه باز میشه که لیست و تعداد خطاها نمایش داده میشه ولی خب به درد نمیخوره.
 2. از منو PCB گزینه PCB Rules And Violations رو میزنیم تا پنجرش نمایش داده بشه ( اگه پنجرش به صورت معلق نمایش داده شد میتونی بگیرید و بکشید و بندازید سمت چپ صفحه نمایش ) حالا برا من این پنجره رو در سمت چپ عکس بالا مشاهده میکنید که عنوانش در بالاش هم ذکر شده.
 3. تو این قسمت میتونیم بگیم که چه نوع خطاهایی نمایش داده بشه، گزینه آخر هم که معلومه چیه ( نمایش تمام خطاها )
 4. تو این قسمت بعد از اعمال محدودیت ها ( که در بالا اعمال کردیم ) لیست خطاها نمایش داده میشه.

11) نحوه غیب ( غیر فعال کردن ) کردن پالیگان ها
حتما برا شما هم پیش اومده که پالیگان در مدار قرار دادید و بعد نیاز دارید که در مدار ویرایشاتی انجام بدید و چند تا ترک رو پاک کنید و اندازشون رو تغییر بدید یا مسیر بهتری برا ترک ها انتخاب کنید و… در این حالت پالیگان ها یکم اذیت میکنن خب یه راه اینه که پالیگان رو حذف کنیم و بعد که کارمون و اطلاحاتمون تموم شد بیایم و پالیگان رو در مدار قرار بدیم که اگه چند بار این کارو تکرار کنید کار خسته کننده میشه، راه ساده تر اینه که پالیگان ها رو بیایم و غیب کنیم و وقتی کارمون(اصطلاح کردن مدار) تموم شد بیایم و پالیگان ها رو فعال کنیم و بعد پالیگان رو هم بروزرسانی کنیم و تمام، به همین سادگی.
در شکل زیر (شکل 1) اگه روی گزینه زیر کلیک کنیم پالیگان ها محو میشن(نتیجه میشه شکل 2)

غیب کردن پالیگان
و در شکل زیر ( شکل 2 ) اگه روی گزینه مربوطه کلیک کنیم نتیجه میشه شکل 1

غیب کردن پالیگان

خب این مطلب هم تموم شد، اگه آموزشی چیزی مد نظرتون بود بگید اگه بلد بودیم که میگیم و اگه نبودیم میریم یاد میگیریم و بعد میگیم laugh ؛ برای سلامتی دوستانی که دانسته هاشون رو به اشتراک گزاشتن با من سه تا صلوات بفرستید.
بیش از این مزاحم شما دوستان نمیشم، تا مطلب بعدی یا علی.
حدیث تصویری

تعداد مطالب : 339 تا
مهدی دمیرچیلو جنگ ما فتح قدس را به همراه خواهد داشت. [ امام خمینی (ره) ]
ارسال دیدگاه

1) نظرات غیر فارسی به صورت خودکار حذف میشوند ( حداقل 5 حرف فارسی وارد کنید ).

2) به موارد درخواست پروژه/کد آماده و سوالاتی که بلد نباشم پاسخ داده نمیشه.

3) پسورد فایل های سایت : www.dmf313.ir

4) نظرات حاوی کد برنامه نویسی تایید نمیشوند ( قالب سایت بهم میریزه )

 1. Avatar

  مهمان

  zahra

  سلام و خسته نباشید .یک کادر ابی رنگ گوشه بالا سمت چپ هست که مختصات رو نشون میده .من ی کلیدی رو زدم این متحرک شد .موس رو هر جا میبرم اونم میاد با یکم فاصله ازش.چکار کنم بره سر جای اولش؟ پیشاپیش ممنون از راهنمایی

 2. Avatar

  مهمان

  مارال

  سلام ، خسته نباشید ، ممنون از مطالب مفیدتون
  یه سوال داشتم ، من برای طراحی مداری در محیط شماتیک ، از یه سری قطعاتی که خودم طراحی کردم استفاده کردم ، موقع انتقال فایل از شماتیک به PCB با اخطار زیر روبرو میشم !!
  Some nets were not able to be matched. try to match these manually?
  و بعد از ادامه دادن ، پیغام زیر رو به من میده
  continue and create ECO?
  میخواستم بپرسم که این اخطار (اخطار unmatched) برای چیست و چطوری میتونم رفعش کنم و اینکه ECO چیه؟
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

 3. Avatar

  مهمان

  علی

  سلام در پروتئوس یه قابلیت عالی وجود داره و اون اینه که وقتی از librery میخوای قطعه رو انتخاب کنیم همونجا در پنجره کامپوننتها قسمتی به نام PCB Preview شبیه قسمت مدل در پنجره librery آلتیوم هست ، که شکل قطعه برای PCB رو در اون نشون میده . با این تفاوت که در پروتئوس ابعاد قطعه و فاصله بین پایه ها را دقیقا به میلیمتر ویا اینچ نشون میده و همونجا در صورتی که این اندازه ها مطابق با اندازه های مورد نظر ما نبود میشه از بسته بندی های دیگه همون قطعه موردی رو پیدا کرد که اندازه هاش با نظر ما بخونه .
  سوالم اینه که در قسمت شماتیک آلتیوم هم آیا اندازه قطعات رو مثل پروتئوس جایی میشه دید یا نه . احیانا تنظیماتی چیزی نداره که این قابلیت فعال شه . خیلی خیلی چیز بدرد بخوریه واقعا . عجیبه آلتیوم اونو در قسمت شماتیک نداشته باشه!!

 4. Avatar

  مهمان

  رضا

  سلام
  تصویر مدارم تو پرینت پریویو دارای سوراخ پایه است ولی وقتی چاپ میکنم جای بعضی از پایه ها بدون سوراخ میشه unknw . لطفا راهنمایی کنید.
  دقیقا اینجوری
  https://www.eca.ir/forums/thread86077.html
  خیلی ممنونم از مطالب ارزشمندتون

  • مهدی دمیرچیلو

   نویسنده این مطلب

   مهدی دمیرچیلو

   سلام / من بردامو میدم شرکت بزنه ( خودم نمیتونم! )

 5. Avatar

  مهمان

  حسام

  داداش میگم عذاب وجدان گرفتم از بس از مطالبتون رایگان استفاده کردم
  ددمت گرم
  اگه کاری از دستم برمیاد حاضرم ب منظور تشکر از مرامتون با جون و دل انجام بدم

  ایشالله همیشه چاق باشی

 6. Avatar

  مهمان

  Bahar

  سلام من یه کتابخونه نصب کردم ولی الان فوت پرینت بعضی از قطعات رونشون نمیده درحالی که قبلا درست بود چیکار کنم درست بشه؟

 7. Avatar

  مهمان

  علی

  دمت گرم
  همیشه خندون باشی

 8. Avatar

  مهمان

  امیر

  سلام. در محیط پی سی بی قسمتی که x,y,dx,dy را نمایش می ده برای من پنهان شده. چطوری می تونم این قسمت را دوباره ظاهر کنم. باتشکر.

 9. Avatar

  مهمان

  فرهاد

  سلام اول بگم که تشکر از راهنماییتون بعد دوست گلم واست بگم که من خطاهای drcرو در اوردم در اصل من کاری نکردم خود التیوم رنگ بعضی خطوط رو سبز کرد حالا همونطور که فرمودین این ۵۰۰ تا خطا یا رنگ سبز رو توی گیزنه pcb چطوری رفع کنم آیا باید کل تیکها رو باید ور دارم لطفا بیشتر توضیح بدین

  • مهدی دمیرچیلو

   نویسنده این مطلب

   مهدی دمیرچیلو

   سلام – باید دید که خطا های فوق چی هستند – ممکنه 20 نوع خطا باشه که این 20 نوع چون در چندین چای پروژه تکرار شدن – شده 500 تا خطا ( و احتمالا بیشتر – چون تو نمایش خطا ها یه محدودیتی بود، بیشتر از اون باشه، خاطاها، همون مقدار پیشفرض رو نشون میده و drc رو متوقف میکنه )
   شما عنوان خطا ها رو سرچ کن – اکثرا تو نت مطرح شدن و جواب هم داده شده بهشون – حل شد – مطرح کنید بررسی کنم ( فایل پروژتون هم پیوست کنید تا احتمالا اگه وقت بود – مورد به مورد خطا ها رو پیش بریم و تهش یه مطلب انواع خطای drc ازش بکشیم بیرون laugh و بزارم تو سایت )

 10. Avatar

  مهمان

  مهرداد

  پیدا کردم هر قطعه رو چطوری ببرم
  آیا میشه همه قطعات رو باهم از یک لایه به لایه دیگه ببریم

 11. Avatar

  مهمان

  مهرداد

  ممنون از پاسخت
  1میخواستم طراحی من هر جای هست origin بره وسط طراحی
  آیا با عدد xy origin رو نمیشه جابه جا کرد

  2من اشتباهی داخل لایه تاپ طراحی کردم می توانم طراحی رو به لایه دیگه انتقال بدم

 12. Avatar

  مهمان

  مهرداد20190216

  سلام
  ممنون از سایت خوبتون من میخواستم مکانی رو که به عنوان صفر انتخاب کردیم Set شده
  مکان صفر در هر جای صفحه بود وسط صفحه اصلی قرار بگیرد چه کنم
  cool

  • مهدی دمیرچیلو

   نویسنده این مطلب

   مهدی دمیرچیلو

   سلام
   origin رو میخوای بندازی وسط صفحه؟ درست فهمیدم؟
   خب برای این کار شما اندازه صفحه رو میدونی – وسطشو حساب میکنی و بعد jump میکنی به اون موقعیت و بعد میری سراغ گزینه origin ( در عکس زیر میبینی که ایندو کنار هم هستند )
   origin altium

 13. Avatar

  مهمان

  یزدخواستی

  با سلام مبتدی هستم از آلتیوم 15 استفاده می کنم شماتیکی ایجاد کرده ام و در قسمت Document options واحد اندازه گیری را به متریک و میلیمتر تغییر داده ام و در قسمت شیت آپشن هم گرید را روی 2.5 میلی متر گذاشته ام . حالا وقتی قطعاتی را در شماتیک گذاشته و مداری رسم می کنم در زمان کامپایل پیغام هشدار off grid pin میدهد باید چکار کنم.لطف کنید راهنمائی کنید.

  • مهدی دمیرچیلو

   نویسنده این مطلب

   مهدی دمیرچیلو

   سلام
   با دکمه Q هم میتونید نوع واحد اندازه گیری رو تغییر بدید.
   Off-Grid Object
   نوع : هشدار
   فرمت نمایش : Identifier نام پورتی هستش که مشکل دارای خطا/هشدار هستش و Location1 و Location2 هم که موقیت پورت رو نشون میده.
   Sheet contains duplicate ports Port -identifier- at -location1- and -location2-
   لینک این خطا/هشدار در سایت آلتیوم : Off-Grid Object
   علت این خطا/هشدار : خب این مشکل به این دلیل ایجاد میشه که پورت ( یا vcc یا gnd ) های شما روی خطوط راهنما ( grid ) قرار نداشته باشن، که برا حل این مشکل چند تا راه حل هستش :
   1) روی اون قطعه ( که خب طبیعتا چند تا پورت/پایه داره ) کلیک کنید و از منو Edit>Align گزینه Align to Grid رو بزنید تا اون قطعه دقیقا روی خطوط راهنما ( grid ) قرار بگیرن بعد پایه های vcc و gnd و نت و … رو دوباره به اون قطعه وصل کنید.
   2) این خطا رو غیر فعال کنید کلا ( هشدار مزخرفی هستش به نظرم ) : به مسیر Project > Project Options برید و در صفحه باز شده در تب Error Reporting دنبال گزینه Off-Grid Object بگردید و وضعیتش رو از حالت Warning به No Report تغییر بدید ( من این روشو برا پروژم انتخاب کردم خخخ )

 14. Avatar

  مهمان

  behroze

  سلام ممنون از زحمات شما.ایا امکانش هست که محتویات یک فایل شماتیک را مخفی نمود .بطوریکه فایل حجم دارد اما نشان داده نمیشود.ممنون میشوم اگر راهنمایی نمایید که چگون محتویات فایل را ببینم

 15. Avatar

  مهمان

  علی

  سلام.ممنون از شما.
  من بعد از این که شماتیک رو انجام دادم بعدش رفتم سراغ PCB احتیاج به جامپر پیدا کردم اما نمیدانم چجوری ازش استفاده کنم.میشه راهنمایی کنید.
  با تشکر

  • مهدی دمیرچیلو

   نویسنده این مطلب

   مهدی دمیرچیلو

   سلام-اگه میخوای ترتمیز کار کنی تو شماتیک تو محل مد نظر جامپر بزار
   یا این که تو pcb دو تا pad بزار و با لایه قرمز به هم وصلشون کن و بعد به شرکت بگو 1 لایه بزنه –

 16. Avatar

  مهمان

  hossein

  سلام
  خیلی ممنون از سایت و مطالب خوبتون
  یه سوال داشتم و اونم اینکه وقتی تو نمای سه بعدی قطعات رنگشون سبز میشه باید چیکار کرد تا خطا رفع بشه؟

  • مهدی دمیرچیلو

   نویسنده این مطلب

   مهدی دمیرچیلو

   سلام-پروژت خطا داره – باید DRC بگیری – Design Rule Check
   سرچ کن : ALTIUM DRC

 17. Avatar

  مهمان

  mina

  با سلام . چگونه میتوانیم شماتیک و یا pcb برد های اردینو را در آلتیوم ساخت؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • مهدی دمیرچیلو

   نویسنده این مطلب

   مهدی دمیرچیلو

   سلام
   سوال خیلی کلی بود – آموزش آلتیوم تو نت هستش – میتونید برید مطالعه کنید.
   آموزش 0 تا 100 طراحی برد آردوینو نانو رو فیلمشو من تو نت دیدم – البته انگلیسی بود ولی خب مهم نی زیاد – میتونید دنبالش بگردید و اونو هم ببینید.

 18. Avatar

  مهمان

  زهرا

  تشکرات فراوان

 19. Avatar

  مهمان

  NAZERI

  با سلام و تشکر از زحمات شما
  من یه PCB با آلتیوم 2013 زده بودم بعد از چند سال با 2017 می خوام باز کنم مشکلات زیادی داشت که حل شد و این آخریه یک روز وقت منو گرفته ممنون می شم اگه می دونید کمک کنید
  CAUTION – File contains old violation objects. These violations are no longer supported & will not be loaded. Please run DRC after opening this file in order to refresh the violations.
  ظاهرا ترجمش هم اینه
  احتیاط – فایل شامل موارد نقض قدیمی است. این نقضها دیگر پشتیبانی نمیشوند و بارگیری نخواهند شد. لطفا پس از باز کردن این پرونده، DRC را اجرا کنید تا تجدید نقض شود.
  رفتم DRC رو هم RUN کردم اما رفع نشد

  • مهدی دمرچیلو

   نویسنده این مطلب

   مهدی دمرچیلو

   سلام-نمیدونم والا

   • Avatar

    مهمان

    NAZERI

    ممنون

 20. Avatar

  مهمان

  mohammad

  مثل همیشه عالی وبی نطیر.التماس دعا

 21. Avatar

  مهمان

  reza

  سلام دوست عزیز
  ممنون از آموزش های خوبت
  من یکبار از منوی tools =>unroute==>all تمام ترک های pcb رو پاک کردم تا از نو ترک بکشم.
  اما الان shortcut ترک (p=>t) کار نمیکنه
  از منوی place هم وقتی ترک رو میزنم ، هر جا بخوام بکشم سبز میشه
  مشکل کجاست؟

  • مهدی دمرچیلو

   نویسنده این مطلب

   مهدی دمرچیلو

   سلام
   نر مافزار Ammyy رو دانلود و نصب کن و دسترسی بده بیام تو pc ییت ببینم مشکل چیه.
   بفرست به تلگرامم
   @dmf313

 22. Avatar

  مهمان

  سعید

  سلام
  من میخوام یک خازن الکترولیتی را روی برد بصورت خوابیده مونتاژ کنم و باید بدنه ی خازن را روی برد ایجاد کنم.
  برای برش فیبر مدار چاپی راهی هست در آلتیوم تا شرکت سازنده ی فیبر متوجه بشه؟

  • مهدی دمرچیلو

   نویسنده این مطلب

   مهدی دمرچیلو

   سلام
   ربطی به شرکت سازنده برد نداره این موضوع که.
   اونا کاری ندارن به این مورد – فقط بررسی میکنن که مدارتون با قوانین و محدودت هاشون مطابق هستش یا نه –
   اگه میخواین خودتون متوجه بشین میتونید 3d مربوطه رو دانلود کنید و به قطعه فوق اضافه کنید تا در نمای 3d مدارتون معلوم بشه این مورد تا تو طراحی یکم راحت تر بشید.

 23. Avatar

  مهمان

  پریسا

  سلام شما نمیدونید کل ترکارو چجور میشه سلکت کرد و با هم دیگه تغییر لایه داد؟

  • مهدی دمرچیلو

   نویسنده این مطلب

   مهدی دمرچیلو

   سلام
   مثل انتخاب فایل های ویندوز – کلیک کنترل رو نگه دارید و دونه دونه انتخاب کنید و بعد یه منویی هستش که اسمش دقیقا خاطرم نیست – فیلم های فارسی آلتیوم که تو کانالم تو آپارات گزاشتم متوجه میشی

 24. Avatar

  مهمان

  محمد

  سلام این قسمتی که توی عکس مشخص کردم چیه؟؟
  چه جوری غیر فعالش کنم؟
  عجیب روی اعصابه
  http://s9.picofile.com/file/8292155692/altium.jpg

  • Avatar

   مهمان

   پریسا

   shift+H smile

 25. Avatar

  مهمان

  حمید

  منظور اگه کار عجله‌ای باشه قابل اطمینان هست؟

  • مهدی دمرچیلو

   نویسنده این مطلب

   مهدی دمرچیلو

   اگه خطا نده – فک نکنم مشکلی رخ بده – ولی باز قابل اطمینان نیست – اگه محدودت های شرکت رو رعاتیت نکرده باشه – البته بازم میتونی تو قوانین یه سری محدودیت براش بزاری تا محددویت های شرکتو رعایت کنه.

 26. Avatar

  مهمان

  حمید

  چرا نباید از رسم خودکار استفاده کرد

  • مهدی دمرچیلو

   نویسنده این مطلب

   مهدی دمرچیلو

   چون بعدش باید بشینی دو ساعت تصحیح کنی
   کیفیت کار خوب در نمیاد
   البته یه چیز جدید تو نسخه ۲۰۱۷ آلتیوم اومده – اونو خوب و بدشو نمیدونم –
   در کل بزرگای این رشته پرسیدم گفتن از ترسیدم خودکار استفاده نکن.

 27. Avatar

  مهمان

  حمید

  سلام ممنون از سایت عالیتون
  یه سوال ، اگه بعد مسیریابی اروراشو برطرف نکنیم
  مشکل پیش میاد
  برد دو رو با طراحی اتومات

  • مهدی دمرچیلو

   نویسنده این مطلب

   مهدی دمرچیلو

   سلام – از رسم خودکار استفاده نکن

 28. Avatar

  مهمان

  محمد

  سلام من امروز آلتیوم ۲۰۱۷ رو نصب کردم ولی توی قسمت کتابخونه شماتیک قطعه رو نشون نمیده و فقط pcb هستش
  عکسشم اینها http://s5.picofile.com/file/8285429726/Untitled_1.jpg
  چه جوری باید درستش کنم؟

  • مهدی دمرچیلو

   نویسنده این مطلب

   مهدی دمرچیلو

   سلام-سمت راست عکس یه سری فلش به سمت پایین هستش – رو اونا کلیک کن.

 29. Avatar

  مهمان

  hojat

  سلام حاجی
  می خوام pcb میکروی lpc1768 را رسم کنم مشکلی که دارم اینه که clearance کل را گذاشتم روی ۰٫۵ برای همین پایه های میکروم سبز شده باید چیکار کرد و width را هم روی ۰٫۵ گذاشتم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 30. Avatar

  مهمان

  مهدی

  آموزش خیلی عالی و کاربردی ای بود مهندس، دمت گرم

 31. Avatar

  مهمان

  علی

  داداش سایتت عالیه . دمت گرم

 32. Avatar

  مهمان

  یاسر

  عالی بود مهندس اجرت با صاحب زمان

 33. Avatar

  مهمان

  ali

  سلام
  داداش دمت گرم. نکته آخریت جالب بود.
  – در محیط pcb خیلی اوقات پیش میاد که می‌خواهیم تنها در یک لایه کار کنیم. برای اینکار میشه با زدن L همه‌ی لایه ها را مخفی و سپس لایه ی مورد نظرمون رو فعال کنیم. اما راه بسیار ساده تر این است که shift+s را بزنیم. در این صورت در هر لایه ای که باشیم تنها اشکال اون لایه نمایش داده می شوند. با زدن دوباره این دو کلید همه ی لایه ها فعال می شوند.

  • مهدی دمرچیلو

   نویسنده این مطلب

   مهدی دمرچیلو

   سلام
   این طوری باید چند تا دکمه رو حفظ کنیم، این کار تو PCB Filter تا جایی که یادمه میشه انجام داد، با امکانات بیشتر.