نمایش/عدم نمایش سایدبار
رفتن به بالای صفحه
أَللّهُمَّ ارْزُقْنی شَفاعَةَ الْحُسَیْنِ یَومَ الْوُرُودِ
پویا

آموزش ارم(هدر برد lpc2368)

126

سلام؛ آموزش ارم(هدر برد lpc2368) : با آموزش ARM در خدمتتون هستم. >>> میخوام یه توضیح کلی بدم در مورد نصب کیل و شروع کار و تنظیمات مورد نیاز برای کیل.

خب برای نصب کیل مثل ویدیو زیر عمل میکنیم:
کرک رو هم گفتم.(اگه موقع کرک کردن به مشکلی برخوردید و یا ارورر میده که با USER وADMINISTRATOR وارد شوید روی ایکون کیل کلیک راست کرده و گزینه RUN AS ADMINISTRATOR کلیک کنید.)

بعد از نصب روی ایکون نرم افزار کلیک کنید تا کیل باز بشه بعد از تب project گزینه …new Uvision project کلیک کنید تا یه پنجره مانند شکل زیر باز بشه :

2014-12-06_8-34-08
و در پنجره باز شده نام پروژه خود را وارد نمایید و بر روی Save کلیک نمایید.
بعد از Save کردن پنجره ای برای انتخاب نوع پردازنده باز می شود که از زیر شاخه NXP میکرونترلر LPC 2368 را انتخاب نمایید و OK کنید.(اگر درست کرک نشده باشه بعضی از پردازنده ها در منو نمیاید.)
4

سپس از شما پرسیده می شود که ایا مایلید فایل LPC2300.s که فایل Startup پروژه یا همان فایل تنظیمات میکرو می باشد را به پروژه اضافه کنید که شما YES را انتخاب نمایید.
5

در پنجره سمت چپ در محیط IDE چند پوشه و یک فایل با نام LPC2300.s اضافه می شود.
6

اکنون از منوی فایل بر روی NEW کلیک نمایید،مشاهده می نمایید که ی فایل با نام TEXT1 ساخته می شود بر روی ایکون SAVE در تولبار IDE کلیک نمایید.در پنجره باز شده فایل text1 را با نام دلخواه و با پسوند .C مانند prj.C در محل پروژه جاری ذخیره نمایید.

اکنون از سمت چپ محیط Keil پوشه Source Group1 را انتخاب و راست کلیک نمایید.

7

Add File To Group… را انتخاب کرده و در پنجره باز شده فایل prj.c را که در مراحل قبل ایجاد و ذخیره نموده بودید به پروژه اضافه نمایید.

  اکنون همه چیز اماده نوشتن برنامه می باشد.

نوبت به تنظیمات فایل startup که تنظیمات مربوط به حافظه و کلاک میکرو در ان قرار دارد می رسد.

به تنظیمات این فایل بسیار توجه کنید و مقادیر را با دقت انتخاب نمایید چرا که تنظیم اشتباه کلاک میکرو باعث اسیب رساندن به هسته پردازنده و در نتیجه از کار افتادن ان می شود.

در پنجره سمت چپ و در محیط Keil IDE بر روی LPC2300.s کلیک نمایید تا فایل LPC2300.s فعال شود.در در پایین فایل دو تب با نامهای Text Editor و Configuration Wizard قرار دارد که می توانید مقادیر را به صورت دستی و یا به صورت ویزارد در فایل LPC2300.s وارد نمایید.

در این مثال تنها به بررسی قسمتهای Clock Setup و MAM Setup می پردازیم.

در شکل زیر بخش Clock Setup را مشاهده می کنید.

 

System Control and Status Register :این بخش رنج کریسال خارجی متصل شده به میکرو را مشخص می کند.Main Oscillator همان کریستال خارجی متصل به برد که بردهای ما از کریستال 12MHz استفاده می کند و در صورت استفاده از ان تی OSCEN را باید علامت زد.

Clock Source Select Register : این بخش منبع کلاک ورودی به PLL را تعیین می ند.میکروکنترلرهای ارم فیلیپس دارای سه منبع کلاک می باشند.1-اسیلاتور RC داخلی با قرکانس 4MHz. 2-کریستال خارجی.3- کریستال 32768 Hz که مربوط به قسمت RTC می باشد.

Pll Configuration Register :در این سری از میکرونترلرها برای دسترسی به فرکانسهای بالاتر یک PLL تعبیه شده است تا کلاک وردی به ان افزایش یابد.محدوده ورودی این PLL باید بین 32KHz تا 25MHz باشد و فرانس خروجی باید طوری تنظیم شود تا در محدوده 275MHz تا 550MHz قرار گیرد.اگر فرکانس ورودی PLL را PLL_CLK_SRC بنامیم فرکانس خروجی PLL از رابطه زیر بدست می اید.

برای قرار گیری PLL_CLK در محدوده موردنظر باید مقادیر MSEL بین 6 تا 512  و NSEL  بین 1 تا 32 انتخاب شود.

فرکانس هسته میکرو:با تقسیم خروجی PLL بر مقدار CCLKSEL می توان فرکانس نهایی که به CPU اعمال می شود را تعیین نمود.

این متغیر باید عددی فرد بین 1 تا 255 باشد.

در مثال زیر با فرض داشتن کریستال خارجی 12MHz و MSEL=12 وNSEL=1 و انتخاب CCLKSEL کلاک ارسالی به هسته برابر 41.142MHz خواهد شد.
USB Clock Configuration Register : این بخش کلاک مورد نظر واحد USB را تامین می کند.کلاک خروجی از PLL بر مقدار قرار داده شده در این بخش تقسیم شده و به واحد USB ارسال می شود.

Perpheral Clock Selection Register 0,1 :این بخش کلا اعمالی به هسته را برعدد مورد نظر شما تقسیم و به واحدهای جانبی ارسال می کند.برای انتخاب مقدار مناسب برای هر دام از واحد های جانبی می توانید به دیتاشیت قطعه موردنظر مراجعه نمایید.

Power Control For Perpheral Register: در صورتی که از واحد جانبی خاصی استفاده نمیکنید می توان با غیر فعال کردن ان باعث کاهش مصرف میکرو شوید.

MAM Setup: این واحد که به شتاب دهنده حافظه معروف است یکی از ویژگیهای میکروکنترلر های فیلیپس است که باعث افزایش کارایی میکروکنترلر می شود و برای داشتن بهترین عملکرد ان را در حالت Fully Enable قرار دهید.در صورت غیر فعال بودن این گزینه میکروکنترلر نمی تواند با سرعت های بالا کارکند.

در ادامه اموزش ها به نوشتن یک برنامه برای ال ای دی (چشمک زن) میپردازیم و lcd char , lcd n96 , lcd grafice راه میندازیم  و … و اموزش های برای بخش های مختلف مانند adc,dac,usart,usb,timer,canbus,ehternet,… داریم.

درباره : 
تعداد مطالب : 15 تا
بقیه جلسات :
این مطلب هیچ طبقه بندی یی ندارد!
ارسال دیدگاه
6
نظرات این مطلب بسته شده است.
 1. alireza

  مهمان

  alireza

  سلام خسته نباشید
  لطفا کتابخانه برای اضافه کردن ال سی دی کارکتری 16 پایه و دیپ سویچ 8 تایی برای آلتیوم رو برام میزارید
  با تشکر

  مشاهده پاسخ ها (1)
 2. سید محمد

  مهمان

  سید محمد

  تو آموزش های کویر یه بخش RL هم نصب میشه .
  من ورژن 4.5 و 4.7 رو نصب کردم . یه همچین داستانی توش ندیدم . تو ویدئو شما هم این بخش ظاهر نشد .
  ماجراش چیه ؟

  مشاهده پاسخ ها (1)
  • پویا

   مهمان

   پویا

   RLچیست؟

 3. فرهاد

  مهمان

  فرهاد

  آموزشهاتون واقعا عالیه ، خواهشا اگه میشه یه آموزش نسبی در مورد میکروکنترلهای arm را تو سایتتتون قرار بدهید
  هیچ آموزش خوبی نه تو اینترنت هست نه کتابی تو شهرمون پیدا میشه

  مشاهده پاسخ ها (1)
  • پویا

   مهمان

   پویا

   سلام
   اگه از این امتحان های پایان ترم جان سالمی به در ببرم چشم هم اموزش نسبی و هم پیشرفته میذارم .
   فعلا تا یه ماه دیگه.