نمایش/عدم نمایش سایدبار
رفتن به بالای صفحه
أَللّهُمَّ ارْزُقْنی شَفاعَةَ الْحُسَیْنِ یَومَ الْوُرُودِ
آمانج عبداله زاده

مقایسه کوادروتور با هواپیما و helicopter قسمت 2

224

با سلام : در این قسمت از سری مطالب آموزش ساخت ربات پرنده قصد داریم راجبه کوادروتور ها بحث کنیم و یه سری مطالب کلیدی رو بیان کنیم.خب بریم سره اصله موضوع >>> مقایسه کوادروتور با هواپیما و helicopter قسمت 2
قسمت اول این سری از مطالب : آموزش ساخت ربات پرنده جلسه۱ مقدمه

مقایسه کوادروتور با هواپیما و helicopter قسمت 2


مقایسه کوادروتور با هواپیما و هلیکوپتر

مقایسه هواپیما با کوادکوپتر

هواپیماها با سرعت زیادی حرکت می کنند و برای بلند شدن (take on) و فرود آمدن (take off) به زمین صاف نسبتا طویل (باند پرواز) نیاز دارند. آنها نمیتوانند بصورت ثابت در یک محل (hold position) بایستند و دائم باید در حال پرواز باشند. همچنین قدرت مانور کمی دارند و برای تغییر وضعیت نیاز به طی کردن مسیری برای آن دارند و نمیتوانند درجا تغییر وضعیت بدهند .
مقایسه کوادروتور با هواپیما و helicopter قسمت 2
 

مقایسه هلیکوپتر با کوادکوپتر

بالگردها یا هلیکوپترها، رباتهای پرنده عمود پروازی هستند که دارای یک موتور بزرگ برای تامین نیروی لازم جهت بالا رفتن و یک روتور کوچک در دم جهت خنثی کردن یا جبران کردن (offset) گشتاور تولید شده توسط موتور بزرگ و جلوگیری از چرخش هلیکوپتر به دور خود هستند و نسبت به هواپیماها سرعت کمتری دارند ولی برای پرواز نیاز به باند پرواز ندارند. همچنین نسبت به هواپیما قدرت مانوری بسیار بیشتر دارد و میتواند بصورت درجا تغییر وضعیت بدهد و میتواند موقعیت خود را در یک نقطه از هوا بصورت ثابت حفظ کند.  الگوریتم کنترلی نسبتا پیچیده ای دارند و کنترل آنها با فرمان دادن به سرووی وصل شده در دم آن صورت می گیرد.
 آموزش ساخت ربات پرنده

مولتی کوپتر

احتمالا شاید از اسم مولتی روتور (مولتی کوپتر) حدس بزنید که این رباتهای عمود پرواز چند موتوره هستند که موتورهای آن باهم همکاری می کنند تا نیروی لازم برای بلند شدنش فراهم شود. این رباتهای پرنده  از قدرت مانور بالایی برخوردار هستند . مولتی روتورها بسیار شبیه هلی کوپترها هستند ولی پایداریشان بیشتر و کنترلشان راحت تر است ولی مصرف انرژیشان بدلیل داشتن موتورهایی بیشتر بالاتر است.
تری کوپتر
 
آموزش ساخت کوادکوپتر
از معروفترین نمونه های مولتی روتورها می توان به تری کوپتر (3 موتور) ، کوادکوپتر ها (4 موتور) و هگزا کوپتر (6 موتو) و اکتاکوپتر (8 موتور) اشاره کرد .
از بین همه ی این مدل ها کوادکوپتر محبوب ترند. هر چند تری کوپترها قیمت نهایی ساخت کمتری دارند(چون هم تعداد موتورهای کمتری دارن و هم یک باتری کوچک جوابگوی آن است) ولی حفظ تعادل و پایداری در آنها بسیار مشکلتر است و به موتورهای آن فشار زیادی وارد می شود. حفظ تعادل در اکتاکوپتر ها نیز بدلیل تقارن بالای آن نسبتا آسانتر و بی دردسرتر است ولی هزینه ی ساخت بالایی را می طلبد و پیاده سازی آن زمانبرتر است.
 
مطالب مرتبط : 

 1. Are Quadcopters Better Than RC Helicopters?
 2. Whaddaya get when you cross a quadcopter with a plane?
 3. Helicopter vs. Quadcopter

 
فعلا تا اینجا کافیه
موفق باشید

YOU DON’T HAVE TO GO FAST… ، YOU JUST HAVE TO GO

تعداد مطالب : 6 تا
بقیه جلسات :
این مطلب هیچ طبقه بندی یی ندارد!
ارسال دیدگاه
6
نظرات این مطلب بسته شده است.
 1. محسن

  مهمان

  محسن

  ممنون ولی جمله زیر رو اصلاح کنید:
  “از معروفترین نمونه های مولتی روتورها می توان به تری کوپتر (سه موتور) ، کوادکوپترها (چهار موتور) و اوکتاکوپترها (شش موتور) اشاره کرد .”
  اوکتاکوپتر هشت موتور میشه فکر کنم laugh

  مشاهده پاسخ ها (1)
  • مهدی دمرچیلو

   مدیر سایت

   مهدی دمرچیلو

   ممنون داش محسن
   الان تصحیح میکنم.

 2. یوسف

  مهمان

  یوسف

  مهندس عالیه خسته نباشید ولی در مورده اوکتاکوپتر هم مطلب بزارید

  مشاهده پاسخ ها (1)
  • آمانج عبداله زاده

   نویسنده این مطلب

   آمانج عبداله زاده

   هگزاکوپترها و اوکتاکوپترها نسبت به کوادروتورها بدلیل اینکه تعداد موتورهای بیشتری دارند به باتری بزرگتری نیاز دارند و در نتیجه هزینه ی ساختشان بالاست.ولی قدرت زیادی دارند و برای حمل و جابجایی بارهای سنگین از آنها استفاده می شود.همچنین بدلیل اینکه مثل کوادروتورها بطور ذاتی متقارن هستند نسبت به تری کوپترها پایداری بیشتری دارند و برای ساخت و برنامه نویسی فلایت کنترلرشان کمتر اذیت خواهیم شد.

 3. امیر

  مهمان

  امیر

  سلام. خوب بود. منتظر آموزشهای بعدی هستیم.

 4. حسین

  مهمان

  حسین

  سلام خسته نباشید ان شالله هر چه زودتر سراغ اموزشش بریدموفق باشید.