نمایش/عدم نمایش سایدبار
رفتن به بالای صفحه
 • پروژه و آموزش راه اندازی lcd tft 2.4 inch با آردوینو

  به نام خدا : تو این مطلب از سری مطال پروژه آردوینو ، انشاالله قراره به آموزش نمایشگر رنگی با آردوینو بپردازیم، نمایشگر ما هسته مرکزیش ii9340 هستش و 2.4 اینچ هستش(320×240) و یه صفحه نمایش رنگی هستش که صفحه تاچ هم داره(البته اکثر این نمایشگرهایی که من دیدم صفحه تاچ هم داشتن حالا ممکنه بعضی نداشته باشن و وجود صفحه تاچ الزامی نیستش) این برد هایی که من دیدم و من خودم دارم یه رم ریدر هم دارن که میتونید ازش استفاده کنید برای نمایش اطلاعاتی که نمیشه تو میکرو قرارش داد مثل عکس(مثلا من 4-5 میگ عکس ریختم تو رم و تو نمایشگر نشون میدم، پروژش رو در ته مطلب قرار میدم)، خب معلومه این همه دیتا رو نمیشه تو میکرو ریخت لذا اینجا میتونه مفید باشه، البته موضوعی که هستش اینه که ما چرا از این نمایشگرها استفاده میکنیم؟ موضوعی که خیلی ها بهش توجه نمیکنن و فقط میگن این نمایشگر بدرد این میکرو نمیخوره چون سرعت این میکرو پایینه و از این جور حرفا، در حالی که فک میکنن فقط باید تو این نمایشگر فیلم(هندی!) نشون بدن و کاربرد صفحه نمایش رنگی فقط فقط همینه، لذا چون میخوایم فیلم نشون بدیم لذا! میکرو های فرکانس پایین جواب کار ما رو نمیدن لذا!!! باس بریم سمت میکرو های فرکانس بالا، از این جور حرفا من کم نشنیدم، در حالی که ما از نمایشگربرای مانیتورینگ پروژه هامون استفاده میکنیم و در قسمتی از صفحه نمایش قراره دیتا نشون بدیم و نه کل صفحه نمایش و نه شونصد تا عکس گنده!!! >>> خب بگذریم از بحث خارج شدیم(هنوز بحث نمایشگر رو شروع نکردم که بخوام ازش خارج بشم یا نشم laugh ) >>> خب شوخلوق بسته بریم سر اصل مطلب >>> پروژه و آموزش راه اندازی lcd tft 2.4 inch با آردوینو
  پروژه و آموزش راه اندازی lcd tft 2.4 inch با آردوینو

  پروژه و آموزش راه اندازی lcd tft 2.4 inch با آردوینو
   

  خرید نمایشگر لمسی 2.4 اینچ آردوینو UNO و Mega2560

  این نمایشگر رو میتونید از لینک زیر خرید کنید : خرید نمایشگر لمسی آردوینو
  نمایشگر لمسی 2.4 اینچ آردوینو UNO و Mega2560
  خب همون طور که در عکس بالا میبینید این نمایشگر روی برد آردوینو یا مگا قرار میگیره خیلی قشنگ.
  نمایشگر لمسی آردوینوعکس بالا هم نمایی از پشت نمایشگر هستش که میبینید یه رم ریدر داره که میتونه خیلی خیلی مفید باشه.
  ما عکس هامون رو تو رم میریزیم و رم رو داخل این رم ریدر قرار میدیم و …
  صفحه تاچ آردوینو
  این شیلد نمایشگر رنگی 2.4 اینچ علاوه بر داشتن رم ریدر، یه صفحه تاچ هم داره که در بالا مشاهده میکنید.
  اندازه این شیلد رو هم در زیر مشاهده میکنید :
  پروژه آردوینو

  توضیح توابع کتابخانه lcd tft 2.4 inch با آردوینو

  توجه مهم : اگه نمیخواید از رم استفاده کنید(مثلا نمیخواین عکسی چیزی نشون بدید و این عکس رو از رم بخونید) بهتره که کتابخونه های SPI و SD رو در پروژتون استفاده نکنید تا الکی حافظه میکرو اشغال نشه.

  کتابخانه و ساخت شی از کلاس کتابخانه
  خطوط اول دوم کتابخونه نمایشگر ما هستن که باس در اول پروژه قرارشون بدی و خط 4 هم یه شی از کلاس موجود در کتابخونه نمایشگر ساختیم، اگه نفهمیدید زیاد مهم نیست فقط این کد خط 4 رو بعد از قرار خطوط 1و2 قرارش بدید، ولی اگه میخواین بدونید برید بحث شی گرایی و کلاس و ساخت شیئ از کلاس، استفاده از توابع کلاس در برنامه های دیگه و... و عناوین مشابه رو تو نت بسرچید مطلب دربارش میاد و بعد بخونیدش.
  خب تو خط 4 ما پایه های RS-WR-CS-RD-RST رو تعیین میکنیم که به کدوم پایه ها وصل هستن، اگه خواستید میتونید تغییرد بدید و اگه دوست نداشتید پایه ها رو تغییر بدید باید خط 4 رو به صورت زیر بنویسید(پایه ها رو تغییر بدید و در عمل درست نبندید نمایشگر چیزی نشون نمیده ها...)
  راه اندازی نمایشگر
  خب برای راه اندازی نمایشگر بعد از فراخونی کتابخونه باید از تابع readID استفاده کنید که یه متغیر صحیح 16 بایتی به شما میده و بعد شما باید این متغییر 16 بایتی رو به تابع begin بدید تا نمایشگر آماده نمایش دیتا بشه.
  رسم انواع 4 ضلعی
  fillRect : رسم یه 4ظلعی توپر
  drawRect : رسم یه 4ظلعی تو خالی
  FillRoundRect : رسم یه 4ظلعی توپر با گوشه های گرد
  DrawRoundRect : رسم یه 4 ظلعی توخالی با گوشه های گرد
  X,Y : مختصات نقطه سمت چپ بالای 4 ظلعی
  W,H : طول عرض 4ظلعی
  COLOR : رنگ داخل 4ظلعی(برای 4 ظلعی تو پر "و"  توپر با گوشه های گرد)، رنگ دور 4ظلعی(برای 4ظلعی تو خالی "و"  4 ظلعی تو خالی با گوشه های گرد)
  R : مقدار گردی گوشه های 4 ظلعی
  دایره تو خالی و دایره توپر
  DrawCircle : رسم دایره تو خالی
  FillCircle : رسم دایره تو پر
  x0, y0 : مختصات مرکز دایره
  Radius : شعاع دایره
  COLOR : برای DrawCircle میشه رنگ دور دایره و برای FillCircle میشه رنگ داخل دایره
  مثلث تو خالی و تو پر
  drawTriangle : رسم مثلث تو خالی
  fillTriangle : رسم مثلث تو پر
  x0, y0 : راس اول مثلث
  x1, y1 : راس دوم مثلث
  X2, y2 : راس سوم مثلث
  COLOR : برای drawTriangle میشه رنگ دور مثلث و برای fillTriangle  میشه رنگ داخل مثلث
  رسم انواع خط
  رسم انواع خط
  drawFastVLine : رسم خط عمودی، x,y مختصات نقطه شروع این خط هستن و h  اندازه این خط هستش، color هم رنگ خط هستش.(رسم خط با داشتن مختصات راس اول و اندازه خط)
  drawFastHLine : رسم خط افقی، پارامترهاش مثل تابع بالا هستش. (رسم خط با داشتن مختصات راس اول و اندازه خط)
  drawLine : رسم خط با داشتن مختصات دو سر خط، x0,y0 مختصات راس اول خط و x1,y1 مختصات راس دوم خط هستش و color هم رنگ خط هستش.
  چرخش صفحه نمایش
  چرخش صفحه نمایش
  0 : نمایش اطلاعات از بالا به پایین
  1 : از راست به چپ
  2 : از پایین به بالا
  3 : از چپ به راست
  توجه : تو موبایل های هوشمند اگه دیده باشید که صفحه موبایل رو میچرخونید و دیتاهای نمایش داده شده تو LCD هم میچرخه، این کار به کمک این تابع انجام میشه.
  خوندن وضعیت صفحه نمایش(تابع بالا برا اعمال کردن هستش و این برا خوندن)
  به کمک این تابع هم میتونیم بفهمیم الان نمایش گر در کدوم وقع نمایشی هستش(تابع بالا رو ببنید این تابع رو متوجه میشید)، مقادیری که این تابع بر میگردونه در تابع بالا(setRotation) ذکر شده.
  معکوس کردن رنگهای صفحه نمایش
  معکوس کردن رنگهای صفحه نمایش
  i : اگه true قرار بدید هر چیزی که تو صفحه نمایش هستش و یا خواهد بود رنگش معکوس میشه؛ و اگه false قرار بدید رنگ ها به صورت عادی نمایش داده میشن و معکوس نمیشن.
  تغییر رنگ صفحه نمایش
  تغییر رنگ صفحه نمایش
  Color : رنگ مد نظرتون رو در اینجا قرار میدید، که باید به صورت یه متغییر صحیح 16 بایتی بهش دیتا بدین و یا کدهای زیر رو در اول پروژتون قرار بدید و از اون اسم ها(black, red , blue و...) برای نمایش رنگ استفاده کنید.(بهترین کار همینه)
  تغییر مختصات مکان نما
  تنظیم موقعیت مکان نما، مثلا برای نمایش متن در یه موقعیت خاص از صفحه نمایش ابتدا باید به کمک این تابع مکان نما رو به محل مد نظر برده و بعد متن رو نمایش میدیم.
  x,y : مختصات مکان نما
  تغییر رنگ متن
  تغییر رنگ متن و پس زمینه متن، برای این کار اول باید رنگ متن رو تغییر بدید(یعنی از این توابع استفاده کنید) و بعد متنتون رو نمایش بدید(که یه چیز واضح هستش^_^)
  تابع اولی فقط رنگ متن رو تغییر میده.
  تابع دومی علاوه بر تغییر رنگ متن، رنگ پس زمینه رو هم تغییر میده.
  c : رنگ متن مد نظرتون
  b : رنگ پس زمینه
  تغییر اندازه متن
  برای تعیین اندازه متنتون باید از این تابع استفاده کنید، که به جای S باید عددی بین 1 تا تقریبا 5 قرار بدید، البته از این تابع اول استفاده میکنید و بعد متنتون رو نمایش میدید، متنی که نمایش داده میشه در اندازه مد نظر شما خواهد بود!!!
  نماش یه رشته در صفحه نمایش
  این دو تابع برای نمایش یه متن در نمایشگر هستن، تابع اولی بعد از نمایش دادن متن، موقعیت مکان نما رو به خط بعدی میبره ولی تابع دومی فقط متن رو نشون میده، به جای آدرس سایت ما میتونید متنتون رو قرار بدید، در ضمن اگه بخواین متنتون رو در جای خاصی از صفحه نمایش نمایش بدید باید از تابع setCursor اول استفاده کنید و بعد متنتون رو نمایش بدید.
  نمایش یه کاراکتر در صفحه نمایش
  برای نمایش کاراکتر از این تابع استفاده میکنند.که کد اسکی بهش میدی برات کاراکترش رو نمایش میده و یا خود کاراکتر رو میدی و برات نمایش میده، فقط و فقط یه کاراکتر رو میتونید نمایش بدید به کم این تابع در هر با استفاده ازش.
  نمایش یه کاراکتر در صفحه نمایش+امکانات ویژه!
  نمایش یه کاراکتر، این تابع مثل تابع بالا هستش ولی یه سری امکانات دیگه هم داره، از جمله تعیین مکان نمایش کاراکتر، اندازه، رنگ کاراکتر و پس زمینه کاراکتر رو میتونید تعیین کنید.
  Size : اندازه کاراکتر
  Color : رنگ کاراکتر
  Bg : رنگ پس زمینه کاراکتر
  C : کاراکتری که قراره نمایش داده بشه
  X,y : مختصاتی که کاراکتر باید نمایش داده بشه.
  طول و عرض صفحه نمایش
  این دو تابع مقدار طول عرض نمایشگر تون رو بهتون نمایش میده.
  دادن رنگ مد نظرتون بر حسب RGB و گرفتن رنگ نهای مد نظر
  خب این تابع کارش اینه که شما رنگ بر حسب RGB بهش میدید، یعنی مقدار 3 رنگ رو بهش میدید و ترکیب این 3 رنگ رو متغییرش رو به ما میده، اگه بخواین یکم خلاقیت در پروژتون به خرج بدید این تابع میتونه مفید باشه،
  در مطلب زیر یه نرم  افزار هستش که به درد این تابع میخوره، بهترین نرم افزار هستش در این زمینه، کارش اینه که رنگ مد نظرتون رو انتخاب میکنید و کد RGB ایش رو به شما میده.
  پروژه و آموزش راه اندازی lcd tft 1.8 inch با آردوینو
  نمایش یه پیکسل(نقطه) در صفحه نمایش + خوندن رنگ یه نقطعه از صفحه نمایش
  drawPixel : نمایش یه پیکسل رنگی در مختصات x,y با رنگ color
  readPixel : خوندن رنگ پیکسل موجود در مختصات x,y
  توابعی که توضیح ندادمش
  setTextWrap : این تابع رو متوجه عملکردش نشدم من، اگه کسی میدونه بگه.
  vertScroll : اینو متوجه شدم ولی حال و وقتش رو ندارم. laugh
  نمایش عکس در نمایشگر
  عرضم به حظورتون که این تابع همون طور که از اسمش معلومه برای نمایش عکس های 24بیتی از نوع bmp هستش، لذا نمیتونید عکسهایی با فرمت png - gif - bmp32bit - bmp16bit - jpg و... رو به کمک این تابع نشون بدید، چون نوع دیکود شدن این عکس ها فرق داره با هم و باید متناسب با هر کدوم یه تابع نوشت، این تابع فقط برای عکس هایی با فرمت bmp و اونم 24بیتی جواب میده فقط، برای عکسهایی با فرمت دیگه باید خودتون دست بکار بشید و تابعش رو بنویسید.(عمرا کسی بره همچین کاری کنه laugh )
  حالا تصاویری که شما دارید اول باید اندازش رو به محدوده اندازه نمایشگر ببرید و بعد فرمتش رو تغییر بدید که هر دو کار رو میتونید در نرم افزار paint ویندوز و یا فوتوشاپ انجام بدید و چون اینجا جاش نیست توضیح بدم لذا نمیدم.(کسی مشکلی داره؟ diablo )
  البته این تابع به این صورته که اسم عکس رو بهش میدی و میره این عکس رو از رم میخورنه، در کل این تابع برای نمایش عکس از روی رم هستش.
  filename : آدرس فایل و یا نام فایل(اگه در root باشه عکس شما دیگه آدرس نمیخواد و همون نام عکس رو بفرستید)
  x,y : مکان شروع نمایش عکس

  برای این کار(نمایش عکس) چون از رم استفاده میکنیم برای نمایش عکس(عکسهامون رو میریزیم تو رم و از رم عکس ها رو میخونیم) بایت ابتدا کتابخونه های مربوط به برقراری ارتباط با رم رو قرار بدید در پروژه تون :

  و بعد اگه میخواین عکس نمایش بدین و این عکس رو از رم بخونید باید توابع زیر رو در پروژه قرار بدید و از تابع ShowBMP24BIT برای نمایش عکس طبق توضیحات بالا استفاده کنید.

  پروژه نمایشگر لمسی و رنگی 2.4 اینچ با آردوینو

  خب در زیر چند تا پروژه براتون قرار میدم، در اول هر کدوم توضیحی در بارش میدم.

  1) پروژه تست تمام توابع lcd tft آردوینو

  این پروژه برا تست تمام توابع این کتابخونه هستش (غیر از تابع نمایش عکس) که میتونید با نگاه کردن بهش همه چیز رو یاد بگیرید.

  فیلم عملکرد کدهای پروژه بالا رو در زیر میبینید، شرمنده اگه کیفیت پایین هستش، موبایلمون سادس و اینو هم با وبکم لبتاب گرفتم، اگه کسی موبایل داره از پروژه فیلم بگیره و بفرسته ممنون میشم
  http://www.aparat.com/v/fDuba

  2) پروژه نمایش تصویر در lcd tft آردوینو

  تو این پروژه یه سری من عکس هم نشون میدم، فایل این عکس ها رو براتون در زیر قرار میدم و باس دانلودش کنید ودر رم بریزید و رم رو هم بزارید داخل رم ریدر و …(کلا آبو بریزید جایی که میسوزه، این دیگه معلومه و نیاز به گفتن نداره که laugh )
  توجه : اگه میخواین از رم استفاده کنید و عکس نشون بدید باید توابع read32 و read16 و ShowBMP24BIT رو در پروژتون قرار بدید و برای نمایش عکس از تابع ShowBMP24BIT استفاده کنید.

  فیلم پروژه بالا رو هم در زیر میبینید(بازم شرمنده بابت کیفیت پایین اگه کسی میتونه فیلم بگیره و بفرسته blush )
  http://www.aparat.com/v/N7DW4

  3)  پروژه نقاشی با آردوینو

  تو این پروژه از کتابخونه صفحه تاچ هم استفاده کردیم، که در بالا این کتابخونه صفحه تاچ رو توضیح نداده بودم، بعد از این پروژه توضیحش میدم و انشاالله اگه حسش بود برا اونم یه چند تا پروژه میزارم تو سایت.

  اینم از فیلم پروژه(بازم با وب کم فیلم گرفتم focus )
  http://www.aparat.com/v/dkGWS

  دانلود چیز میزای پروژه آردوینو این مطلب !

  دانلود پروژه ها و عکس ها و کتابخونه های مورد نیاز این مطلب

  توجه : این آفتاب رایانه متاسفانه دو نوع نمایشگر رو با یک نام داره میفروشه، البته در ظاهر شبیه هم هستن ولی فرق هایی دارن، اگه پروژه نقاشی براتون کار نکرد از پروژه زیر استفاده کنید : دانلود

  چیزایی که من نگفتم 
  به علت این که من وقت ندارم!!! بیش از این نمیتونم توضیح بدم، بقیش بمونه برای بعد

  1. توضیح توابع صفحه تاچ و چند پروژه ازش
  2. نحوه ساخت و تغییر فوت

  مطالب مرتبط  heart 
  How to display images on 2.4inch TFT and make it a digital photoframe

  آموزش و پروژه نمایشگر های دیگه با آردوینو :
  آموزش نمایشگر گرافیکی ks0108 با arduino جلسه1
  آموزش نمایشگر گرافیکی ks0108 با arduino جلسه2
  آموزش جامع کار با lcd کاراکتری در ARDUINO

  پروژه و آموزش راه اندازی lcd nokia 5110 با arduino

  خب امیدوارم این مطلب براتون مفید بوده باشه، این مطلب رو بنا به درخواست آقایان احسان تابش و علی قهرمانی نوشتم، لطفا پس از مطالعه مطلب هزینه مطلب رو هم بپردازید(هزینه مطلب : 10 تا صلوات برای تعجیل در فرج آقا امام زمان عج و دعا برای دعا برای پیروزی بچه های مقاومت و نابودی داعش و رژیم صهیونیستی و آل سغوط)
  بیش از این مزاحتمتون نمیشم، تا مطلب بعدی اگه زنده بودیم یا علی.

  پسورد فایل های سایت :
  www.dmf313.ir
  جنگ ما فتح قدس را در پی خواهد داشت (امام خمینی) >>>>>> اگر از صدام بگذریم، اگر مسأله قدس را فراموش کنیم، اگر از جنایت های امریکا بگذریم از آل سعود نخواهیم گذشت. ان‌شاالله اندوه دلمان را را در وقت مناسب با انتقام از امریکا و ال سعود برطرف خواهیم کرد و داغ و حسرت حلاوت این جنایت بزرگ را بر دلشان خواهیم گذاشت و با برپایی جشن پیروزی حق بر جنود کفر و نفاق و آزادی کعبه از دست نااهلان و نامحرمان به مسجد الحرام وارد خواهیم شد (امام خمینی)
  ارسال دیدگاه
  232

  1) تعداد حروف غیر فارسی از حروف فارسی بیشتر باشه دیدگاه به صورت خودکار حذف میشه.

  2) به موارد درخواست پروژه/کد آماده و سوالاتی که بلد نباشم پاسخ داده نمیشه.

  3) برای گزاشتن کدهاتون از این سایت استفاده کنید : debian

  1. مهمان

   امیررضا

   سلام. میشه بدون برنامه نویسی عکس نمایش داد. با اردوینو uno r3.
   ممنون.

   1397/12/15
   01:12
   • نویسنده این مطلب

    مهدی دمیرچیلو

    سلام-یعنی چی؟ میکرو همش کدنویسی هستش.

    1397/12/15
    02:31
  2. مهمان

   ثریا

   سلام ببخشید در codevision من هم تاچ اسکرین دارم هم glcd ام در codewizard هستن دوتاشون نمی دونم چجوری از تاچ اسکرین استفاده کنم؟

   1397/11/04
   08:15
   • نویسنده این مطلب

    مهدی دمیرچیلو

    سلام – با کدویزارد کار نکردم – برا بحث این پرژه – اطلاعی ندارم – شما باید بررسی کنید که اونی که تو کدویژن هستش کتابخونش برا همین نمایشگر با همین هسته ( آیسی مرکزی ) هستش –

    1397/11/04
    09:26
  3. مهمان

   صادق

   سلام خسته نباشید
   میشه برنامه lcd رو با بسکام بزارید ؟؟؟؟؟
   خیلی ممنون میشم

   1397/09/17
   08:40
   • نویسنده این مطلب

    مهدی دمیرچیلو

    سلام-بسکام کار نیستم.

    1397/09/18
    09:42
  4. مهمان

   علی

   سلام خسته نباشید
   میخواستم ببینم میشه ویدیو داخل رم ریخت و نمایش داد
   اگه میشه کدش رو توضیح بدید
   ممنون

   1397/07/30
   09:59
  5. مهمان

   حمید

   سلام ممنونم از مطلب عالیتون فقط یه سوال داشتم که فکر نکم خیلی ام پیچیده باشه اونم اینکه
   اگه بخواهیم مختصات مکان لمس شده رو روی lcd نمایش بدیم باید چه کدی رو بنویسیم
   در ضمن این پروزه ها با هسته 9341 هم راه اندازی میشه یا خیر help

   1397/05/20
   11:36
  6. مهمان

   setayesh

   سلام
   امکان تغییر فونت وجود داره؟
   کد تغییر فونت چیه؟

   1397/04/13
   11:49
   • نویسنده این مطلب

    مهدی دمیرچیلو

    سلام-کتابخونشو بررسی کن – نمیدونم والا

    1397/04/13
    05:49
  7. مهمان

   Soheil

   سلام
   دوستان اگر کسی راه اندازی tft lcd 2.8 رو بلده ممنون میشم راهنمایی کنه

   1397/04/06
   08:06
  8. مهمان

   Soheil

   سلام ممنون از توضیحات خوبتان
   یه سوال داشتم…
   راهی هست که عکس ها رو بدون استفاده از رم در برنامه بخونیم؟ (مثل فراخوانی تابع در avr)

   1397/04/04
   05:42
   • نویسنده این مطلب

    مهدی دمیرچیلو

    سلام
    یعنی عکسا تو حافظه میکرو باشه؟ بستگی به اندازه عکس داره که چند در چنده – چون حجم کدش زیاد میشه و تو میکرو جا نمیشه – که خب باید بررسی کنی.

    1397/04/05
    10:43
  9. مهمان

   lord

   سلام
   آقا کارت عالی بود خیلی ممنون

   1397/04/02
   09:13
  10. مهمان

   محمد

   سلام . من یه ال سی دی شبیه این دارم که با رجیستر ili9481 و ili9341 کار میکنه .
   مشکل بزرگ من اینه که کتابخونه خوبی نتونستم براش پیدا کنم ظاهرا . و رنگ هام نگاتیو هست . حتی عکسیم که از روی اس دی لود میشه به این صورت هست و رنگ هاش وارانست .
   ممنون میشم کمک کنید .

   1397/03/21
   12:21
  11. مهمان

   محمدی

   سلام
   ممنون از سایت خیلی خوبتون. خدا خیرتون بده.
   یه سوال داشتم-با همین کتابخونه هایی که گذاشتید، پروژه اول راه اندازی شد اما پروژه دوم(نمایش عکس) جواب نداده sad

   1397/02/31
   11:36
  12. مهمان

   Man

   تشکر

   1397/01/31
   11:11
  13. مهمان

   Man

   تشکر و اما:
   میتونید آموزشی بذارید برای تغییر فونت؟ فونت پیش فرض حالت کاراکتری داره و زمخت هست.

   1397/01/27
   10:03
   • نویسنده این مطلب

    مهدی دمرچیلو

    سلام-نه متاسفانه.

    1397/01/27
    06:09
  14. مهمان

   Man

   سلام وقت بخیر تصویر آیینه ای دارم و متن ها رو برعکس مینویسه. میشه بگید با چه دستوری میتونم درستش کنم

   1397/01/26
   09:07
   • نویسنده این مطلب

    مهدی دمرچیلو

    سلام-دلیلشو نمیدونم-باید برید تو کتابخونه و بررسی کنید خودتون.

    1397/01/26
    06:18
  15. مهمان

   ابی

   سلام ممنون از مطالب عالیتون مهندس جان معادل دستور LCD.clear کارکتری در این کتابخونه برای TFT چیه ؟ ایا fill screen ؟

   1396/12/18
   06:52
   • نویسنده این مطلب

    مهدی دمرچیلو

    سلام-رسم یه مربع به رنگ زمینه

    1396/12/19
    02:30
  16. مهمان

   علی

   سلام برنامه رو می خوام بریزم این پیامو میده diablo
   Arduino: 1.8.1 (Windows 7), Board: “Arduino/Genuino Uno”
   C:\Users\ali\Desktop\New folder (10)\sketch_mar08a\sketch_mar08a.ino:1:26: fatal error: Adafruit_GFX.h: No such file or directory
   #include
   ^
   compilation terminated.
   exit status 1
   Error compiling for board Arduino/Genuino Uno.
   This report would have more information with
   “Show verbose output during compilation”
   option enabled in File -> Preferences.

   1396/12/17
   04:24
   • نویسنده این مطلب

    مهدی دمرچیلو

    سلام-کتابخونه ها رو اضافه نکردی به سیستمت
    Adafruit_GFX.h: No such file or directory

    1396/12/19
    02:38
  17. مهمان

   علی

   سلام برنامه رو می خوام بریزم این پیامو میده
   Arduino: 1.8.1 (Windows 7), Board: “Arduino/Genuino Uno”
   C:\Users\ali\Desktop\New folder (10)\sketch_mar08a\sketch_mar08a.ino:1:26: fatal error: Adafruit_GFX.h: No such file or directory
   #include
   ^
   compilation terminated.
   exit status 1
   Error compiling for board Arduino/Genuino Uno.
   This report would have more information with
   “Show verbose output during compilation”
   option enabled in File -> Preferences.

   1396/12/17
   04:23
  18. مهمان

   Tofan

   سلام آقا مهدی طبق گفته شما برنامه درسته . ال سی دی ها مشکل داشت باید برم پس بدم چون یکی از آفتاب رایانه خریدم سریع جواب داد.ممنون

   1396/11/26
   04:16
   • نویسنده این مطلب

    مهدی دمرچیلو

    سلام
    پس بدی هم همینه – این نمایشگر چندین مدل داره – همگی شبیه هم – باید کدو تغییر بدی.

    1396/11/26
    04:41
  19. مهمان

   مجید

   فارسی نویسی چگونه است ایا

   1396/11/08
   09:58
  20. مهمان

   mahdi

   سلام مهندس وقت بخیر.
   چند سوال میخوام بپرسم لطفا به همه شون پاسخ بدین.ممنونم.
   اول اینکه سرعت بار گذاری عکس ها خیلی کمه میخوام یکم سرعت بیشتری داشته باشه لطفا راهنمایی کنید که چطوری میشه هر عکس زود تر بیاد بالا.الان انگار دارم یه کرکره رو میکشم پایین وقتی داره یه عکسو نشون میده:)))
   دوم اینکه میشه توی یه صفحه سایز عکسو کم کرد و هم زمان دو یا چند عکسو نشون داد.چطور میشه چند عکس بیارم؟؟ ایا باید اول یه مربع بذارم بعد داخلش یه عکس باز کنم؟؟
   برای اینکه یه رنگی رو من بهش بذدم از چه نرم افزاری میشه استفاده کرد؟؟ کد هگز میخوام الان از فتو شاپ استفاده کردم کد هگزش 6 رقمه.توی LCD2.4 inch کد هگزاش 4 رقمه.
   یه راهنماییی بکنید.

   1396/11/08
   08:46
   • نویسنده این مطلب

    مهدی دمرچیلو

    سلام
    1-فرکانس رو باید زیاد کنید – و چون برد آردوینو رو فرکانس حداکثره باید بردتونو ارتقا بدید –
    2-بله باید بشه – توابع و پارامترهاشونو بررسی کنید.
    3-نمیدونم – ببینید فرمت کد 4 رقمی چیه.

    1396/11/08
    10:15
  21. مهمان

   mahdi

   سلام میشه عکس هارو توی sd card ذخیره نکرد می میخوام فقط دو عکس رو روی lcd نمایش بدم و میخوم حتی الامکان از sd card استفاده نکنم با استفاده از lcd tft 2.4 inch

   1396/10/24
   07:29
   • نویسنده این مطلب

    مهدی دمرچیلو

    سلام-نه نمیشه-میکرو حافظش کمه

    1396/10/24
    08:23
  22. مهمان

   مهدی

   سلام مهندس.
   بین درایور 9425 و 9430 و 9440چه فرقی هستش

   1396/10/15
   10:34
   • نویسنده این مطلب

    مهدی دمرچیلو

    سلام-نمیدونم.

    1396/10/16
    06:56
  23. مهمان

   مهدی

   سلام مهندس . وقت بخیر.
   دقیقا اون ماژولی که شما میخواین چیه مدلش؟
   این لینکی که شما گذاشتید از سایت افتاب رایانه درایورش 9325 ولی شما گفتید 9340 بگیریم اینا فرق میکنن با هم؟؟
   از لحاظ کتابخونه هم فرق میکنن؟؟
   این مشکلی که دوستان میگن برای صفحه سفید میشه مشکل شیلده یا برنامه مشکل داره؟(من سخت افزارم یونو ست هنوز شیلدو نگرفتم)

   1396/10/14
   01:39
   • نویسنده این مطلب

    مهدی دمرچیلو

    سلام
    کد که مشکل نداره – چون من تست کردم – فیلمش هم هستش-بحث سر هماهنگی بین کد و نمایشگر هستش – که شاید نیاز باشه تغیراتی در کد بدین و یا اثلا این کتابخونه برای نمایشگر فوق نباشه و …
    درباره آفتاب رایه هم باید بگم که بله متاسفانه تو اونجا به این بحثا زیاد اهمیت نمیدن و فک میکنن اگه 2.4 اینچ باشه – دیگه مدلش مهم نیست – که سر همین مسئله من خودم 2 مدل نمایشگر مختلف با یه نام از همین آفتاب رایانه گرفتم که خب باید مسئولین آفتاب رایانه بیشتر به این موضوع توجه کنن و مورد بررسی قرار بدن.

    1396/10/14
    02:59
  24. مهمان

   حمید

   سلام
   عزیزان اگه کس تونسته ￶Lcd￵ ۲.۴ اینچ لمسی رو که مورد بحث هستش با آردوینو ￶Due￵ راه بندازه, لطفأ منو هم راهنمایی بکنه
   تشکر

   1396/10/12
   12:59
  25. مهمان

   Tofan

   سلـــــــــــــــام
   از برنامه شما هم که استفاده کردم صفحه سفید با کم و پر نور شدن ال سی دی مواجه میشم،فکر کردم از ال سی دی باشه یکی دیگه خریدم ، پایه های آردوینو هم چک کردم،….خلاصه وضعیت ای بود.تشکر از راهنمایی شما

   1396/10/03
   08:22
  26. مهمان

   Tofan

   سلام ، یه سوال !
   یه lcd 2.4 با آردینو خریدم و برنامه ای رو که گذاشتید پروگرم کردم اما صفحه سفید نشون میده البته با کمی کمرنگ و پر رنگ شدن.
   لینک فروشگاه
   http://irasaelec.com/2.4inch-TFT-LCD-SHIELD-FOR-ARDUINO?search=tft

   1396/10/02
   08:42
   • نویسنده این مطلب

    مهدی دمرچیلو

    سلام
    از کتابخونه ارائه شده تو لینک فوق استفاده کنید.

    1396/10/02
    10:37
  27. مهمان

   محمد

   ممنون خیلی سایت خوبی دارید واقعا آموزش های مفیدی برای آردینو دارید
   من می خواستم یک سیگنال آنالوگ رو روی این نمایشگر نشون بدم باید چی کار کنم ؟

   1396/09/23
   03:59
  28. مهمان

   tofan

   Help!
   سلام ممنون از انجام این دسته فعالیت ها…. و اما …..
   یه lcd 2.4 – ili9327 با آردینو خریدم و برنامه ای رو که گذاشتید پروگرم کردم اما صفحه سفید نشون میده البته با کمی کمرنگ و پر رنگ شدن.
   پیشاپیش ممنون

   1396/09/21
   11:34
  29. مهمان

   علی پایز

   سلام و خدا قوت خیلی مطلب جالبیه
   می خواستم بدونم می تونم با آردوینو موبایل بسازم و سیمکارت و وای فای و جی پی اس روش وصل کنم؟

   1396/09/21
   12:12
   • نویسنده این مطلب

    مهدی دمرچیلو

    سلام-بیخیالش شو!
    برو سراغ چیزی که ساختنش مفید باشه.

    1396/09/21
    02:35
  30. مهمان

   مهدی

   سلام ظاهرا شماره چیپ رو اشتباهی خوندم شمارش hc245 دو تا هست یه سورس برا این چیپ تو نظرات هست ایراد زیاد داره اگه چیری برا این چیپ دارین ممنون میشم راهنمایی کننین help

   1396/08/20
   01:16
  31. مهمان

   مهدی

   با سلام
   چندتا سوال داشتم 1-نوع چیپ ال سی دی رو دقیقا از کجای شیلد بخونیم چون من ال سی دی رو از شیلد جدا کردم چیزی ندیدم رو فیبر شیلد دوتا ای سی مشابه هم به شماره kd35e9 هستش ظاهر شیلد دقیقا مثل عکس شماست به یه اختلاف چاپی
   2- برنامه ها برای اولین بار روی ال سی دی میان نمایش داده میشن بعد از قط برق نمایش داده نمیشن (اردوینمو مگا استفاده میکنم با یه شیلد میکرو sd جداگانه)
   ممنون میشم راهنمایی کنین
   لینک خرید ال سی دی دیگه کار نمیکنه

   1396/08/18
   02:54
  32. مهمان

   محمدرضا

   با سلام
   اگه بخوایم به اردوینو اطلاعاتی بدیم یا بگیریم باید چیکار کنیم؟ایا پین خالی وجود نداره؟؟لطفا راهنماییم کنید.

   1396/08/13
   03:43
  33. مهمان

   mohamd

   کتابخونه touchScreen رو سرچ میکنم تو لیست کتابخونه ها نمیاره که دانلود کنمش
   چیکار کنم؟ کامپایل نمیشه برنامه تا اونو نداشته باشم

   1396/07/25
   08:47
  34. مهمان

   حمید

   باسلام ؛
   ممنون از آموزش خوب و عالی که در مورد راه اندازی
   ال سی دی ۲.۴ اینچی در محیط آردوینو قرار دادید.
   آقا مهدی اگه میشه کمی هم در مورد کتابخانه های
   فونت و قرار دادن کلمات انگلیسی با فونتهای مختلف برای نمایش روی این ال سی دی توضیح بدید.
   با تشکر فراوان

   1396/07/06
   06:58
  35. مهمان

   محمد

   سلام
   ببخشید یک سوال داشتم، میشه این ال سی دی رو با مگا ۳۲ راه اندازی کرد ؟

   1396/07/01
   01:04
   • نویسنده این مطلب

    مهدی دمرچیلو

    سلام-با کتابخونه این مطلب؟ باید با مگا۳۲ سازگارش کنی – این کتابخونه برا آردونیو هستش.

    1396/07/01
    01:06
  36. مهمان

   علی

   سلام دوست عزیز خوبید
   ادامه چیزا رو از کجا میتونم ببینم؟
   “به علت این که من وقت ندارم!!! بیش از این نمیتونم توضیح بدم، بقیش بمونه برای بعد
   توضیح توابع صفحه تاچ و چند پروژه ازشنحوه ساخت و تغییر فوت”
   ؟؟؟؟؟

   1396/06/16
   12:23
  37. مهمان

   Mah

   با سلام و خسته نباشید
   ممنون میشم اگه توضیح بدید اتصال این ال سی دی به مگا چطور انجام میشود؟

   1396/06/12
   05:04
  38. مهمان

   mostafa

   سلام
   من این نمایشگر رو همونطور که شما گفتین و همینطور تو سایت های دیگه توضیح داده راه اندازی میکنم همه چیز رو نمایش میده اما تاچ کار نمیکنه. نمیتونم تست نقاشی رو انجام بدم یا تست کالیبراسیون رو. میشه راهنمایی کنین؟

   1396/04/28
   11:43
  39. مهمان

   حمیدرضا

   باسلام ببخشید میشه از۲تاکتابخانه هم استفاده کرد(یعنی هم ازکارت بخوانه وهم از نقاشی بکنه)؟؟؟؟؟

   1396/04/06
   03:22
   • نویسنده این مطلب

    مهدی دمرچیلو

    سلام-در حالت کلی میشه هر کاری رو کرد!

    1396/04/06
    04:16
  40. مهمان

   احمد

   این نمایشگر واقعا فقط با همون ۵ تا پین کار میکنه؟ آخه یادم میاد قبلا با سیم برد برد زدمشون به آردوینو ولی چیزی نشون نداد…

   1396/03/30
   12:47
  41. مهمان

   arian

   سلام آقا من کتابخونه و فایلایی که نیاز دارمو پیدا کردم فقط انگار یه تغییر کوچیکی توش اعمال باید کرد تا برا مگا هم کار کنه ولی سر در نمیارم چی کار چون تو فایل pin magic برای بوردای مختلف کد داره ولی نمی دونم چیکار کنم تا برا برد مگا کار کنه.جایی که گذاشته بود گفته بود فایل pin magic تغییر بده ولی توضیح نداده بود. ممنون میشم یه نگاهی بش بندازی
   http://educ8s.tv/wp-content/uploads/2016/11/Adafruit_TFTLCD.zip

   1396/03/03
   06:41
  42. مهمان

   arian

   الان من هر کتابخونه ای که برا mega sheild 2.8 inch باشه پیدا کنم کار میکنه یا برای هر کنترلر فرق میکنه؟؟
   خودتون هیچ کتابخونه ای برای sheid 2.8 inch برا برد مگا ندارید؟

   1396/02/31
   07:23
   • نویسنده این مطلب

    مهدی دمرچیلو

    الزاما نه.
    چیز تست شده ندارم.

    1396/02/31
    07:36
  43. مهمان

   arian

   سلام آیا با کتابخونه هایی که گذاشتید میشه sheild lcd 2.8inch با مگا راه انداخت؟؟؟
   چون پایه های lcd 2.8 با ۲٫۴ اینچ یکیه؟؟

   1396/02/31
   03:59
   • نویسنده این مطلب

    مهدی دمرچیلو