نمایش/عدم نمایش سایدبار
رفتن به بالای صفحه

پسوردتو فراموش کردی؟
مهدی دمیرچیلو

ساعت دییجیتالی با سون سگمنت

به نام خدا

ساعت دییجیتالی با سون سگمنت الان میخوام براتون پروژه AVR ساعت دییجیتالی با سون سگمنت رو قرار بدم به همراه آموزش و فایل های مورد نیاز برای دانلود. راستی اینم بگم که همین مطلب هم به صورت PDF در فایل مورد نظر هستش. که میتونید از ته همین مطلب دانلودش کنید. برا ساخت  ساعت دییجیتالی با سون سگمنت  (البته تو محیط شبیه سازی شده) کار خواستی لازم نیز بکنید چون چیز خواصی هم نداره فقط کافیه یکم c ، یکم پروتئوس و یکم AVR بلد باشید. laugh این آموزش من تو محیط شبیه سازی مشکلی نداره ولی به احتمال زیاد تو عملی جواب نده. (البته این هم چیز مهمی نیست چون باید یه سری چیز میز به مدارمون اضافه کنیم شامل مقاومت(برا محدود کردن جریان) و از این جور چیزا) اینم بگم که هدف ما فعلا ساخت این مدار در عمل نیست بلکه فقط یاد گرفتن نحوه شبیه سازی و کد های این برنامه هستش. rtfm اگه مشکلی چیزی هم داشتین درخدمتیم.(البته اگه بلد باشیم===> اگه هم بلد نباشیم میپرسیم و میگیم.) crazy

ساعت دییجیتالی با سون سگمنت

ساعت دییجیتالی با سون سگمنت

خوب اول یکم در مورد این برنامه ( تابلو سون سگمنتی نمایش ساعت ) بگم که چی به چی هستش : یه ساعت که ساعت-دقیقه و ثانیه رو نشون میده و از atmega16 و سون سگمنت ۴ رقمی استفاده شده و دارای دکمه هایی برای تنظیم ساعت و ریست کردن آن.

نحوه کار اون ۴ کلید : 

برای تنظیم ساعت ابتدا باید دکمه set رو فعال کنید(یک کنید) و بعد روی دکمه های ساعت (T_H) ، دقیقه(T_M) و ثانیه(T_S) کلیک کنید. و برای ریست کردن ساعت باید رو RESET کلیک کنید و اگه بخواید ساعت دوباره کار کنه باید رو دکمه SET کلیک کنید تا دوباره به حالت اولیه برگردد و ساعت کار کند.(ساعت از اون زمانی که شما تعیین کردین شروع به کار میکنه. )

توضیح کد های برنامه :

توجه: من این کد ها رو بر این مبنا توضیح میدم که شما مقداری آشنایی در این زمینه دارید ولی اگه جاییش رو متوجه نشدید میتونید همینجا بپرسید.

برای کد نویسی AVR باید خط اول رو همیشه بنویسی و توش نوع AVR رو تعیین کنید که ما ATMEGA16 رو در مدارمون استفاده کردیم. خط دوم هم برای استفاده از تابع ایجاد تاخیر زمانی هستش(delay_ms و delay_us)

توجه: این سونت سگمنت  از ۶ تا سون سگمنت تکی تشکیل شده است. خط اول و دوم دو آرایه تک بعدی هستن که توشون اعداد ۰ تا ۹ هست.  تفاوتشون اینه که تو اولی نقطه روشن هست و تو دومی نقطه خاموش و برای این دو تا آرایه تعریف کردیم که تو بعضی از این سونت سگمنت ها نقطه دات روشنه و تو بعضی خاموشه ، برای این که ساعت و دقیقه و ثانیه رو از هم تشخیص بدیم. حد اقل یه نقطه ای باید بین اینا باشه دیگه  ^_^  (اگه شکل بالا رو نگاه کنید میبینید که بعد از هر رقم یه نقطه در پایینش هست) خط ۳ برا فعال کردن و غیر فعال کردن هر یک از ۶ تا سون سگمنت موجود هستش. توجه ۱: چون شیوه کار تو سون سگمنت این جوری هستش که ما یه پایه رو فعال و بقیه رو غیر فعال میکنیم و بعد بهش مقدار میدیم و به همین طریق تا پایه ششم….لذا باید آرایه ای تعریف کنیم که وظیفه فعال و غیر فعال کردن این پایه ها رو برعهده داشته باشه.) توجه ۲ : این سون سگمنت ۴ تا پایه در سمت راستش داره که کارش فعال و غیر فعال کردن هر یک از این ۶ تا سون سگمنت هستش.

تعریف متغییر های زمان به کمک اینا میفهمیم که الان ساعت -دقیقه و ثانیه چه مقداری دارند(چون مقدار زمان ثانیه ساعت و دقیقه در این متغییر ها ذخیره میشه تا بعدا بتونیم ازشون استفاده کنیم.) از هر واحد زمانی دو تا تعریف کردیم چون مثلا میگیم ثانیه ۵۶ که شامل دو رقم هستش لذا تعریف دو متغییر برا هر واحد زمانی به همین دلیل هستش.

تعریف تابع ما برنامه خود رو به صورت تابع تابع تعریف کردیم که هر یک از این توابع وظیفه خود رو دارند!!! برنامه ما ۲ تا تابع داره که یکیش رو اینجا تعریف کردیم و میمونه تابع main یا تابع اصلی برنامه که نیاز به تعریف کردن نداره. کار این تابع : محاسبه زمان و نمایش در سون سگمنت

تو این تابع که گفتیم کارش نمایش ساعت هستش ۳ تا if  که هر کدوم یه else دارند و داخلشون کد هایی هستش که این کد ها ، به پایه های AVR میگن که چه عددی رو نشون بده. سه  if و سه else همراهشون برای سه واحد زمانی ما یعنی ثانیه-دقیقه و ساعت هستند. اگه یادتون باشه ۶ تا متغییر تعریف کردیم که زمان رو در خودشون ذخیره میکردن اینجا داخل شرط ها ازشون استفاده میکنیم و به avr میگیم که این مقادیر که داخل این متغییر ها هستن رو برامون نمایش بده. توجه: خود if  و else ها رو اگه حذف کنید و کد های داخلشون رو نگه دارید مشکل خاصی پیش نمیاد و این شروط کارشون به صورت زیر هست. شما ساعت هایی که تا حالا دیدین اگه توجه کرده باشین مثلا اگر ساعت در ثانیه ۶ باشد آن را به صورت ۶  نمایش میدهد در حالی که اگر این شروط نبودند به صورت ۰۶ نمایش میداد.

اینم از قسمت پایانی کد های ما که همون تابع main هستش همونی که گفتم نیاز به تعریف کردن نداره.و توابع غیر از این باید ابتدا تعریف بشن. تو این تا بع ابتدا تو ۴ الی ۶ خط اول ، پایه های atmega16  رو تعیین کردیم که ورودی باشن یا خروجی و مقدار اولیه اونا صفر باشد یا یک. حالا توضیحات مربوط به کد های داخل حلقه while  داخل این حلقه دو تا while  دیگه هست(که در زیر گزاشتمشون تا ببینید) که کل کد های این قسمت داخل این دو تا هست

خط اول : این حلقه و کدای داخلش برا اینه که اگه رو دکمه set کلیک شد کد های مورد نظر رو اجرا کن و اگه دکمه set غییر فعال شد از حلقه خارج شو.
کد های داخل این حلقه شامل ۳ تا if اصلی هست که برا ساعت-دقیقه و ثانیه هستن و این شرط ها کارشون اینه که اگه رو دکمه اضافه کردن ثانیه یا دقیقه یا ساعت کلیک شد مقدار متغییر های مربوطه رو افزایش بده(همون متغییر هایی که کارشون ذخیره زمان بود) بعد تابعی که در بالا تعریف کردیم فراخوانی میکنیم و مقادیر زمانی رو بهش میدیم تا بره و رو سون سگمنت نمایششون بده.
بعد میگیم اگه رو دکمه reset کلیک شد مقادیر این این متغییر ها رو صفر بفرست به تابع….
خط دوم : اینم برا اینه که تا زمانی که دکمه set غیر فعال است–ساعت کار کند.(در حالت بالا ساعت کار نمیکند و متوقف است.) اینم که چیز خاصی نداره–مقداره ثانیه رو زیاد میکنه اگه از ۵۹ بیشتر شد ، صفرش میکنه و یه واحد به دقیقه اضافه میکنه و اگه دقیقه از ۵۹ بیشتر شد یه واحد به ساعت اضافه میکنه و اگه ساعت از ۲۳ بیشتر شد صفرش میکنه. به همین سادگی   بازم میگم اگه سوالی دارید همینجا بپرسید وگرنه که هیچ  اگه نظری چیزی در مورد این برنامه دارید همین جا. laugh
 

دانلود پروژه این مطلب

گروه پرسش و پاسخ الکترونیکی در سروش
پسورد فایل های سایت :
www.dmf313.ir
مهدی دمیرچیلو جنگ ما فتح قدس را در پی خواهد داشت (امام خمینی) >>>>>> اگر از صدام بگذریم، اگر مسأله قدس را فراموش کنیم، اگر از جنایت های امریکا بگذریم از آل سعود نخواهیم گذشت. ان‌شاالله اندوه دلمان را را در وقت مناسب با انتقام از امریکا و ال سعود برطرف خواهیم کرد و داغ و حسرت حلاوت این جنایت بزرگ را بر دلشان خواهیم گذاشت و با برپایی جشن پیروزی حق بر جنود کفر و نفاق و آزادی کعبه از دست نااهلان و نامحرمان به مسجد الحرام وارد خواهیم شد (امام خمینی)
ارسال دیدگاه
145

1) تعداد حروف فارسی کمتر از ۵ تا باشه, دیدگاه به صورت خودکار حذف میشه.

2) به موارد درخواست پروژه/کد آماده و سوالاتی که بلد نباشم پاسخ داده نمیشه.

3) برای گزاشتن کدهاتون از این سایت استفاده کنید : debian

 1. Avatar

  مهمان

  iSHF

  سلام
  میشه درمورد درایو کردن سون سگمنت هم یه مطلب آموزشی قرار بدید یا اینکه در پاسخ این سوال راهنمایی بفرمایید
  من 2 تا سون سگمنت 4 دیجیت دارم که میخام برای نمایش 2 تا عدد به مگا8 وصل کنم. در شبیه سازی مشکلی نیست ولی همه مطالبی که در گوگل هم خوندم تا حد همین شبیه سازی و برنامه نویسی بوده و درمورد ارتباط سون سگمنت به میکرو در عمل و روی pcb اطلاعات مفیدی پیدا نکردم. اینکه روی برد بین میکرو و سون سگمنت از چه مقاومت یا ترانزیستوری استفاده کنم یا اینکه آیا حتما باید از آی سی درایور استفاده کنم یا نه؟
  فقط توی یک سایتی نوشته بود نیازی به ای سی یا ترانزیستور نیست و با چندتا مقاومت میشه سون سگمنت چند دیجیت رو راه انداخت.
  لطفا راهنمایی نمایید

  سپاس.

  1398/02/18
  11:52
 2. Avatar

  مهمان

  مریم

  سلام ببخشید این پروژه رو با همین قطعات کسی بسته و آیا جواب داده ؟

  1397/09/28
  04:31
 3. Avatar

  مهمان

  امیرحسین

  سلام و خسته نباشید.بنده میخوام با اردوینو وسون سگمنت جدا از هم ساعت دیجیتالی درست کنم.میشه راهنماییم کنید
  میخواستم با ماژول tm1637 درست کنم که اصلا هرچه قدر کتابخانه ور نصب میکردم ide نمیخوندش و کامپایل نمیکرد برنامه رو

  1397/09/27
  01:00
 4. Avatar

  مهمان

  امیرحسین

  سلام وقت بخیر میخوام ساعت دیجتال atmega32 با 4 مگاهرتز درست کنم نمیدونم چطوری باید کداشو بزنم اگر بتونید کد هاشو برام ایمیل کنید ممنون

  1397/08/17
  07:52
 5. Avatar

  مهمان

  علی مومن

  سلام اقا مهدی . چرا دکمه ی ریست تو پروتوس کار نمیکنه؟ بقیه دکمه ها کار میکنن. مشکل از کده؟

  1397/02/30
  09:08
  • مهدی دمیرچیلو

   نویسنده این مطلب

   مهدی دمیرچیلو

   سلام
   با پروتئوس کار نمیکنم – توصیه هم میکنم کار نکنید – مداراتو در عمل ببندید و تست کنید.

   1397/02/30
   09:38
 6. Avatar

  مهمان

  مجتبی

  سلام اقا مهدی میخوام ساعت با 3 تا سون سگمنت 2 تایی راه اندازی کنم تو پرتیوس ساعتی که گذاشتید سوییج به زور کار میکنه ولی در عمل چون پوش باتون push botton نبستند کار نمیکند پس درعمل کار نمیکند با یقین در جریان هستید که کلید پوش باتون push botton چه نوع کلیدی می باشد بله فشاری می باشد که کدش فکر کنم اینطوری باشه:
  DDRC=0
  DDRC=0xFF
  ولی از این کد ها دقیق و قابل اجرا نمیتونم بنویسم برگردیم سر کدشما که اینطوری
  if pinc.0==1 در این حالت کاربر کلید پوش باتون را میفشارد
  im1+1
  if pinc.0==0 در این حالت کاربر کلید پوش باتون را نمی فشارد ولی این کد رو cpu میکرو نمی فهمه منم سوالم از شما اینه که به جای این سطر چه بنویسم
  در ساعت های قبلی که مزاحمتون شدم یادتون باشه با ماژول ساعت ds231 بود من در عمل راه اندازی کردم ولی ساعت می پرید جلو چون که اونم کلید تنظیم ساعت و ست نداشتید حالا این پروژه شما رو درعمل بستم تنها مشکلش اینه که کلید تنظیم ساعت نداره واگر قراره داشته باشه با پوش باتون شدنی لطفا کد ها اولیه رو که چطور با پوش باتون عملیاتی هستند بذارید بقیش خودم تو code vision تلاش میکنم بقیه ساعت ها هم تو نت با بیسیک هستند که من به c بسیار واردتر و قابل فهم تر از basic برام هستش

  1397/01/25
  03:20
  • Avatar

   مهمان

   مجتبی

   if pinc.0==0
   im1-1
   or what??

   1397/01/25
   03:31
  • مهدی دمرچیلو

   نویسنده این مطلب

   مهدی دمرچیلو

   سلام-خو این کلیدا رو شما باید پول دان کنید – در عمل تا به مشکل بر خوره پروژه.

   1397/01/27
   06:10
   • Avatar

    مهمان

    مجتبی

    سلام اینه که میگید پول دان کردن کلید این یعنی چی لطفا بیشتر توضیح بدید؟؟؟؟؟

    1397/01/27
    07:41
    • مهدی دمرچیلو

     نویسنده این مطلب

     مهدی دمرچیلو

     سلام
     مطلبش داخل سایت هستش – تو قسمت آموزش های Avr
     تو نت هم بزنی آموزشش باید بیاد

     1397/01/27
     10:58
   • Avatar

    مهمان

    مجتبی

    سلام اقا مهدی پول داون کردم در پرتیوس با پوش باتون جواب مثبت داد و لی در عمل با مقاومت 10 کیلو اهم پول داون کردم ولی تغییری نکرد نه ثانیه شمار نه دقیقه شمارنه ساعت شمار چکار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    پول داون کردن در عمل با مقاومت 10 کیلو اهم تغییری نکرد فقط در پرتیوس با پوش باتون عددش زیاد شد حالا چکار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟

    1397/01/30
    02:50
    • مهدی دمرچیلو

     نویسنده این مطلب

     مهدی دمرچیلو

     خب شما که 3 تا 7s دو تایی میخوای به میکرو وصل کنی – باید جریانشو تامین کنی اول – از آیسی های سری udl یا uln برا تقویت جریان میتونی استفاده کنی.
     چون میکرو جریان این 7s ها رو نمیتونه تامین کنه.

     1397/01/30
     08:21
   • Avatar

    مهمان

    مجتبی

    اگه لازمه فیلم یا عکس بزارم بگید؟؟؟؟؟؟؟؟

    1397/01/31
    05:32
    • مهدی دمرچیلو

     نویسنده این مطلب

     مهدی دمرچیلو

     فک نکنم نیازی باشه – چون مطمئنا شما هر 3 تا 7s دو رقمی رو مستقیما به میکرو وصل کردی که نباید این کارو بکنی – و اگه از آیسی های تقویت کننده استفاده کرده – یا اتصالاتت مشکل داره یا کد پروژه

     1397/01/31
     09:25
   • Avatar

    مهمان

    مجتبی

    سلام ممنون از پاسخگویی سوال 1: اگه از ای سی های uln سری ULN2003A یا ULN2804 استفاده کنیم کد پروژه تغییر میکنه؟؟؟/؟؟؟
    2 : برای 3 تا سون سگمنت 3 تا ULN2804 یا ULN2003A باید استفاده کنم؟؟؟؟؟ یا یکدونه ای سی uln برای 3 تا سون سگمنت دو تایی کافی هستش؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

    1397/02/02
    07:04
    • Avatar

     مهمان

     مجتبی

     3: سوال سوم ای سی ULN2003A و ULN2804 که هستش یک طرف نوشته com و 1c تا 7c اون میره میکرو و طرف دیگر نوشته 1b تا 7B اون میره سون سگمنت حالا اگه یدونه باش 3 بار میره سون سگمنت و اگر 3 تا ULN باشه 3 بار میره سون سگمنت درست گفتم یا نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟/

     1397/02/02
     07:09
     • مهدی دمرچیلو

      نویسنده این مطلب

      مهدی دمرچیلو

      دیتاشیتشو ببین ترجیها
      ولی فک کنم 1b-7b ورودی باشه و 1c-7c خروجی باشه.

      1397/02/03
      09:55
    • مهدی دمرچیلو

     نویسنده این مطلب

     مهدی دمرچیلو

     سلام
     1-سری uln فک کنم آره ولی سری udn فک نکنم.
     اینا آیسی هاشو داشته باشم یه مطلب آموزشی براش مینویسم ولی خب متاسفانه ندارم.
     2-ببین این uln ها تا جایی که یادمه 8 کاناله هستن – خو هر 7s حدود 7 تا پایه داره فک کنم – لذا همون هر 7s یه uln کافیه

     1397/02/03
     09:54
 7. Avatar

  مهمان

  مجتبی

  اره اقا مهدی الان ساعت رو در عمل بستم ساعتی که شما گذاشتید فقط کلید ها عمل نمیکنه چون که push botton نیستند اگه اون کد رو هم اصلاح کنید 5 تا فیبر مدار چاپی دارم میبرم فروشگاه چاپ مدار لیزری اونجا میدم میکشن پایه ها وصل میشه میکرو هم که پروگرام شده 7 سگمنت هم که دارم فقط می مونه لحیم اونم خودم انجام میدم

  1397/01/23
  01:31
 8. Avatar

  مهمان

  مجتبی

  همین ساعت رو اقا مهدی راه اندازی کردم بصورت عملی یک مربوط به ثانیه شمار کار نمیکند ولی دهگان ثانیه شمار و کل دقیقه شمار و کل ساعت شمار درست کار میکنه . چون مقاومت بالایی در ساعت شمار گذاشتم عدد به وضوح دیده نمیشه امشب که دارم مینویسم مغازه بسته فردا میرم مقاومت می گیرم وصل میکنم به برد برد نورش درست میشه فقط شما 7 سگمنت 6 تایی گذاشتی من 7 سگمنت 2 تایی به تعداد 3 تا گذاشتم کل ایران رو بگردی 7 سگمنت 6 تایی نیست یعنی اون تاجر الکترونیک وارد نکرده حال تنها سوالم کد شما برای تنظیم ساعت درست نیست اون کلید ها push botton نیستند در پرتیوس به طریقی میشه ساعت تنظیم کرد ولی درعمل طبق فیلم که ملاحظه کردید تغییری بعد از فشردن کلید ها مشاهده نمیشه لطفا کد اصلاح کن تا پس فردا 5 تا فیبر مدار چاپی دارم بردم که مدار روچاپ کنند ارزش چاپ داشته باشه فقط کد مربوط به کلید ها بصورت push botton اره دستت درد نکنه این ساعت شما خوشبختانه عملی شد ولی بقیه ساعت ها که با سون سگمنت هستش در پرتیوس شدنی ولی در عمل نشدنی پس کد مربوط به پورت c رو اصاح کن: زنده باشی
  http://s9.picofile.com/file/8323496776/video_2018_04_11_22_33_05.mp4.html

  1397/01/22
  09:52
  • مهدی دمرچیلو

   نویسنده این مطلب

   مهدی دمرچیلو

   سلام
   کدش شاید مشکلی نداشته باشه ولی سخت افزارش مشکل داره و نباید اینطور در عمل ببندی – باید از آیسی های سری ULN و یا UDN و یا ترانزیستور ها و کلا هر چیز تقویت کننده استفاده کنی

   1397/01/23
   09:23
   • Avatar

    مهمان

    مجتبی

    اگه از Push Botton استفاده کنیم کد ش چی می شه ببینید درسته؟؟؟؟؟؟؟؟
    Press Up Push Botton And Press Down Push Botton
    اگه اپ باشه Im1+1 اگر داون باشه Im1-1 یا اینکه چه کدی ؟؟؟؟؟
    If(PINC.2==1)
    {
    Im1=Im1+1;
    If(Im1==10)
    {
    Im1=0;
    Im2=Im2+1;
    }
    If (PINC.2==0)
    Return Im1;
    Or Or Or Or
    If(PINC.2==1) //ÇÑ Ñæ ϘÃå ÇÖÇÝå ˜ÑÏä ÏÞíÞå ˜Áí˜ ÔÏ
    {
    Im1=Im1+1;
    If(Im1==10)
    {
    Im1=0;
    Im2=Im2+1;
    }
    If (PINC.2==0)
    Return Im1-1;
    پاسخ

    1397/01/24
    12:08
    • مهدی دمرچیلو

     نویسنده این مطلب

     مهدی دمرچیلو

     سلام-میخوای چیکار کنی اول – اینو بگو منم تو بحر کارت قرار بگیرم.

     1397/01/24
     04:23
   • Avatar

    مهمان

    مجتبی

    کد کلید PUSH botton برای تنظیم ساعت چیه ؟؟؟
    PORTC=0XFF;
    DDRC=0;
    if pinc.0==1
    im1+1
    else if piunc.0==0
    im1-1
    or
    im1-im1
    یکم اینکه نوشتید d=d/40 اون یعنی چی در ساعت سازی چه کاربردی داره ساعت که 59 دقیقه است

    1397/01/26
    03:37
 9. Avatar

  مهمان

  مجتبی

  اقا مهدی این پروژه با سون سگمنت که هست مال شما با سون سگمنت 6 تایی هست ولی من فقط سون سگمنت 4 تایی دارم تو پروژه گفته از کریستال 32 کیلو هرتز استفاده کنید ولی من 8 مگاهرتز دارم یکم اینکه تو فیلم گفته از مقاومت 330 اهم استفاده کنید ولی من فقط 460 اهم دارم کلید هم پوش باتون نیست ساعت فقط 4 تا 8888 نشون میده برنامه پروگرام شده اگه نمیشد سون سگمنت روشن نمیشد حالا من چکار باید کنم اقا مهدی
  این خود پروژه http://s8.picofile.com/file/8321178850/%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1_%D8%B5%D8%AD%DB%8C%D8%AD_%D8%B3%D8%A7%D8%B9%D8%AA_%D8%AF%D8%B1_7_SEGMENT.zip.html
  این هم فیلم که خودم از ساعت کار نکرده گرفتم:
  http://s9.picofile.com/file/8321180618/video_2018_03_07_23_32_31.mp4.html

  1396/12/16
  11:51
  • مهدی دمرچیلو

   نویسنده این مطلب

   مهدی دمرچیلو

   سلام-پروژه این مطلب با فرکانس داخلی 8 ( یا 1 میگ ) و Delay هستش فک کنم – فیوز بیت میکرو رو روی 8 یا 1 میگ داخلی تنظیم کنید ( 8 و 1 رو تست کنید – نمیدونم کدومشه )

   1396/12/21
   12:41
 10. Avatar

  مهمان

  امیر

  با عرض سلام مجدد و تشکر بابت توجهتان
  راستش من زیاد از این مواردی که فرمودید اطلاعات ندارم.
  یه پروزه ساعت درست کردم که با سون سگمنت های کوچک هست . الان که میخوام از سون سگمنت های بزرگ استفاده کنم گیر کردم.
  میشه لطف کنید یه مدار عملی که خودتون هم تستس کرده باشید بزارید.
  توی اینترنت هم خیلی جستجو کردم و یا متوجه نشدم یا چیز قابل توجهی پیدا نکردم.
  البته ظاهرا این مشکل برای خیلی های دیگه هم هست.
  ممنون از وقتی که میگذارید.

  1396/12/15
  11:20
  • مهدی دمرچیلو

   نویسنده این مطلب

   مهدی دمرچیلو

   سلام-متاسفانه 7s تاشو ندارم-بیا تلگرام صحبت کنیم
   آیدی تلگرامم
   @DMF313

   1396/12/19
   02:44
 11. Avatar

  مهمان

  amir

  با عرض سلام و تشکر از توضیحاتتون
  راستش من زیاد از این مواردی که فرمودید اطلاعی ندارم.
  میشه یه مدار عملی که خودتون هم تست کرده باشید با همین آیسیهای سری udn که فرمودید بزارید.
  در اینترنت که جستجو میکردم ظاهرا مشکل خیلی های دیگه هم هست.
  ممنون بابت وقتی که میگذارید.

  1396/12/13
  09:18
  • مهدی دمرچیلو

   نویسنده این مطلب

   مهدی دمرچیلو

   خب سرچ کن یاد بگیر – چیزی نداره که.
   من امکان مطلب گزاشتنشو ندارم فعلا.

   1396/12/13
   09:42
 12. Avatar

  مهمان

  zaher

  سلام مهندس با سپاس فراوان بابت زحماتتون
  یه پروژه دارم تو قسمت برنامه نویسی میخوام فایل hex رو بدست بیارم ارور میزنه از برنامه نویسی هم چیزی نمیدونم فایل رو بفرستم ممکنه برام اصلاحش کنی ممنون میشم.

  1396/12/09
  12:47
  • مهدی دمرچیلو

   نویسنده این مطلب

   مهدی دمرچیلو

   سلام.امکانش نیست.

   1396/12/09
   08:27
 13. Avatar

  مهمان

  hasan

  سلام قبلا نظر میدادیم یا مشکلی بود پاسخ میدادین…چی شده جدیدا؟؟؟؟
  اقا من پروژه ساعت ساختم و ساعت روی سون سگمنت اند مشترک کوچیک کار می کنه اما وقتی میخوام به سون سگمنت بزرگ اند مشترک وصل کنم به مشکل بر میخورم.
  مشکل اصلی درایو کردنشون هست. اگه ما یه شمارنده داشته باشیم چون سرعت شمارش توسط کلید های دستی هست IC ULN 2003 یا ULN2803جواب کار مارو میده که زمین پایه هارو تامین میکنه و با یک ترانزیستور A1015 هم ولتاژ مثبت رو تامین میکنیم اما وقتی به ساعت میرسه فرق میکنه.چون وقتی از این مدار استفاده میکنیم همه سون سگمنت ها هم زمان روشن هستند … sad دلیل اون هم اینه که فکرکنم بعد دو روز ازمایش help این ای سی و ترانزیستور بد بخت تو فرکانس بالا که داره میکرو ، سون سگمنت ها رو روشن میکنه نمیتونن سویچ کنند. rofl حالا شما بگین درست هست نظر من یا نه. hi .بعد فکر کنم مشکل من با ماسفت حل میشه؟؟؟ میشه راهنمایی کنید یا یه ای سی بافر فرکانس بالا معرفی کنید؟؟؟ جون من اقا مهدی اگه کمکی میتونی بکن.یا کسی اگه بلده بگه.

  1396/06/30
  11:49
  • مهدی دمرچیلو

   نویسنده این مطلب

   مهدی دمرچیلو

   سلام
   والا تو زمینه آنالوگ چیزی باررم نیست – لپ کلوم dash

   1396/06/30
   12:37
 14. Avatar

  مهمان

  hasan

  سلام.
  چرا فایل هگز اپلود نمیشه؟ پروگرامر خطا میده… میشه راهنمایی کنید؟

  1396/06/27
  06:19
 15. Avatar

  مهمان

  hasan

  سلام خسته نباشی.من این ساعت رو میخوام برای سالن بسازم که سون سگمنت بزرگ میخواد و البته که مستقیم نمیشه وصل کرد به میکرو.حالا میشه از روش ترانزیستور که پایه میکرو به بیس وصل بشه و توسط تحریک میکرو ولتاژ رو به سگمنت برسونم؟؟؟؟اگه میشه چه ترانزیستوری انتخاب کنم؟؟؟و سوال مهم اینه که اصلا مناسب هست که من بسازم برا سالن؟ عقب افتادنش در حدود چند ثانیه هست؟ پروژه بهتر و اسونی پیشنهاد میدید؟

  1396/06/25
  09:18
  • Avatar

   مهمان

   علی

   سلام و خسته نباشید. و سپاس از شما و سایت خوبتون.
   سلام دوست من میتونید از ای سی های بافر استفاده کنید به صورتی که هر پایه سون سگمنت به یک بافر وصل باشد.

   1396/08/30
   12:15
 16. Avatar

  مهمان

  علی

  سلام مهندس
  درست شد
  اما یه مشکلی هست
  بعد از تموم شدن ساعت، سون سگمنت ریست میشود
  و دوباره شروع به شمارش میکند
  اگه میشه راهنمایی کنید
  من هر کاری که کردم نشد!

  1396/05/23
  09:28
  • مهدی دمرچیلو

   نویسنده این مطلب

   مهدی دمرچیلو

   سلام
   متوجه نشدم.

   1396/05/24
   05:19
   • Avatar

    مهمان

    علی

    سلام مهندس
    شرمنده
    اون ریست رو درست کردم ولی کلا ساعت از دقیق بودنش خارج شد!
    فقط نمیدونم این ۴ مقدار زیر رو چی بزارم:
    ۱) ;d=d/56
    ۲) ;(delay_7segmeny(900,is1,is2,im1,im2,ih1,ih2,ir1,ir2
    ۳) ;(delay_7segmeny(600,0,0,0,0,0,0,0,0
    ۴) ;(delay_7segmeny(1145,is1,is2,im1,im2,ih1,ih2, ir1, ir2
    منظورم از مقدار، ۵۶ و ۹۰۰ و ۶۰۰ و ۱۱۴۵ هست
    http://s8.picofile.com/file/8303548400/New_folder_24_.rar.html
    http://uupload.ir/files/9huc_2017-08-15_10-13-25.jpg
    اگه میشه آقای مهندس راهنمایی کنید
    من هرچه این اعداد رو تغییر دادم دقیق نشد!

    1396/05/24
    09:41
 17. Avatar

  مهمان

  علی

  سلام مهندس
  راهنمایی نمیکنید؟
  واقعا خیلی گیرشم

  1396/05/22
  12:07