نمایش/عدم نمایش سایدبار
رفتن به بالای صفحه
أَللّهُمَّ ارْزُقْنی شَفاعَةَ الْحُسَیْنِ یَومَ الْوُرُودِ
مهدی

آموزش میکرو کنترلر arm سری lpc2368 جلسه دوم

140

بنام خدا
با سلام
در جلسه قبل در مورد ورودی و خروجی کردن پورتها در میکرو کنترلر arm 2368 صحبت کردیم در این جلسه  در مورد تغییر کاربری پینهای ورودی و خروجی و همچنین روش خواندن کلید صحبت خواهیم کرد .

رجیستر PINSEL :

اگر به دیتاشت میکرو کنترلر  نگاهی انداخته باشید خواهید دیدکه برای هر پایه در میکرو کنتلر بیش از یک کاربری تعیین شده است .برای تغییر نوع کاربری هر کدام از این پینها احتیاج به تنظیمات رجیستر مربوطبه آن است .
در داخل دیتا شیت میکرو کنترلر 2368 یک رجیستر معرفی شده به نام PINSEL وظیفه این رجیستر آن است که پینهای میکرو کنترلر را برای بیش از یک کاربری برنامه ریزی کند . علاوه بر این به کمک این رجیستر میتوان تعیین کرد که پورتها pull -up شوند یا pull down .

یازده ثبات کنترلری PINSEL0-10 درنظر گرفته شده است که هر دو بیت این رجیستر مسئول کنترل یک پین به حداکثر چهار عدد امکانات جانبی است .

نکته : باید توجه داشت که مقدار ریست تمام این رجیسترها به غیر از بیتهای  مربوط به اتصال حافظه خارجی در رجیستر PINSEL6/8/9  برابرصفر است پینهای مربوط به اتصال حافظه خارجی پس از ریست شدن میکرو کنترلر به طور خودکار در اختیار واحد کنترلر اتصال حافظه خارجی قرار میگیرد .
((رجوع شود به صفحه 158 دیتاشیت ))
بطور مثال
دو بیت صفر و یک رجیستر PINSEL0
اگر هر دو بیت صفر باشد این GPIO Port 0.0
اگر 01 باشد RD1 که این حالت رزرو است
اگر 10 باشد TXD3
اگر 11 باشد SDA1
و در حالت ریست این دو رجیتسر حالت 00 میگیرد .

رجیستر PINMODE :

در واحد اتصال پینها ده رجیتسر با نامهای0-9  PINMODE وجود داردکه اتصال مقاومت های داخلی PULL up -DoWN  هر پین میکرو را کنترلر میکند با مقدار دهی هر جفت بیت از این رجیستر میتوان تعیین کرد که آن پین pull-up یا  pull-down شود.

رجیستر PINMODE

حالت 00 برای اتصال مقاومت داخلی pull up به پین
حالت 01 بربدون استفاده
حالت 10 قطع اتصال مقاومتهای pull up و pull down به پین
حالت 11 برای اتصال مقاومت داخلی pull down به پین

لازم به توضیح است که مقادیر رجیتسرهای PINSEL و PINMOD  در هنگام راه اندزی مجدد میکرو  کنترلر همگی صفر خواهد بود.

 

رجیستر FIOnPIN :

`پنج ثبات سی و دوبیتی FIO n PIN وجود دارد که به ترتیب برای خواندن پینهای پنج پورت P0- P1- P2 -P3-P4 با دسترسی سریع در نظر گرفته شده است .

خواندن این رجیسترها مقادیر منطقی قرار گرفته ریو پینهای پورت مورد نظررا بدون در نظر گرفتن این که پورتها در حالت ورودی – خورجی  یا کاربردهای دیگر تنظیمشده باشند در اختیار کاربر قرار میدهد.

توجه : هنگامی که ولتاژ قرارگرفته روی پین مقداری انالوگ باشدبه عنوان مثال برای کاربرد مبدل A/D  مقدار خوانده شده از روی پین معتبر نمیباشد .
در ضمن اگر مقداری نیز در داخل این رجیستر قرار گیرد سبس قرار گرفتن مقدار متناظر آن روی پورت متناظر  میشود.

بزودی مثالهای مربوط به این مبحث قرار خواهد گرفت؛ به امید دیدار؛ یا علی

درباره : 
تعداد مطالب : 4 تا
بقیه جلسات :
این مطلب هیچ طبقه بندی یی ندارد!
ارسال دیدگاه
2
نظرات این مطلب بسته شده است.
 1. جواد جعفری

  مهمان

  جواد جعفری

  دمت گرم
  خیلی خیلی عالی بود
  دمت گرم بازم

 2. مهدي

  مهمان

  مهدي

  سلام – اول از همه تشکر میکنم بخاطر مطالب مفیدتون . خب چرا مبحث lpc2368 ادامه نداره ؟ واقعا جالب بیان میکردین . لطفا ادامه بدین . ممنون