نمایش/عدم نمایش سایدبار
رفتن به بالای صفحه
أَللّهُمَّ ارْزُقْنی شَفاعَةَ الْحُسَیْنِ یَومَ الْوُرُودِ
مهدی دمیرچیلو

آموزش atmel studio جلسه 4 شروع

456

به نام خدا : در جلسه میخوام مباحث ابتدایی اتمل استودیو رو بگم، ایجاد پروژه جدید و انواعش!، ذخیره کردنش، بستنش، تعریف پروژه نمونه و چیزای این مدلی صحبت کنیم، خوندن یکبارش فک نکنم برا کسی ضرری داشته باشه!

آموزش atmel studio جلسه 4 شروع

آموزش atmel studio جلسه 4 شروع

1) ایجاد پروژه جدید در اتمل استودیو

1) ایجاد پروژه جدید در اتمل استودیو

از منو File گزینه New و سپس Project رو انتخاب کنید ( گزینه دوم برا ایجاد یک فایل C/C++/Assembly/include هستش و دو گزینه بعدی برا بحث Atmel START هستند و گزینه آخر هم پروژه های نمونه توش قرار داره، حدود 5-6 هزارتا )

Atmel Studio Creating a New Project

 

بعد از کلیک بر روی Project، صفحه زیر نمایش داده میشه :

Atmel Studio New Project

قسمت های مختلف این صفحه رو در ادامه توضیح میدم.

1.1) GCC C ASF Board Project ( ناقص )

این قسمت بمونه برای بعد، باید خودم برم درست دربارش مطالعه کنم.

1.2) GCC C/C++ Executable Project ( اصل کار ما، با این قسمت هستش فعلا )

1.2) GCC C/C++ Executable Project

بسته به این که میخواید به زبون C کد بزنید یا C++ یکی از دو گزینه GCC C Executable Project و یا GCC C++ Executable Project رو انتخاب کنید ( مسیر پروژه رو هم تعیین کنید ) و رو OK کلیک کنید تا صفحه زیر نمایش داده بشه :

Atmel Studio Device Selection

در این صفحه نوع میکرو رو انتخاب کنید و رو OK کلیک کنید تا پروژه ایجاد بشه، یه چی مثل عکس زیر! :

ایجاد پروژه جدید در اتمل استودیو

 

1.3) GCC C/C++ Static Library Project ( ناقص )

1.3) GCC C/C++ Static Library Project

این قسمت برا ساخت کتابخونه‌های static هستش!

Static Library vs Dynamic Library : اگر شما کتابخونه های ایستا ( Static ) رو به برنامه پیوند بزنی، همه ی بخش هایی که توی برنامه از اون کتابخونه بکاربردی، یه راست به فایل پایانی خود برنامه افزوده میشه و اندازه ی فایلی که درست میشه زیاد میشه و خوبی که داره اینه که برنامه شما در زمان اجرا به کتابخونه ی که ازش بکارگیری شده نیاز نداره و وابستگی ندازه؛ ولی کتابخونه های پویا ( Dynamic ) تنها در زمان اجرا به برنامه پیوند زده میشن، و برنامه شما به این فایل ها وابسته میشه، ولی با این کار اندازه ی فایل برنامه ها بسیار کم میشه.

منبع

1.4) SAM L11 Secure Solution v1.0 ( ناقص )

1.4) SAM L11 Secure Solution v1.0

این گزینه احتمالا برا ایجاد پروژه برای میکروهای SAM هستش، خودتون تستش کنید، من میکروهای آرم سری LPC رو کار میکنم خخخ

1.5) Creating From Arduino Sketch

1.5) Creating From Arduino Sketch

همون طور قبلا دیدید، در صفحه New Project گزینه ای بود با عنوان Create project from Arduino sketch؛ به کمک این قسمت میتونیم پروژه های آردوینو رو به جای این که تو نرم افزار Arduino بنویسیم، عینا در نرم افزار اتمل استودیو 7 بنویسیم!؛ فیلم زیر قشنگ توضیح داده ( منم حوصله نوشتن آموزش مجدد براش ندارم )، برا بحث پروگرام کردن آردوینو به کمک اتمل استودیو هم همون طور که فیلمشو تو آپارات گزاشتم، از بوتلودر استفاده کنید برای این کار، اگه پروگرامر ندارید یا دلایل دیگه! :

16MB Importing Arduino Sketches Into Atmel Studio 7
0%
00:00  /  03:06

 

لینک مفید : Imported Arduino Sketch is bigger in size than what it is in Arduino

1.6) AVR Assembler Project

1.6) AVR Assembler Project

ایجاد یک پروژه به زیون اسمبلی : File > New > Project > Assembler > AVR Assembler Project

AVR Assembler Project

بعد از ایجاد پروژه از این نوع، یک کدی مثل عکس زیر ایجاد میشه :

AVR Assembler Project

اینم یه کد نمونه! ( کسایی که اسمبلی بلدن، ترجمه کنن برا ما خخخ ) :

 

2) نمایش خروجی پروژه اتمل استودیو

2) نمایش خروجی پروژه اتمل استودیو

پس از ساخت، مونتاژ یا کامپایل ( building, assembling, or compiling ) پروژه، نتیجه عملیات در پنجره output نشان داده می شود؛ اگر خطایی رخ دهد، کاربر می تواند روی خطای فوق دوبار کلیک کند، تا نشانگر را روی خط مربوطه در پنجره منبع ( همونجایی که کد مینویسید و همون خطی که خطا داره و رو خطای 2 بار کلیک کردید! ) قرار می دهد.

توجه : اگر پنجره output نمایش داه نمیشد، از منو View گزینه Output رو انتخاب کنید.

Atmel Studio Output windows

 

3) Solution Explorer در اتمل استودیو

راه حل نگه دارنده ( Solution ) : با AVR Studio 5، مفهوم Solution معرفی شده است؛ Solution یک ظرف ( نگه دارنده ) است که ممکن است شامل چندین پروژه باشد؛ یک پروژه نمی تواند خارج از یک Solution باشد؛ اگر سعی می کنید یک فایل پروژه ( .cproj یا .asmproj ) رو باز کنید، یک Solution برای شما ایجاد خواهد شد؛ این به شما اجازه می دهد برای مثال یک پروژه بوت لودر و چند پروژه کاربردی در همان Solution نگه دارید؛ در عمل، Solution به عنوان یک فایل با پسوند .atsln ذخیره می شود؛ به طور کلی، پروژه هایی که به Solution اضافه می شوند، در یک پوشه جداگانه درون پوشه ای قرار می گیرند که فایل .atsln در آنجا قرار دارد.

 

اطلاعات عمومی : در نسخه 5 این نرم افزار ( که اون موقع اسمش AVR Studio بود و الان اسمش شده Atmel Studio )، پسوند این فایل، .avrsln بود.

avrsln = AVR Solution
atsln = Atmel Solution

3) Solution Explorer در اتمل استودیو

Solution Explorer به شما امکان می دهد آیتم ها را مشاهده کنید و کارهای مدیریت آیتم را در یک Solution یا یک پروژه انجام دهید. ( البته الان هر پروژه ای که ایجاد کنید، یک Solution هم اجبارا ایجاد میشه! )؛ همچنین اجازه می دهد تا از ویرایشگرهای Atmel Studio برای کار بر روی فایل های خارج از بستر یک Solution یا پروژه استفاده کنید؛ این پنجره به طور پیش فرض، در سمت راست رابط گرافیکی Atmel Studio ظاهر می شود.

توجه : اگر پنجره Solution Explorer نمایش داده نمیشود، از منو View گزینه Solution Explorer رو انتخاب کنید.

Atmel Studio Solution Explorer

 

4) باز‌کردن پروژه در اتمل استودیو

4) باز‌کردن پروژه در اتمل استودیو

تمام پروژه ها تحت نام انتخاب شده با فرمت .cproj برای پروژه های GCC و .asmproj برای پروژه های assembler 8bit ذخیره میشوند؛ کاربر می تواند پروژه را از مسیر File > Open > Project/Solution و یا File > Recent Projects and Solutions، باز کند؛ البته در صفحه Start Page از قسمت Recent Projects and Solutions ( که مختصرا Recent نوشته شده ) هم لیست پروژه های اخیرا استفاده شده، قابل مشاهده هستش.

Atmel Studio Open Project from File Project

 

Atmel Studio Open Project from File Recent Project

 

Atmel Studio Open Project from Start-Page

 

5) بستن پروژه در اتمل استودیو

5) بستن پروژه در اتمل استودیو

Atmel Studio Close Solution

همون طور که میبینید دو گزینه داریم، گزینه Close فقط فایلی که در حال حاظر داره تو اتمل استودیو نمایش داده میشه رو میبنده ( نمایشش رو غیر فعال میکنه ) ولی خب میتونید از قسمت Solution Explorer برید و رو فایل فوق کلیک کنید تا نمایش داده بشه ( در کل این گزینه Close چیز مزخرفی هستش خخخ )، به راحتی میشه رو آیکون ضربدر کنار نام فایل کلیک کرد و نمایش اون فایل رو غیر فعال کرد.

گزینه Close Sulotion هم که کل پروژه میبنده ( و اگه نیاز به ذخیره کردن داشته باشه به شما میگه که ذخیره کنم پروژه رو یا نه ).

Atmel Studio Close

 

6) import کردن پروژه

6) import کردن پروژه در اتمل استودیو

به طور کلی بگم در مسیر File > Import چهار تا آیتم داره، هر کدوم برا وارد کردن یه مدل از پروژه ها به نرم افزار هستش :

Atmel Studio Import

 1. AVR32 Studio Project : پروژه هایی که در AVR32 Studio نوشته شده رو به کمک این قسمت وارد نرم افزار میکنید.
 2. AVR Studio 4 Project : پروژه هایی که در AVR Studio نوشته شده رو به کمک این قسمت وارد نرم افزار میکنید.
 3. Atmel Start Project : پروژه هایی از این نوع که در سایت مربوطه ساختید رو به کمک این گزینه وارد نرم افزار میکنید. ( این داستان Atmel Start رو در یه مطلب جداگونه میگم، چیز جالبیه! )
 4. Project Template : از مسیر File > Export Template میتونید یه پروژه رو به عنوان "پروژه نمونه" ذخیره کنید و بعدا میتویند همون پروژه یا هر پروژه نمونه دیگه ای رو از طریق File > Import > Project Template وارد نرم‌افزار اتمل استودیو کنید.

 

توجه : این داستان AVR32 Studio و AVR Studio و Atmel Studio رو در جلسه اول توضیح دادم، برید بخونید!

 

7) ذخیره کردن پروژه در اتمل استودیو

7) ذخیره کردن پروژه در اتمل استودیو

توجه : حتما باید رو فایل main پروژه کلیک کره باشید تا گزینه ها به صورت زیر بشه، اگه رو فایل دیگه ای و یا پنجره Output کلیک کره باشید، گزینه های این قسمت تغییر میکنه.

Atmel Studio Save

1) Save : ذخیره کردن پروژه ( در همون جایی که پروژه رو ایجاد کردید )

 

2) Save As : ذخیره کردن پروژه ( در یک مسیر دلخواه )

 

3) Advanced Save Options : این گزینه مهمی هستش، وقتی روش کلیک میکنید پنجره زیر نمایش داده میشه، گزینه Encoding رو در ادامه توضیحش میدم اما گزینه Line endongs چیر زیاد مهمی نیست ولی خب بازم توضیحش میدم برا کامل شدن مطلب ( البته به نظر من چیز مهمی نیست، نمیدونم شاید هم چیز مهمی باشه خخخ )

Atmel Studio Advanced Save Options

Encoding : خب به کمک این قسمت شیوه ذخیره شدن ( رمزگزاری / کدگزاری، معنی کلمه اش میشه ) فایل فوق/پروژه رو تعیین میکنید، خوبی این قسمت اینه که میتونید در توضیحات کدهاتون از متون فارسی هم استفاده کنید، البته در حالت عادی که تنظیمات شما مثل عکس بالا هستش، بعد از ذخیره شده پروژه و یکبار بسته و باز شدن اتمل استودیو تمام توضیحات شما به شکل ؟؟؟ نمایش داده میشن که مشکل از قسمت Encoding ( عکس بالا ) که باید رو گزینه Unicode (UFT-8 with signature) - Codepage 65001 تنظیمش کنید تا این مشکل رفع بشه.

Atmel Studio Encoding

Line endings : این قسمت تعیین میکنید که فرمت پایان خط به چه صورت باشه! در حالت عادی روی گزینه Current Setting هستش که بسته به این که از ویندوز یا لینوکس استفاده میکیند تغییر میکنه؛ من هرچی سعی کردم نتونستم این گزینه رو تغییر بدمش، تغییر میدادم، دوباره به حالت اولیه برمیگشت، طبیعی هم هستش، نمیدونم چرا این گزینه رو به تنظیمات این قسمت اضافه کردن، نیازی نداره کاربر بهش، همین که خودش خودکار تنظیم میشه کافیه دیگه؛ اصل داستان اینه که وقتی کلید اینتر رو مینید یه سری کاراکتر ایجاد میشه که خب برای کاربر قایل مشاهده نیستش، در ویندوز دو کاراکتر CR-LF ایجاد میشه اما در لینوکس فقط LF؛ اصل داستان همینه ( عکس زیر رو ببیند که به کمک NotePad++ نمایشش این کاراکترهای مخفی رو فعال کردم، تا ببینید! )؛ برا توضیحات بیشتر لینک زیر رو بخونید :

Difference between CR LF, LF and CR line break types?

Atmel Studio Line endings

 

4) Save All : میاد کل پروژه رو ذخیره میکنه.

 

5) Export Template : اینم چیز الکیی هستش به نظرم، میتونید به کمکش پروژه هاتون رو به عنوان "پروژه نمونه" ذخیره کنید تا همگامی که دارید پروژه جدیدی ایجاد میکیند.

لیست پروژه‌های نمونه : در لیست انواع پروژه نمایش داده بشه و بتونید ازش استفاده کنید، مثلا من یکی از پروژه هامو به عنوان پروژه نمونه تعریف کردم که در زیر میبینید ( File > New > Project ) :

Atmel Studio Project Template List

که از چندین قسمت تشکیل شده، که هنگام ایجاد پروژه نمونه میتونید این موارد رو تعیین کنید :

 1. آیکون
 2. نام
 3. توضیحات
 4. یه عکس دلخواه

که این موارد مُعَرِف و توضحیات مورد نیاز اون پروژه نمونه هستند؛ حالا نمیدونم این پروژه نمونه چه کاربرد مفیدی میتونه داشته باشه، فعلا که چیز جدیدی برا من هستش، حالا شاید واقعا هم چیز مفید و بدرد بخوری باشه.

 

حذف پروژه نمونه : برا حذف کردن پروژه های نمونه باید به مسیر زیر برید و اون فایل ZIP مربوط به اون "پروژه نمونه" رو حذف کنید :

C:\Users\DMF313\Documents\Visual Studio 2015\Templates\ProjectTemplates

که به جای DMF313 باید نام کامپیوتر خودتون رو قرار بدید و این که ممکنه در نسخه های بعدی اتمل استودیو به جای Visual Studio 2015 مثلا بیاد از نسخه 2016 یا... استفاده کنه که خودتون حواستون به این موارد باشه، تو Documents ویندوز سرچ کنید دیگه اگه پیدا نکردید مسیر فوق رو.

 

اضافه کردن پروژه نمونه : خب بریم سر اصل موضوع، برایث این کار باید اولا پروژه‌ای در اتمل استودیو باز باشه تا شما بتونید به عنوان پروژه نمونه ذخیرش کنید!؛ از منو File گزینه Export Template رو انتخاب کنید و در صفحه باز شده روی دکمه Next کلیک کنید تا صفحه زیر نمایش داده بشه :

Atmel Studio Export Template Wizard

در این صفحه اطلاعات پروژه نمونه رو وارد میکنید :

 1. نام پروژه نمونه
 2. توضیحات
 3. آیکون
 4. یه عکس دلخواه
 5. و این که فایل پروژه نمونه با فرمت zip کجا ذخیره میشه ( قابل تغییر نیست )؛ اگه یوقت خواستید پروژه نمونه فوق رو حذف کنید، باید به این مسیر برید و این فایل رو حذف کنید.

 

 

امیدوارم این مطلب هم مفید بوده باشه براتون، تا مطلب بعد، یا علی.

 

حدیث تصویری

تعداد مطالب : 367 تا
جنگ ما فتح قدس را به همراه خواهد داشت. [ امام خمینی (ره) ]
بقیه جلسات : آموزش atmel studio
ارسال دیدگاه
5
نظرات این مطلب بسته شده است.
 1. aec

  مهمان

  aec

  نمیتونم تو اتمل adc رو راه اندازی کنم unknw dash

 2. علی

  مهمان

  علی

  سلام
  می خواستم بدونم در اتمل استودیو مانند کدویژن میشه برنامه را مرتب نوشت بطوری آکولادهای مرتبط به هم را با خط نشان بده
  ممنون

 3. سانیار

  مهمان

  سانیار

  این کامپایلر اصلا بدرد نمی خوره، این که هیچ هدرفایلی نداره؟ الان من میخوام با ال سی دی گرافیکی و آیسی ساعت DS1307 و مموری کارت، یه پروژه راه اندازی کنم. با این اصلا نمی شه…
  اگر میتونید کمکم کنید لطفا تماس بگیرید. 09134715022

  مشاهده پاسخ ها (1)
  • مهدی دمیرچیلو

   نویسنده این مطلب

   مهدی دمیرچیلو

   آموزش هدرهاشو باید بزارم تو سایت – هفته پیش تو فکرم بود که این کارو کنم ولی سرگرم چیز دیگه ای شدم و ….
   یادداشت میکنم تا سروقت برم سراغش.
   بله شما میتویند این پروژه رو ایجاد کنید – هدرهاشو تو نت سرچ کنید کم و بیش چیزایی دستگیرتون میشه.

 4. parviz

  مهمان

  parviz

  سلام خدا خبرت بده مهندس