نمایش/عدم نمایش سایدبار
رفتن به بالای صفحه
محرم

آموزش ساخت دیمر دیجیتالی 220 ولت با avr

انجمن های تخصصی برق و الکترونیک ECA

بنام خدا : توی این آموزش هدف اصلی ساخت یه دیمر دیجیتال هست که کاربرد زیادی داره، در ابتدا با ساختار دیمر آشنا خواهید شد و در نهایت خواهید توانست یه دیمر با میکرو کنترلر AVR بسازید که از میتونید برای کنترل نور ( طلوع و
غروب خورشید مصنوعی) و… بهره ببرید.
آموزش ساخت دیمر دیجیتالی 220 ولت با avr

آموزش ساخت دیمر دیجیتالی 220 ولت با avr


یه مدتی بود بر روی یک پروژه ای کارمیکردم، وقتی که گرفت بیشتر از اون چیزی بود که فکر میکردم؛ دلیلشم این بود که چون دامنه اطلاعاتم درباره بخش قدرتش، فرمان و قطعاتی مثل ترایاک – تریستور کم بود، به همین جهت میخوام اطلاعاتی که بدست آوردم را نشر بدم ( پروژه محور ).
این اموزش رو تقدیم دونفر میکنم “محمد غلامی” و “ماهان رفیعی“، که باعث شدن من اینو بنویسم.


 

الکترونیک صنعتی با طعم دیجیتال ( برنامه نویسی )

اخطار : چند نکته رو واسه پروژه هایی که براتون میگذارم باید ذکرکنم. توجه کنید!! حتما حتما از فیوز محافظ از جان استفاده کنید و اگر تجربه ندارید سراغ این مدارات نیایید. قصد نصیحت ندارم جهت اطلاع میگم خود من هم توی این پروژه برق گرفته و بالای چهار ، پنج بار هم فیوز پریده ، حتما همه جوانب احتیاط و ایمنی را رعایت کنید.
همینجا باید اعلام کنم بنده هیچ گونه مسئولیتی نسبت به برق گرفتگی خوانندگان محترم ندارم.

۱) کلید AC

با فشردن لامپ خاموش و سپس روشن میشه ( در مدار زیر، ولتاژ مقاومت ۵۰۰ اهم، ۵ ولت هستش )

کلید AC
۱) طبقه فرمان : به طور خلاصه میشه گفت این طبقه وظیفه کنترل عملکرد مدار را دارد.
۲) اتصال دهنده دو طبقه فرمان و قدرت به هم دیگه : این طبقه از اهمیت زیادی برخودار است تشکیل شده از یک اپتو دیاک ( توی بازار بهش میگن اپتو ترایاک ) که بوسیله نور دو طبقه فرمان و قدرت را به هم متصل میکند؛ بزرگ ترین مزیتی که میشه واسه این قطعه بیان کرد همین نور هست که باعث میشه نویز از طبقه قدرت به طبقه فرمان منتقل نشه.
توجه : به اپتو دیاک، اپتو ترایاک هم میگن.
۳) طبقه قدرت : در این طبقه بسته به نوع بار (اهمی ،اهمی خازنی،اهمی سلفی) آرایش و نوع قطعات متفاوت میباشد من به جای بار در مدار بالا لامپ رشته ای (LAMP) گذاشتم، خازن و مقاومت ( R = 47ohm, C=10nf ) برای کاهش نویز و هارمونیک های مزاحم است. به مدارات زیر توجه کنید ( آرایش طبقه قدرت در بارهای مختلف ) :

اپتو دیاک

همچنین میتوانید برای معکوس کردن پالس کنترل از مدار زیر بهره ببرید :
معکوس کردن پالس کنترل

تست اپتو دیاک با مولتیمتر

برای تست اپتو دیاک، مولتی متر را درحالت تست دیود بگذارید، پایه های ۶ و ۴ را به مولتی متر وصل کنید، در هیچ حالت نباید راه بده، پایه های ۱ را به پراپ + و پایه ۲ را به پراپ – متصل کنید، بایست راه بده و یه عدد حدود ۰٫۱ تا ۰٫۰۱ نشان خواهد داد.

تبدیل ولتاژ ۲۲۰ ولت به ۱۱۰ ولت

به صورت کلی برای تست وسلیه الکترونیکی مانند ( دستگاه های رکتیفایر، تغذیه های سویچینگ، امپلی فایر و… ) از ولتاژ ۱۱۰ ولت استفاده کنید، به این صورت که یه سر ۲۲۰ ولت مثلا فاز رو به یک لامپ ۱۰۰ وات رشته ای بدهید و از سر دیگه  لامپ فاز رو بگیرید و نول هم از پریز بگیرید . از مزایای این مدار بخوام بگم اگر جایی از مدار تون اتصالی داشته باشه فیوز میزتون نمی پره و لامپ روشن میشه یک فایده دیگه ای هم که داره مدارتون با نصف ولتاژ کاریش کار میکند و اگر برقتون گرفت  مسافت کمتری پرتاب میشید یا اینکه عضله تو کمتر میگیره smile مانند شکل زیر :
تبدیل ولتاژ 220 ولت به 110 ولت

نکته :

 1. اگرخواستید موتور یونیورسال به این مدار یا مدار های بعدی وصل کنید از دیود هرزگرد استفاده کنید، در غیر این صورت موتور کنترل نخواد شد.
 2. از ترایاک میتوانید هم در ولتاژ های AC / DC استفاده کنید مانند BT136-12A / BTA12-10A و از SCR در ولتاژ های DC میتوانید بهره بگیرید مانند BT151، در واقع یک طرفه هست همچنین میتوانید با دو تا SCR یه ترایاک بسازید.

 

۲) دیمر دیجیتال

شاید به خودتون بگید خوب این کارو یه مدار ساده هم انجام میده نیازی به میکرو و مدارات اضافی نیست، ولی این مهم ترین بخش آموزش هست که شما خواهید توانست کنترل موتور های AC و DC  توان بالا و کنترل نور رو توسط برنامه تون تغییر بدهید. مثلا یه پمپ آب دارید میخواهید شدت آب را کم یا زیاد کنید و یا در ابنما ها بخواهید میزان پرتاب اب را کنترل کنید توسط صدا، در اینجاست که مجبورید این کار را توسط میکرو انجام دهید.
ساده ترین پروژه ای که میتوانیم با دیمر دیجیتال انجام دهیم طلوع و غروب خورشید یا همون کنترل نور لامپ هستش ک توی سالن های پرورش پرندگان ازش استفاده میکنند.

آموزش ساخت دیمر ساده

قبل از اینکه شروع کنیم به ساخت یه دیمر دیجیتالی بهتره یه دیمر ساده بسازید، تا روال کار دست تون بیاد :
آموزش ساخت دیمر ساده
نور لامپ با اون پتانسیومتر تغییر میکنه، یا میتونید سرعت پنکه کنترل کنید، مداری که توی اکثر این دیمر ها استفاده میشه همینه!
توجه ۱ : توی مدار بالا به جز ترایاک که باید ترتیب پایه هاش رعایت بشه برای بقیه قطعات این کار مهم نیست از هرطرف بگذارید کار میکنه ترتیب فاز نول هم مهم نیست.
توجه ۲ : در مدار بالا دیاک و مقاومت خازن تشکیل یه نوسان ساز میدهند ولی در دیمر دیجیتالی این عمل به عهده میکرو هست.

آموزش ساخت دیمر دیجیتالی ساده

از این نوع دیمری که بهتون میخوام بگم نوع  ساده تری هم وجود داره اصطلاحا بهش میگن power fet اگر اشتباه نکنم. اگر ساختن این دیمر براتون سخت بود برید سراغ power fet، ساختن اش فقط یه pwm میخواد.

یه دیمر دیجیتالی از سه بخش اساسی تشکیل میشه :

 1. آشکار ساز صفر (Zero Cross)
 2. طبقه قدرت
 3. پالس های کنترل (فرمان)

۱) آشکار ساز عبور از صفر ( Zero Cross )
آشکار ساز گذر از صفر وظیفش اینه که، قسمت فرمان رو با برق شهری همزمان (به اصطلاح سینگ ) کنه، این عمل باعث میشه پالس های کنترلی که به ترایاک میرود از صحت کافی برخوردار باشند.
توجه : به عبارت دیگه، این مدار، برا این هستش که ما بدونیم کی ولتاژ AC مقدارش ۰ میشه ( حالا فهمیدن این موضوع چه فایده ای داره در ادامه مطلب متوجه میشید. )
آشکار ساز عبور از صفر

توضیح شکل بالا ( توضیح مدار آشکار ساز عبور از صفر )
خب عکس بالا شاید برا خیلی ها زیاد قابل فهم نباشه، لذا مدار "آشکار ساز عبور از صفر" رو در پروتئوس شبیه سازی کردم و بر مبنای نمودار پروتئوس یه مختصر توضیحی میدم :

مدار آشکارساز عبور از صفر
این نمودار بالا، نمودار خروجی ۳ نقطه مدار "آشکار ساز عبور از صفر" هستش.

توجه : در ادامه مطلب، مدار شماره ۳، که شماره ها هم رو عکس درج شده، از این مدار ما استفاده کردیم، لذا هر جا گفتیم مدار آشکار ساز، منظور مدار شماره ۳ هستش که در ادامه مطلب قرار دادمش!

 1. خب نمودار آبی رنگ، نمودار ولتاژ برق شهر هستش.( همون طور که میبینید، در این قسمت نمودار آبی و قرمز رنگ روی هم افتادند، یعنی مقدارشون تقریبا با هم برابره)
 2. نمودار قرمز رنگ هم خروجی پل دیوی هستش، همون طور که میبینید، قسمت های منفی ولتاژ برق شهر رو + میکنه.
 3. نمودار سبز رنگ هم خروجی قطعه اپتوکوپلر هستش.( نمودار خروجی مدار آشکار ساز عبور از صفر )، که همون طور که در شکل زیر میبینید، هر موقع ولتاژ خروجی پل دیودی، مقدارش به حدودای ۵ ولت میرسه، خروجی اپتوکوپلر شروع به افزایش میکنه و ۵ ولت میشه و بعد کاهش پیدا میکنه(همون طور که در شکل زیر میبینید/ شکل زیر، زوم شده شکل بالا هستش : وقتی خروجی مدار ۵ ولت میشه که تقریبا خروجی پل دیوی ۰ میشه، که این امر در شکل زیر به وضوح قابل مشاهده هستش.)

نمودار خروجی مدار آشکار ساز عبور از صفر

نتیجه گیری : لذا در هر دوره تناوب ولتاژ AC، مدار آشکار ساز، دو تا پالس به ما میده، و چون این پایه به پایه وقفه خارجی میکرو وصل هستش وقفه خارحی میکرو هم در مد Rising Edge هستش، لذا در هر دوره تناوب موج AC، دو بار وقفه خارجی میکرو فعال میشه.

حالت های خروجی اپتوکوپلر : اگر اپتوکوپلر روشن باشه، خروجی ولتاژش ۰ میشه، اگر اپتوکوپلر خاموش باشه، خروجی ولتاژش ۵ میشه.

سوال : کی اپتوکوپلر روشن میشه و کی خاموش؟
جواب : برا این کار میتونی به دیتاشیت مراجعه کنی ولی خب با توجه به نمودار بالا هم میشه فهمید، وقتی ولتاژ ورودی اپتوکوپلر به ۵ ولت میرسه، خروجی اپتوکوپلر شروع به افزایش میکنه و به ۵ ولت میرسه، وقتی دوباره ولتاژ شروع میکنه به افزایش، وقتی از ۰ به ۵ ولت مرسه، خروجی اپتوکوپلر هم شروع به کاهش پیدا کردن میکنه و در آخر تقریبا ۰ میشه.
اگه از وقفه خارجی میکرو چیزی نمیدونید، مطلب مقابل رو بخونید : آموزش جامع میکروکنترلر AVR جلسه۳

مدارات مختلفی (مدار آشکار ساز عبور از صفر) هستند که میتوند این کارو انجام بدهند، میتونید از مدارات زیر در طراحی هاتون استفاده کنید :
آشکار ساز عبور از صفر
مدار آشکار ساز عبور از صفر
مداری که من ازش استفاده کردم این بوده :
مدار Zero Cross
LED در زمانی که به ۲۲۰ متصل نباشد، روشن و نورش زیاد است و زمانی که ۲۲۰ به مدار بدهید نورش کم میشود حدودا ۶۰,۷۰ درصد کاهش می یابد که حتما هنگام اتصال اش به میکرو این قسمت را حذف کنید و یا مقاومت اش را به ۴٫۷ کیلو اهم افزایش دهید؛ یه رحمی هم به خودتون بکنید و مقادیر اون دوتا مقاومت ۱۰۰ کیلو زیاد تغییر ندید اگر نداشتید حداقل ±۵۰ کیلو هر کدومشون رو تغییر بدید.

۲) طبقه قدرت
با طبقه قدرت در مدارات قبلی آشنایی پیدا کردید، این طبقه به صورت زیر به میکرو متصل میشود :
طبقه قدرت دیمر دیجیتال

توضیحاتی در باب کاربرد طبقه قدرت
میدونیم ک برق شهری یه رابطه سینوسی هست و مدام در حال تغییرات ولتاژ هست و همیشه از ۰ شروع میشه و تا ۲۲۰ ولت RMS میره و این کار در هر ثانیه ۵۰ بار انجام میشه؛ حالا دیمر چیکار میکنه :
همون طور که برق شهری سینوسی هست و سینوس براساس زاویه کار میکنه(امگا) دیمر هم زاویه داره که بهش زاویه آتش گفته میشه . حالا به کمک زاویه آتش میتونیم تعیین کنیم که ولتاژ خروجی چقدر باشه، یعنی ولتاژ خروجی رو کنترل میکنیم، ولتاژ هم کنترل کنیم یعنی نور لامپ(سرعت موتور و...) رو کنترل کردیم.
طبقه قدرت دیمر از دو بخش تشکیل میشه : نوسان ساز و اپتو دیاک؛ نوسان ساز وظیفه اش کنترل زاویه آتش ترایاک هستش؛ ترایاک هم که برا کاهش(کنترل) ولتاژ AC هستش؛ حالا در دیمر دیجیتال، میکروکنترلر داریم، و میکروکنترلر نقش نوسان ساز رو اجرا میکنه و لذا با اومدن میکرو تو مدار، مدار نوسان ساز حذف میشه و این طوری دیگه به کمک میکروکنترلر ولتاژ AC رو کنترل میکنیم.

۳) پالس های کنترل (فرمان)
برای داشتن پالس های درست باید سه نکته رو توی این زمینه در نظر بگیریم :

برگرفته از تاپیک : دیمر دیجیتال با AVR  و قابلیت کنترل توسط ریموت کنترل های لوازم خانگی ( SITE : ECA.IR )
اول باید گذر از صفر ها رو به درستی تشخیص بدید و هیچکدوم رو هم از دست ندید!
دوم به محض وقوع وقفه گذر از صفر، همه خروجی ها رو خاموش کنید ( با توجه به منطق مدار خودتون، به این موضوع دقت کنید! ) و شروع به زمان گیری کنید ( از حداقل ۵۰۰ میکرو ثانیه برای حداکثر شدت نور تا حداکثر ۹۵۰۰ میکرو ثانیه برای حداقل شدت نور )
سوم به محض رسیدن به زمان مورد نظر ( در ردیف دوم ) خروجی ها رو روشن کنید.

توجه : فقط یه نکته رو بگم اگر مدارتون سوت میکشه (وز وز) میکنه یا نور لامپ به صورت چشمک زن هست مشکل تون از پالس های کنترل و پالس های همزمانی هست که از ۲۲۰ میاد.

پروژه avr ساخت دیمر دیجیتال

برنامه زیر محدوده تغییرات زاویه برش اش بین ۱۰۰(نور زیاد) تا ۳۰۰(نور کم) هست.
شماتیک پروژه :
پروژه avr ساخت دیمر دیجیتال

کد پروژه :

توضیح : به طور کلی وظیفه میکرو، کنترل زاویه اتش ترایاک هست؛ اتفاقی که توی میکرو میوفته به این صورت هست که پالس های گذر از صفر به پایه INT0 (وقفه خارجی) میرود و تابع وقفه صدا زده میشود و در این تابع خروجی پالس مون ۰ میشود و پس از طی کردن زمان انتظار ۱ (۵ولت)میشود . میزان برش سیگنال با کم و زیاد کردن زمان انتظار میکرو صورت میگیرد.

عکس از مدار در عمل : 
آموزش ساخت دیمر دیجیتالی 220 ولت با avr

فیلم پروژه :

0.4MB آموزش ساخت دیمر دیجیتالی 220 ولت با avr
0%
00:00  /  00:15

برای حذف نویز حاصل از کلید زنی همون برش سیگنال میتونید ورودی ۲۲۰ به طبقه قدرت مدارتون از فیلتر EMI استفاده کنید که به شبکه منتقل نشه :
فیلتر EMI

چند نکته موند که بهتره بدونید :
۱) اگر از میکرو SMD استفاده کردید و سوخت خواستید از برد جداش کنید میتونید از یه فدک بردارید ( ترجیحا اتمی ) روشنش کنید و ضامن اش رو نگه دارید و روی چهار طرف میکرو با سرعت بچرخانید حدودا ۲ و۳ با این کارو بکنید ، بعد از این کار از پشت به میکرو تون ضربه بزنید یا میتونید لبه برد تون رو به جای بزنید که میکرو بیوفته. ( با هویه و مخصوصا هیتر هم میشه این کارو کرد. )
۲) برای چپ گرد، راست گرد کردن موتور ۳ فاز (R,S,T) بایست جای فاز اول رو با فاز اخر عوض کنید.
۳) برای برش دادن کابل های فلت نیازی نیست همه شون رو دونه دونه جدا کنید، فلت رو روی یه جای تخت بگذارید و با کاتر روش خط بندازید . همین کارو با طرف دیگه کابل انجام بدید و حالا همان قسمتس که خط انداختید رو بکشید تا روکش شون در بیاد.
۴) برای لحیم کاری ای سی های SMD  ابتدا پدهایی که روی فیبر هست رو به صورت یک دست قلع اندود کنید؛ بعد از اینکه سرد شد، پدها رو به روغن لحیم اغشته کنید و سپس ای سی را روی پد ها تنظیم کنید؛ نوک هویه تون رو تمیز کنید تا قلع نداشته باشه ۲ و ۳ تا از پایه هارو لحیم کنید تا ای سی تکون نخوره، دست تون رو وسط ای سی بگذارید، حالا برای لحیم ای سی نوک هویه را روی پایه های ایسی بکشید (از بالا به پایین ) میتونید این کارو چند با انجام بدید تا خوب لحیم بشه اگر پد هارو زمانی که قلع اندود کردید قلع کم ریختید در این مرحله نیاز به قلع پیدا خواهید کرد و یا یکدست قلع اندود نکرده باشد پایه ها ممکن است خم بشه و روی پد قرار نگیره .

قسمتی از کلام ا... (سوره سبأ) : بگو هر مزدى كه از شما خواستم آن از خودتان مزد من جز بر خدا نيست و او بر هر چيزى گواه است (۴۷) بگو بى‏ گمان پروردگارم حقيقت را القا مى ‏كند [اوست] داناى نهانها (۴۸) بگو حق آمد و [ديگر] باطل از سر نمى‏ گيرد و برنمى‏ گردد (۴۹) بگو اگر گمراه شوم فقط به زيان خود گمراه شده‏ ام و اگر هدايت‏ يابم [اين از بركت] چيزى است كه پروردگارم به سويم وحى مى ‏كند كه اوست‏ شنواى نزديك (۵۰)
بقیه جلسات : ???
این مطلب هیچ طبقه بندی یی ندارد!
ارسال دیدگاه

1) نظرات غیر فارسی به صورت خودکار حذف میشوند ( حداقل 5 حرف فارسی وارد کنید ).

2) به موارد درخواست پروژه/کد آماده و سوالاتی که بلد نباشم پاسخ داده نمیشه.

3) پسورد فایل های سایت : www.dmf313.ir

4) نظرات حاوی کد برنامه نویسی تایید نمیشوند ( قالب سایت بهم میریزه )

 1. مهمان

  امیر

  اگر بخوایم این کنترل نور رو با یه پتانسومتر کنترل کنیم.
  چه تغیری تو برنامه باید بدیم . یعنی عددی که (adc) از پتانسومتر می خونه رو کجا باید وارد بکنیم

 2. مهمان

  علیرضا

  سلام چرا نمیشه از 9500 بیشتر حداقل نور رو کنترل کرد؟من با تایمر هم زمانگیری کردم اما از یه حدی کمتر و بیشتر مدار ناپایدار میشه…علت ناپایداری در حداقلی و حداکثری ترین مقدار چیه؟

 3. مهمان

  کاوه

  سلام خسته نباشید.دستتون درد نکنه .این مدار رو بستم و کارکرد. good

 4. مهمان

  سینا

  برای من مثل چشمک زن کار میکنه هی روشن و خاموش میشه چند ثانیه چند ثانیه

  • مهمان

   علی

   سلام این برنامه رو می تونید با بیسیک برام بنویسید محیط بسکام لازم دارم (دیمر)

   • مهمان

    سینا

    کلان کدویژن کار میکنم

 5. مهمان

  مهران

  باسلام خیلی عالی بود
  میشه عملکرد for که اول برنامه نوشتید را کامل توضیح بدید متوجه نمیشم

 6. مهمان

  علی

  سلام.یک سوالی دارم، اپتوترایاک moc3021 دارای زیرو کراس هست،آیا امکانش هست که ما اون قسمت بدست اوردن زیرو کراس را که مدارش را گداشتید که از یک پل دیود و اپتوکوپلر pc817 استفاده نمودید و آخرش هم به پایه ی اینتراپت میکرو وصل کردید، حدفش کنیم وفقط اپتوترایاک moc3021 را بگذاریم تااین کار را برای ما بکند؟ و ما فقط اون پایه moc3021 را به میکرو بدیم و دستورات مربوطه را اعمال کنیم؟آخه من یک نمونه دیمر خارجی رو دیده بودم که اینکار رو کرده بود و به این ترتیب خیلی از قطعات کم میشود و یک پایه میکرو هم نیز آزاد میشود که اینتراپت ناحیه زیرو کراس است. ممنون میشم که راهنمایی بفرمایید.

 7. مهمان

  حسین

  سلام
  خواستم بپرسم که خروجی پایه 17 یا همون pwm_puls ، همون pwm هست دیگه؟؟
  چون من فقط برنامه نویسی اردوینو بلدم و این مدار رو لازم داشتم و از کد avr اش سر در نمی اووردم unknw

 8. مهمان

  Soroush

  اخه چرا اطلاعات غلط میدین من صد تا مدار دیمر بستم هیچ اتفاقی نیافتاد ولی مدار شما رو بستم پتانسیومترم سوخت😩😞

 9. مهمان

  حیدر صالح

  پل دیودی که دو دیود و دو تریستور باشد که با همان روش کنترل شود و این مدار را برای قبل ریلاتور منبع تغذیه متغیر قرار گیرد جهت جلوگیری از اختلاف ولتاژ زیاد پشت ریگلاتور که باعث گرمای بیش از حد ریگلاتور نشود. مثلا هنگامی که منبع تغذیه روی ولتاژ 5 ولت تنضیم شود ولتاژ پشت ریگلاتور تقریبا 30 ولت است و اگر جریان 3 آمپر مصرف شود به عبارتی می شود 30 منهای 5 می شود 25 ولت با 3 آمپر یا 75 وات توان تلفات حرارتی خواهد داشت اما اگر از پل تریستوری کنترل شونده استفاده شود کافی است وتاژ قبل ریگلاتور را با کنترل پل بع 8 ولت تنضیم کرد تا 5 منهای 8 می شود 3 ولت با 3 آمپر یا 9 وات توان تلفات
  حرارتی خواهد بود قابل اغماض است

 10. مهمان

  mahdi noori

  عزیز خدا خیرت بده بابت زحمتی که کشیدی . فقط ای کاش در مورد کد یه توضیحی میدادی ، اینکه توابع داخلش دقیقا چیکار میکنن یا مثلا اون ” del ” یا ” d ” دقیقا نحوه ی کارشون چیه

 11. مهمان

  مقدم

  سلام خود میکرو با چی کنترل میشه منظور دیمر با پتانسیومتر هست یا دکمه کم و زیاد؟

  • مهمان

   را ما وفایی

   نقشه کامل دیمر دیجیتالی با میکرو

 12. مهمان

  azfx41

  سلام خدا قوت بهت پیام میدم ک جواب نمیدید.انت فی قلبی حبیبی اومدی حواست هست که چند وقته مقالات حزب ا… کمتر میگذاری

  • مدیر سایت

   مهدی دمیرچیلو

   سلام / من جواب نمیدم؟ کی تو پیام دادی! چی بگم والا / مطلب هم دیگه کمتر میزارم / حالم خوش نی زیاد چند وقتیه / امروز هم که کالا …

 13. مهمان

  سپهر

  با عرض سلام.اگر ما از قطعه ی moc3061 که خودش مدار آشکار ساز عبور از صفر داره استفاده کنیم باید فقط اونو به ترایاک و مدار اسنابر وصل کنیم و تمام؟نکته ی دیگری نداره؟

 14. مهمان

  محمدرضا

  سلام با این دیمر دیجیتال میشه پنکه سقفی را کنترل و هوشمندسازی کرد؟؟؟؟؟

  • مهمان

   azfx41

   بله

 15. مهمان

  حمید

  سلام خسته نباشید، من میخام از این مدار برای منبع تغذیه استفاده کنم، میخام به جای بار یه پل دیود بزارم و از خروجی پل دیود استفاده کنم، خودم میتونم برنامه رو طوری بنویسم که ولتاژ از حدی بیشتر نشه محض احتیاط، اما نمیدونم احتیاج هست چیزی با پل دیود سری کنم که حکم بار برای من داشته باشه یا نه، از پل دیود هم حداکثر 3 -4 امپر و حد اکثر 30 ولت بیشتر خروجی نمیگیرم، اگه ممکنه در خصوص تغیرات مدار راهنماییم کنین bye

 16. مهمان

  سید

  دوستانی که مدارشون کار نمیکنه علتش استفاده از moc3041 میباشد
  باید از mic3921 استفاده کنند
  لطفا مدیر سایت اخرین عکس مدار را اصلاح کنند

 17. مهمان

  علی اسماعیلی

  سلام، من یه موتور یونیورسال 1600 وات دارم که 8 آمپر جریان میکشه، از چه ترایاکی باید استفاده کنم که با اپتوکوپلر سازگار باشه؟ غیر از دیود هرزگرد چیز دیگه ای نباید اضافه کنم؟

  • مهمان

   محمد

   میتونین از ترایاک bcr16 استفاده کنین

 18. مهمان

  حسن

  سلام.خدا قوت.ممنون بابت مطالب مفیدتون.با این مدار میشه ی موتور القایی ۲kw رو راه اندازی کرد؟

 19. مهمان

  تینا

  سلام لطفا کمکم کنید خیلی ضروری dash من با لوکس متر می خوام مدارم کار کنه که temt6000 رابطه خطی داره ولتاژ هر چی باشه لوکس هم همونه صرطش هم اینکه لوکس برابر ۳۰۰ باشه الآن من به جای d لوکس بزارم حالا هم به جای ۱۰۰ ۳۰۰ بزارم ولی مدارم عمل نمی کنه نمی دونم چرا وقفه اش عمل نمی کنه چرا میکروم پالس نمی ده حتی برنامه شما رو هم که گذاشتم کار نکرد لطفا کمکم کنید dash

  • مهمان

   azfx41

   سلام
   معلومه خیلی هول شدید. توی این موقعیت هیچی جواب نمیده با صبر و حوصله مدار رو اول روی برد برد از اول ببندید فایل پروژه رو دانلود کنید اما قبل از دانلود متون رو مطالعه کنید چون بیشتر مشکلاتی که ممکنه پیش بیاد بعلاوه راه حلشون رو گفتم……..مثلا الان شما میگید وقفه عمل نمیکنه علتش میتونه این باشه که پالس همزمانی ندارید و یا ممکنه از میکرو تون زیاد استفاده کردید و دقت کافی اش رو از دست داده که این مشکل رو بنده با sim800 داشتم و فهمیدمش cool .و من ا… توفیق

   • مهمان

    تینا

    خیلی ممنونم بله هول شدم می تونم از همین سورس برای میکرو ۱۶ استفاده کنم والا هم از مورت c استفاده می کنم برا lcd هم a برا سنسور آنالوگ temt6000 اگه می دونید جاییش مشکل داره لطفا راهنمایی کنیدممنونم

   • مهمان

    تینا

    ببخشید پالس همزمانی دقیقا منظورتون چیه؟ ممنون می شم بیشتر توضیح بدید

    • مهمان

     azfx41

     سلام
     پالس هایی که از مدار Zero Cross اشکار ساز عبور از صفر می آید ….برای همزمان کردن میکرو با برق شهری

     • مهمان

      تینا

      ممنونم

 20. مهمان

  ثریا

  سلام خسته نباشید دیمر من ۵۰۰ وات می خواستم ببینم برای مدار محافظ اسنابر از چه خازنی(منظورم جنس خازن آیا خازن اسنابر باشه) و مقاومت با چه توانی به کار ببرم؟

  • مهمان

   azfx41

   سلام
   همون طور که قبلا گفتم بار تون مشخص نیست پس نمیشه نظر نداد

   • مهمان

    ثریا

    بارم لامپ رشته ای

    • مهمان

     azfx41

     هیچی لازم نداره و با مدار بالا جواب میگیرید.اگر بار تو تغییر کرد فقط بخش قدرت دیمر را باید تغییر بدهید

     • مهمان

      ثریا

      ممنونم

 21. مهمان

  محمد

  پتانسیومتر بخوام بزارم نورو کنترل کنه چه جوریه؟
  این دیمر خودش کم و زیاد میشه نورش

 22. مهمان

  محمد امین

  سلام خسته نباشید
  من دقیقا به همون مشکل که به صورت نکته گفتید خوردم لامپم شروع میکنه چشمک زدن چه قطعاتی مشکل دارن یا برای رفعش باید چیکار کنم
  سیگنال هام تو اوسکوپ درسته تو شبیه سازی هم برش میخوره ولی لامپ الان چشمک میزنه تو عمل
  لطفا راهنمایی کنید برای رفعش چیکار کنم خیلی مهمه برام

 23. مهمان

  ثریا

  سلام مهندس خسته نباشید ببخشید من دیمر 500 وات با جریان 2A می خواستم اما تو بخش قدرت یه خورده مشکل دارم از چی استفاده کنم که جریانم 2آمپر بشه ؟ ممنونم

  • مهمان

   azfx41

   سلام
   تا این سقف توان شما از هر قطعه ای که در این پروژه استفاده شده میتوانید استفاده کنید ….ولی باید دید برای چه باری میخواهید استفاده کنید .بیشتر توضیح دهید

 24. مهمان

  Hassan

  سلام خسته نباشید میشه avr رو با برد وای فای ست کرد که بتونیم با گوشی مبایل دیمر رو کنترل کنیم؟؟

  • مدیر سایت

   مهدی دمیرچیلو

   سلام.مطالب ارتباط میکرو و وایفای تو نت هستش

 25. مهمان

  پوریا

  سلام سال نوتون مبارک این مدار رو میشه تو پروتوس شبیه سازی کرد ؟ من نمی تونم شبیه سازیش کنم cry

  • مهمان

   azfx41

   خب دوتا دلیل داره یا نسخه پروتوس مشکل داره یا فایلی که دانلود کردید …. پیشنهاد میکنم مدار رو تو پروتوس خودتون ببندید اینجوری بهتر جواب میگیرید… نرم افزار قابل اعتمادی نیست برای شبیه سازی ….الکترونیک رو سعی کنید عملی یاد بگیرید تا تجربه کسب کنید تو شبیه سازی شاید همه چیز خوب باشه ولی تجربه کسب نخواهید کرد

 26. مهمان

  حسن

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما.سال نوتون هم مبارک باشه.
  میخواستم بدونم میشه به جای ۲۲۰ ولت جهت مدارآشکاد ساز از یه ترانس ۹ ولت استفاده کرد؟ممنون

  • مهمان

   azfx41

   برای 9 ولت باید مقدار مقاومت های مدار اشکار ساز رو کاهش بدید مقدارش رو از یک کیلو شروع کنید به کم کردن تا به مقدار مطلوبی برسید.

 27. مهمان

  ثریا

  سلام مهندس واقعا ممنونم انقدر که از سایت شما یاد گرفتم از دانشگاه یاد نگرفتم این مدار هم پروژم نیاز بود خیلیییی

 28. مهمان

  مهدی ام ... مهدی

  آقا میلاد سلاااام.
  خداقوت…
  توی آخرین شماتیکی که گذاشتین از MOC3041 استفاده کردین ، چون این آی سی داخلش مدار گذر از صفر هستش برای این پروژه جواب نمیده و باید از MOC3021 که توی بقیه شماتیک های همین مطلب هستش ، استفاده کنین.
  REGARDS

  • مهمان

   علی

   سلام.الان من بخوام اون قسمت مدار زیرو کراس رو حذف کنم که از پل دیود و اپتوکوپلر استفاده شده و بجاش فقط از اپتوترایاک moc3041 استفاده کنم که خودش زیرو کراس درونش هست امکان پذیر هست؟ نکته ی دیگه ی مداری ندارد؟ آخه من یک نمونه دیمر خارجی دیدم که از اون اپتوترایک به تنهایی استفاده کرده بود، و کلی از قطعات حدف شده و حتی یک پایه میکرو هم کم شدش که به اینتراپتش وصل می شود، ممنون میشم که راهنمایی کنید، ایمل بنده :
   alizarinbakhsh@gmail.com

 29. مهمان

  موسوی

  با سلام. اگر برای تشخصی گذر است صفر قبل از پل دیود از ترانس کاهنده استفاده کنیم، مشکلی پیش میاد؟ یا حتما باید پل دیود مستقیما با برق شهری بایاس بشه؟
  ممنونم

 30. مهمان

  موسوی

  با سلام و تشکر بابت مطلب خوبتون.
  من یک قسمت رو متوجه نشدم. این مدار باید بر اساس فرکانس برق 50 هرتز طراحی شده باشه. در این فرکانس نیم سیکل ما 10 میلی ثانیه طول می کشه ولی تاخیرهای مدار با این اعداد تطبیق نداره. میشه توضیح بدید. ممنونم.

  • مهمان

   پوریا

   سلام
   من اگه بخوام با pwm پالس ارسالی به ترایاک رو کنترل کنم باید چی کار کنم

 31. مهمان

  mb.mb1377@gmail.com

  سلام
  من میخواستم این دیمر رو با اردوینو بسازم ایا ممکن هست؟
  این کد که شما نوشتین برا چ محیطیه؟ من با کدویژن ک کامپایل میکنم ارور میده

 32. مهمان

  مریم

  سلام.این مدار چه جریانی میکشه و فرکانسش چقدره؟

1 2