نمایش/عدم نمایش سایدبار
رفتن به بالای صفحه

آموزش ساخت دیمر دیجیتالی ۲۲۰ ولت با avr

بنام خدا : توی این آموزش هدف اصلی ساخت یه دیمر دیجیتال هست که کاربرد زیادی داره، در ابتدا با ساختار دیمر آشنا خواهید شد و در نهایت خواهید توانست یه دیمر با میکرو کنترلر AVR بسازید که از میتونید برای کنترل نور ( طلوع و
غروب خورشید مصنوعی) و… بهره ببرید.
آموزش ساخت دیمر دیجیتالی 220 ولت با avr

آموزش ساخت دیمر دیجیتالی ۲۲۰ ولت با avr


یه مدتی بود بر روی یک پروژه ای کارمیکردم، وقتی که گرفت بیشتر از اون چیزی بود که فکر میکردم؛ دلیلشم این بود که چون دامنه اطلاعاتم درباره بخش قدرتش، فرمان و قطعاتی مثل ترایاک – تریستور کم بود، به همین جهت میخوام اطلاعاتی که بدست آوردم را نشر بدم ( پروژه محور ).
این اموزش رو تقدیم دونفر میکنم “محمد غلامی” و “ماهان رفیعی“، که باعث شدن من اینو بنویسم.


 

الکترونیک صنعتی با طعم دیجیتال ( برنامه نویسی )

اخطار : چند نکته رو واسه پروژه هایی که براتون میگذارم باید ذکرکنم. توجه کنید!! حتما حتما از فیوز محافظ از جان استفاده کنید و اگر تجربه ندارید سراغ این مدارات نیایید. قصد نصیحت ندارم جهت اطلاع میگم خود من هم توی این پروژه برق گرفته و بالای چهار ، پنج بار هم فیوز پریده ، حتما همه جوانب احتیاط و ایمنی را رعایت کنید.
همینجا باید اعلام کنم بنده هیچ گونه مسئولیتی نسبت به برق گرفتگی خوانندگان محترم ندارم.

۱) کلید AC

با فشردن لامپ خاموش و سپس روشن میشه ( در مدار زیر، ولتاژ مقاومت ۵۰۰ اهم، ۵ ولت هستش )
کلید AC
۱) طبقه فرمان : به طور خلاصه میشه گفت این طبقه وظیفه کنترل عملکرد مدار را دارد.
۲) اتصال دهنده دو طبقه فرمان و قدرت به هم دیگه : این طبقه از اهمیت زیادی برخودار است تشکیل شده از یک اپتو دیاک ( توی بازار بهش میگن اپتو ترایاک ) که بوسیله نور دو طبقه فرمان و قدرت را به هم متصل میکند؛ بزرگ ترین مزیتی که میشه واسه این قطعه بیان کرد همین نور هست که باعث میشه نویز از طبقه قدرت به طبقه فرمان منتقل نشه.
توجه : به اپتو دیاک، اپتو ترایاک هم میگن.
۳) طبقه قدرت : در این طبقه بسته به نوع بار (اهمی ،اهمی خازنی،اهمی سلفی) آرایش و نوع قطعات متفاوت میباشد من به جای بار در مدار بالا لامپ رشته ای (LAMP) گذاشتم، خازن و مقاومت ( R = 47ohm, C=10nf ) برای کاهش نویز و هارمونیک های مزاحم است. به مدارات زیر توجه کنید ( آرایش طبقه قدرت در بارهای مختلف ) :

اپتو دیاک

همچنین میتوانید برای معکوس کردن پالس کنترل از مدار زیر بهره ببرید :
معکوس کردن پالس کنترل

تست اپتو دیاک با مولتیمتر

برای تست اپتو دیاک، مولتی متر را درحالت تست دیود بگذارید، پایه های ۶ و ۴ را به مولتی متر وصل کنید، در هیچ حالت نباید راه بده، پایه های ۱ را به پراپ + و پایه ۲ را به پراپ – متصل کنید، بایست راه بده و یه عدد حدود ۰٫۱ تا ۰٫۰۱ نشان خواهد داد.

تبدیل ولتاژ ۲۲۰ ولت به ۱۱۰ ولت

به صورت کلی برای تست وسلیه الکترونیکی مانند ( دستگاه های رکتیفایر، تغذیه های سویچینگ، امپلی فایر و… ) از ولتاژ ۱۱۰ ولت استفاده کنید، به این صورت که یه سر ۲۲۰ ولت مثلا فاز رو به یک لامپ ۱۰۰ وات رشته ای بدهید و از سر دیگه  لامپ فاز رو بگیرید و نول هم از پریز بگیرید . از مزایای این مدار بخوام بگم اگر جایی از مدار تون اتصالی داشته باشه فیوز میزتون نمی پره و لامپ روشن میشه یک فایده دیگه ای هم که داره مدارتون با نصف ولتاژ کاریش کار میکند و اگر برقتون گرفت  مسافت کمتری پرتاب میشید یا اینکه عضله تو کمتر میگیره smile مانند شکل زیر :
تبدیل ولتاژ 220 ولت به 110 ولت

نکته :

 1. اگرخواستید موتور یونیورسال به این مدار یا مدار های بعدی وصل کنید از دیود هرزگرد استفاده کنید، در غیر این صورت موتور کنترل نخواد شد.
 2. از ترایاک میتوانید هم در ولتاژ های AC / DC استفاده کنید مانند BT136-12A / BTA12-10A و از SCR در ولتاژ های DC میتوانید بهره بگیرید مانند BT151، در واقع یک طرفه هست همچنین میتوانید با دو تا SCR یه ترایاک بسازید.

 

۲) دیمر دیجیتال

شاید به خودتون بگید خوب این کارو یه مدار ساده هم انجام میده نیازی به میکرو و مدارات اضافی نیست، ولی این مهم ترین بخش آموزش هست که شما خواهید توانست کنترل موتور های AC و DC  توان بالا و کنترل نور رو توسط برنامه تون تغییر بدهید. مثلا یه پمپ آب دارید میخواهید شدت آب را کم یا زیاد کنید و یا در ابنما ها بخواهید میزان پرتاب اب را کنترل کنید توسط صدا، در اینجاست که مجبورید این کار را توسط میکرو انجام دهید.
ساده ترین پروژه ای که میتوانیم با دیمر دیجیتال انجام دهیم طلوع و غروب خورشید یا همون کنترل نور لامپ هستش ک توی سالن های پرورش پرندگان ازش استفاده میکنند.

آموزش ساخت دیمر ساده

قبل از اینکه شروع کنیم به ساخت یه دیمر دیجیتالی بهتره یه دیمر ساده بسازید، تا روال کار دست تون بیاد :
آموزش ساخت دیمر ساده
نور لامپ با اون پتانسیومتر تغییر میکنه، یا میتونید سرعت پنکه کنترل کنید، مداری که توی اکثر این دیمر ها استفاده میشه همینه!
توجه ۱ : توی مدار بالا به جز ترایاک که باید ترتیب پایه هاش رعایت بشه برای بقیه قطعات این کار مهم نیست از هرطرف بگذارید کار میکنه ترتیب فاز نول هم مهم نیست.
توجه ۲ : در مدار بالا دیاک و مقاومت خازن تشکیل یه نوسان ساز میدهند ولی در دیمر دیجیتالی این عمل به عهده میکرو هست.

آموزش ساخت دیمر دیجیتالی ساده

از این نوع دیمری که بهتون میخوام بگم نوع  ساده تری هم وجود داره اصطلاحا بهش میگن power fet اگر اشتباه نکنم. اگر ساختن این دیمر براتون سخت بود برید سراغ power fet، ساختن اش فقط یه pwm میخواد.

یه دیمر دیجیتالی از سه بخش اساسی تشکیل میشه :

 1. آشکار ساز صفر (Zero Cross)
 2. طبقه قدرت
 3. پالس های کنترل (فرمان)

۱) آشکار ساز عبور از صفر ( Zero Cross )
آشکار ساز گذر از صفر وظیفش اینه که، قسمت فرمان رو با برق شهری همزمان (به اصطلاح سینگ ) کنه، این عمل باعث میشه پالس های کنترلی که به ترایاک میرود از صحت کافی برخوردار باشند.
توجه : به عبارت دیگه، این مدار، برا این هستش که ما بدونیم کی ولتاژ AC مقدارش ۰ میشه ( حالا فهمیدن این موضوع چه فایده ای داره در ادامه مطلب متوجه میشید. )
آشکار ساز عبور از صفر

توضیح شکل بالا ( توضیح مدار آشکار ساز عبور از صفر )
خب عکس بالا شاید برا خیلی ها زیاد قابل فهم نباشه، لذا مدار "آشکار ساز عبور از صفر" رو در پروتئوس شبیه سازی کردم و بر مبنای نمودار پروتئوس یه مختصر توضیحی میدم :
مدار آشکارساز عبور از صفر
این نمودار بالا، نمودار خروجی ۳ نقطه مدار "آشکار ساز عبور از صفر" هستش.

توجه : در ادامه مطلب، مدار شماره ۳، که شماره ها هم رو عکس درج شده، از این مدار ما استفاده کردیم، لذا هر جا گفتیم مدار آشکار ساز، منظور مدار شماره ۳ هستش که در ادامه مطلب قرار دادمش!

 1. خب نمودار آبی رنگ، نمودار ولتاژ برق شهر هستش.( همون طور که میبینید، در این قسمت نمودار آبی و قرمز رنگ روی هم افتادند، یعنی مقدارشون تقریبا با هم برابره)
 2. نمودار قرمز رنگ هم خروجی پل دیوی هستش، همون طور که میبینید، قسمت های منفی ولتاژ برق شهر رو + میکنه.
 3. نمودار سبز رنگ هم خروجی قطعه اپتوکوپلر هستش.( نمودار خروجی مدار آشکار ساز عبور از صفر )، که همون طور که در شکل زیر میبینید، هر موقع ولتاژ خروجی پل دیودی، مقدارش به حدودای ۵ ولت میرسه، خروجی اپتوکوپلر شروع به افزایش میکنه و ۵ ولت میشه و بعد کاهش پیدا میکنه(همون طور که در شکل زیر میبینید/ شکل زیر، زوم شده شکل بالا هستش : وقتی خروجی مدار ۵ ولت میشه که تقریبا خروجی پل دیوی ۰ میشه، که این امر در شکل زیر به وضوح قابل مشاهده هستش.)

نمودار خروجی مدار آشکار ساز عبور از صفر

نتیجه گیری : لذا در هر دوره تناوب ولتاژ AC، مدار آشکار ساز، دو تا پالس به ما میده، و چون این پایه به پایه وقفه خارجی میکرو وصل هستش وقفه خارحی میکرو هم در مد Rising Edge هستش، لذا در هر دوره تناوب موج AC، دو بار وقفه خارجی میکرو فعال میشه.

حالت های خروجی اپتوکوپلر : اگر اپتوکوپلر روشن باشه، خروجی ولتاژش ۰ میشه، اگر اپتوکوپلر خاموش باشه، خروجی ولتاژش ۵ میشه.

سوال : کی اپتوکوپلر روشن میشه و کی خاموش؟
جواب : برا این کار میتونی به دیتاشیت مراجعه کنی ولی خب با توجه به نمودار بالا هم میشه فهمید، وقتی ولتاژ ورودی اپتوکوپلر به ۵ ولت میرسه، خروجی اپتوکوپلر شروع به افزایش میکنه و به ۵ ولت میرسه، وقتی دوباره ولتاژ شروع میکنه به افزایش، وقتی از ۰ به ۵ ولت مرسه، خروجی اپتوکوپلر هم شروع به کاهش پیدا کردن میکنه و در آخر تقریبا ۰ میشه.
اگه از وقفه خارجی میکرو چیزی نمیدونید، مطلب مقابل رو بخونید : آموزش جامع میکروکنترلر AVR جلسه۳

مدارات مختلفی (مدار آشکار ساز عبور از صفر) هستند که میتوند این کارو انجام بدهند، میتونید از مدارات زیر در طراحی هاتون استفاده کنید :
آشکار ساز عبور از صفر
مدار آشکار ساز عبور از صفر
مداری که من ازش استفاده کردم این بوده :
مدار Zero Cross
LED در زمانی که به ۲۲۰ متصل نباشد، روشن و نورش زیاد است و زمانی که ۲۲۰ به مدار بدهید نورش کم میشود حدودا ۶۰,۷۰ درصد کاهش می یابد که حتما هنگام اتصال اش به میکرو این قسمت را حذف کنید و یا مقاومت اش را به ۴٫۷ کیلو اهم افزایش دهید؛ یه رحمی هم به خودتون بکنید و مقادیر اون دوتا مقاومت ۱۰۰ کیلو زیاد تغییر ندید اگر نداشتید حداقل ±۵۰ کیلو هر کدومشون رو تغییر بدید.

۲) طبقه قدرت
با طبقه قدرت در مدارات قبلی آشنایی پیدا کردید، این طبقه به صورت زیر به میکرو متصل میشود :
طبقه قدرت دیمر دیجیتال

توضیحاتی در باب کاربرد طبقه قدرت
میدونیم ک برق شهری یه رابطه سینوسی هست و مدام در حال تغییرات ولتاژ هست و همیشه از ۰ شروع میشه و تا ۲۲۰ ولت RMS میره و این کار در هر ثانیه ۵۰ بار انجام میشه؛ حالا دیمر چیکار میکنه :
همون طور که برق شهری سینوسی هست و سینوس براساس زاویه کار میکنه(امگا) دیمر هم زاویه داره که بهش زاویه آتش گفته میشه . حالا به کمک زاویه آتش میتونیم تعیین کنیم که ولتاژ خروجی چقدر باشه، یعنی ولتاژ خروجی رو کنترل میکنیم، ولتاژ هم کنترل کنیم یعنی نور لامپ(سرعت موتور و...) رو کنترل کردیم.
طبقه قدرت دیمر از دو بخش تشکیل میشه : نوسان ساز و اپتو دیاک؛ نوسان ساز وظیفه اش کنترل زاویه آتش ترایاک هستش؛ ترایاک هم که برا کاهش(کنترل) ولتاژ AC هستش؛ حالا در دیمر دیجیتال، میکروکنترلر داریم، و میکروکنترلر نقش نوسان ساز رو اجرا میکنه و لذا با اومدن میکرو تو مدار، مدار نوسان ساز حذف میشه و این طوری دیگه به کمک میکروکنترلر ولتاژ AC رو کنترل میکنیم.

۳) پالس های کنترل (فرمان)
برای داشتن پالس های درست باید سه نکته رو توی این زمینه در نظر بگیریم :

برگرفته از تاپیک : دیمر دیجیتال با AVR  و قابلیت کنترل توسط ریموت کنترل های لوازم خانگی ( SITE : ECA.IR )
اول باید گذر از صفر ها رو به درستی تشخیص بدید و هیچکدوم رو هم از دست ندید!
دوم به محض وقوع وقفه گذر از صفر، همه خروجی ها رو خاموش کنید ( با توجه به منطق مدار خودتون، به این موضوع دقت کنید! ) و شروع به زمان گیری کنید ( از حداقل ۵۰۰ میکرو ثانیه برای حداکثر شدت نور تا حداکثر ۹۵۰۰ میکرو ثانیه برای حداقل شدت نور )
سوم به محض رسیدن به زمان مورد نظر ( در ردیف دوم ) خروجی ها رو روشن کنید.

توجه : فقط یه نکته رو بگم اگر مدارتون سوت میکشه (وز وز) میکنه یا نور لامپ به صورت چشمک زن هست مشکل تون از پالس های کنترل و پالس های همزمانی هست که از ۲۲۰ میاد.

پروژه avr ساخت دیمر دیجیتال

برنامه زیر محدوده تغییرات زاویه برش اش بین ۱۰۰(نور زیاد) تا ۳۰۰(نور کم) هست.
شماتیک پروژه :
پروژه avr ساخت دیمر دیجیتال

کد پروژه :

توضیح : به طور کلی وظیفه میکرو، کنترل زاویه اتش ترایاک هست؛ اتفاقی که توی میکرو میوفته به این صورت هست که پالس های گذر از صفر به پایه INT0 (وقفه خارجی) میرود و تابع وقفه صدا زده میشود و در این تابع خروجی پالس مون ۰ میشود و پس از طی کردن زمان انتظار ۱ (۵ولت)میشود . میزان برش سیگنال با کم و زیاد کردن زمان انتظار میکرو صورت میگیرد.

عکس از مدار در عمل : 
آموزش ساخت دیمر دیجیتالی 220 ولت با avr

فیلم پروژه : http://www.aparat.com/v/dMLS3

برای حذف نویز حاصل از کلید زنی همون برش سیگنال میتونید ورودی ۲۲۰ به طبقه قدرت مدارتون از فیلتر EMI استفاده کنید که به شبکه منتقل نشه :
فیلتر EMI

چند نکته موند که بهتره بدونید :
۱) اگر از میکرو SMD استفاده کردید و سوخت خواستید از برد جداش کنید میتونید از یه فدک بردارید ( ترجیحا اتمی ) روشنش کنید و ضامن اش رو نگه دارید و روی چهار طرف میکرو با سرعت بچرخانید حدودا ۲ و۳ با این کارو بکنید ، بعد از این کار از پشت به میکرو تون ضربه بزنید یا میتونید لبه برد تون رو به جای بزنید که میکرو بیوفته. ( با هویه و مخصوصا هیتر هم میشه این کارو کرد. )
۲) برای چپ گرد، راست گرد کردن موتور ۳ فاز (R,S,T) بایست جای فاز اول رو با فاز اخر عوض کنید.
۳) برای برش دادن کابل های فلت نیازی نیست همه شون رو دونه دونه جدا کنید، فلت رو روی یه جای تخت بگذارید و با کاتر روش خط بندازید . همین کارو با طرف دیگه کابل انجام بدید و حالا همان قسمتس که خط انداختید رو بکشید تا روکش شون در بیاد.
۴) برای لحیم کاری ای سی های SMD  ابتدا پدهایی که روی فیبر هست رو به صورت یک دست قلع اندود کنید؛ بعد از اینکه سرد شد، پدها رو به روغن لحیم اغشته کنید و سپس ای سی را روی پد ها تنظیم کنید؛ نوک هویه تون رو تمیز کنید تا قلع نداشته باشه ۲ و ۳ تا از پایه هارو لحیم کنید تا ای سی تکون نخوره، دست تون رو وسط ای سی بگذارید، حالا برای لحیم ای سی نوک هویه را روی پایه های ایسی بکشید (از بالا به پایین ) میتونید این کارو چند با انجام بدید تا خوب لحیم بشه اگر پد هارو زمانی که قلع اندود کردید قلع کم ریختید در این مرحله نیاز به قلع پیدا خواهید کرد و یا یکدست قلع اندود نکرده باشد پایه ها ممکن است خم بشه و روی پد قرار نگیره .

پسورد فایل های سایت :
www.dmf313.ir
قسمتی از کلام ا... (سوره سبأ) : بگو هر مزدى كه از شما خواستم آن از خودتان مزد من جز بر خدا نيست و او بر هر چيزى گواه است (۴۷) بگو بى‏ گمان پروردگارم حقيقت را القا مى ‏كند [اوست] داناى نهانها (۴۸) بگو حق آمد و [ديگر] باطل از سر نمى‏ گيرد و برنمى‏ گردد (۴۹) بگو اگر گمراه شوم فقط به زيان خود گمراه شده‏ ام و اگر هدايت‏ يابم [اين از بركت] چيزى است كه پروردگارم به سويم وحى مى ‏كند كه اوست‏ شنواى نزديك (۵۰)
ارسال دیدگاه
114

1) تعداد حروف غیر فارسی از حروف فارسی بیشتر باشه دیدگاه به صورت خودکار حذف میشه.

2) به موارد درخواست پروژه/کد آماده و سوالاتی که بلد نباشم پاسخ داده نمیشه.

3) برای گزاشتن کدهاتون از این سایت استفاده کنید : debian

 1. مهمان

  ثریا

  سلام مهندس خسته نباشید ببخشید من دیمر 500 وات با جریان 2A می خواستم اما تو بخش قدرت یه خورده مشکل دارم از چی استفاده کنم که جریانم 2آمپر بشه ؟ ممنونم

  1398/01/21
  01:15
  • مهمان

   azfx41

   سلام
   تا این سقف توان شما از هر قطعه ای که در این پروژه استفاده شده میتوانید استفاده کنید ….ولی باید دید برای چه باری میخواهید استفاده کنید .بیشتر توضیح دهید

   1398/01/21
   10:31
 2. مهمان

  Hassan

  سلام خسته نباشید میشه avr رو با برد وای فای ست کرد که بتونیم با گوشی مبایل دیمر رو کنترل کنیم؟؟

  1398/01/13
  11:41
  • مدیر سایت

   مهدی دمیرچیلو

   سلام.مطالب ارتباط میکرو و وایفای تو نت هستش

   1398/01/14
   12:25
 3. مهمان

  پوریا

  سلام سال نوتون مبارک این مدار رو میشه تو پروتوس شبیه سازی کرد ؟ من نمی تونم شبیه سازیش کنم cry

  1398/01/09
  05:02
  • مهمان

   azfx41

   خب دوتا دلیل داره یا نسخه پروتوس مشکل داره یا فایلی که دانلود کردید …. پیشنهاد میکنم مدار رو تو پروتوس خودتون ببندید اینجوری بهتر جواب میگیرید… نرم افزار قابل اعتمادی نیست برای شبیه سازی ….الکترونیک رو سعی کنید عملی یاد بگیرید تا تجربه کسب کنید تو شبیه سازی شاید همه چیز خوب باشه ولی تجربه کسب نخواهید کرد

   1398/01/24
   02:47
 4. مهمان

  حسن

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما.سال نوتون هم مبارک باشه.
  میخواستم بدونم میشه به جای ۲۲۰ ولت جهت مدارآشکاد ساز از یه ترانس ۹ ولت استفاده کرد؟ممنون

  1398/01/06
  06:26
  • مهمان

   azfx41

   برای 9 ولت باید مقدار مقاومت های مدار اشکار ساز رو کاهش بدید مقدارش رو از یک کیلو شروع کنید به کم کردن تا به مقدار مطلوبی برسید.

   1398/01/24
   02:42
 5. مهمان

  ثریا

  سلام مهندس واقعا ممنونم انقدر که از سایت شما یاد گرفتم از دانشگاه یاد نگرفتم این مدار هم پروژم نیاز بود خیلیییی

  1397/12/08
  07:51
 6. مهمان

  مهدی ام ... مهدی

  آقا میلاد سلاااام.
  خداقوت…
  توی آخرین شماتیکی که گذاشتین از MOC3041 استفاده کردین ، چون این آی سی داخلش مدار گذر از صفر هستش برای این پروژه جواب نمیده و باید از MOC3021 که توی بقیه شماتیک های همین مطلب هستش ، استفاده کنین.
  REGARDS

  1397/12/05
  05:59
 7. مهمان

  موسوی

  با سلام. اگر برای تشخصی گذر است صفر قبل از پل دیود از ترانس کاهنده استفاده کنیم، مشکلی پیش میاد؟ یا حتما باید پل دیود مستقیما با برق شهری بایاس بشه؟
  ممنونم

  1397/11/12
  10:53
 8. مهمان

  موسوی

  با سلام و تشکر بابت مطلب خوبتون.
  من یک قسمت رو متوجه نشدم. این مدار باید بر اساس فرکانس برق 50 هرتز طراحی شده باشه. در این فرکانس نیم سیکل ما 10 میلی ثانیه طول می کشه ولی تاخیرهای مدار با این اعداد تطبیق نداره. میشه توضیح بدید. ممنونم.

  1397/11/09
  11:26
 9. مهمان

  mb.mb1377@gmail.com

  سلام
  من میخواستم این دیمر رو با اردوینو بسازم ایا ممکن هست؟
  این کد که شما نوشتین برا چ محیطیه؟ من با کدویژن ک کامپایل میکنم ارور میده

  1397/10/10
  10:50
 10. مهمان

  مریم

  سلام.این مدار چه جریانی میکشه و فرکانسش چقدره؟

  1397/09/12
  09:49
 11. مهمان

  بیدگلی

  سلام حاج مهدی!
  تشکر بابت مطلب عالیت
  یه سوال
  میخوام پرژکتور اس ام دی ۲۲۰ رو بصورت رقص نور استفاده کنم
  فرمان رو هم از lm3914 که صوت سنجه، بگیرم
  به نظرت
  با همین مدار قسمت قدرت، کارم راه میفته ؟

  1397/08/27
  11:18
 12. مهمان

  علی مختری

  باسلام دمت دوستان ، من مدار رو بستم و میکرو هم پالاس میفرسه برا تریاک ، ولی شدت نور لامپ کلا ثابته . لطفا راهنمایی کنید با تشکر

  1397/08/02
  07:18
  • مهمان

   علی اصغر

   سلام
   یک موشوعی که باید دقت شود این است که اینتراپت باید روی مد Rising Edge تنظیم شود. این را چک کنید. همچنین تنظیمات تایمر. مدار و بستم مشکلی نداره

   1397/08/09
   01:42
 13. مهمان

  بهنام

  سلام و خسته نباشی دوست عزیز
  یک سوال داشتم و ممنون میشم اگر لطف کنی و پاسخ بدید
  بعد از پل دیود دو مقاوت 100 کیلو باید چند وات باشن؟
  من فقط این مدار رو بستم
  http://dmf313.ir/wp-content/uploads/Untitled1.png
  و از مقاومت 100 کیلو 1/4 وات استفاده کردم یکم که کار میکنه مقاومتها داغ میشن. از چه واتی استفاده کنم و چه کنم که داغ نکنن و اصلا مشکلی
  برای مدار پیش نیاد؟

  1397/07/14
  11:15
  • مهمان

   بهنام

   بزرگواران در صورت امکان راهنمایی کنید!
   ممنونم

   1397/07/16
   10:10
  • نویسنده این مطلب

   میلاد رسولی بیدختی

   با سلام
   نباید اون مقاومت ها رو بنده 1/4 وات گذاشتم اگر یه کم گرم شدن عیبی نداره ولی از داغ میشه اپتوکوپلر شاید خرابه …. یا اگر درست بود مقاومت ها رو 120 کیلو بگذارید.چون در اون قسمت جریان کشی وجود نداره پس همین مقاومت های معمولی جواب میدهند .و حتما اون قسمتی که برای تست هست رو بگذارید و تست کنید …… وقتی 220 رو وصل میکنید باید نور ال ای دی کم بشه .
   التماس دعا

   1397/07/16
   11:42
   • مهمان

    بهنام

    درود بر شما
    و ممنونم بابت پاسختون. در اصل یکم گرم میشن. ولی من میخوام که اصلن گرم نشن…
    قسمت تست درست هست و اپتوکولر هم سالمه.
    ایا ممکن هست اون قسمت مقاومتها به مرور بر اثر نوسان ولتاژ 220 ورودی دچار مشکل بشه؟ این موضوع اهمیت بسزایی داره.

    1397/07/17
    11:10
  • مهمان

   علی اصغر

   سلام
   مقاومت نباید داغ کنه چون جریان بسیار پایینی ازش میگذره. ببین اتصالی نداشته باشی.برد و تمیز کن

   1397/08/09
   01:37
 14. مهمان

  علی

  با عرض سلام و تشکر فراوان بابت توضیحات کامل
  لطفا قسمت تابع wait که برای ایجاد وقفه نوشته شده است را توضیح دهید که به چه صورت عمل می کند؟
  حلقه for در این تابع به چه صورت اجرا می شود؟
  مبنای انتخاب عدد 100 و 300 چیست؟
  با تشکر

  1397/07/07
  09:14
  • مهمان

   علی

   از دوستان کسی اگر اطلاع دارد لطفا راهنمایی کند. با سپاس

   1397/07/08
   01:46
  • مهمان

   azfx41

   سلام ایرانی
   در آموزش بالا تیتری وجود دارد تحت عنوان
   “دیمر دیجیتال با AVR و قابلیت کنترل توسط ریموت کنترل های لوازم خانگی ( SITE : ECA.IR )”
   که در آن جا به این مطلب اشاره شده .
   “( از حداقل ۵۰۰ میکرو ثانیه برای حداکثر شدت نور تا حداکثر ۹۵۰۰ میکرو ثانیه برای حداقل شدت نور )”
   در این قسمت میدانیم که نیازمند یه تاخیر میکروثانیه ای هستیم برای ایجاد ان تابع wait را ایجاد میکنیم . این دلیل برا ایجاد تاخیر.
   خوب چرا تاخیر را با delay_us ایجاد نکنیم چون تاخیر میکرو ثانیه که مدام در حال تغییر باشد ان هم به شکل تابع delay در AVR وجود ندارد پس لذا باید یه تابع تاخیر خودمان بسازیم .که در این جا هم تابع wait را نوشته .
   فرکانس کاری میکرو 1 میباشد .لذا نیاز به هیچ گونه تغییر فیوز بیت نیست .
   التماس دعا

   1397/07/08
   11:49
  • نویسنده این مطلب

   میلاد رسولی بیدختی

   مبنای انتخاب تجربی بوده یعنی با فرکانس 1 مگاهرتز این مقادیر بایست بگذاریم

   1397/07/16
   11:36
 15. مهمان

  سعید

  سلام
  ممنون از مطلب خوبتون
  ممنون میشم اگه در مورد کدهای برنامه این پروژه توضیحاتی بدین.
  من زیاد در بحث برامه نویسیش وارد نیستم.

  1397/05/24
  02:13
 16. مهمان

  mina

  ببخشید دوستاان لطفا یکی جواب بده پل دیود چند آمپری میذارید؟ من 2 آمپر میذارم با وصل برق سیمای اول مدار که وصله به پل دیود میسوزن. لطفااا جواب بدین ضروریه

  1397/04/18
  01:31
  • مهمان

   azfx41

   پایه های پل دیود رو درست وصل میکنید ؟
   نباید بسوزن جریان اون قسمت از 1 میلی آمپر هم کمتره نباید بسوزه اتصالات رو چک کنید …. اگر بازم جواب نداد بردبرد رو عوض کنید .

   1397/04/19
   08:25
  • مهمان

   موسوی

   پل دیود شانه ای استفاده کنید. قسمت AC رو وصل کنید به ترانس و + و – میشه خروجی DC شما

   1397/11/12
   04:53
 17. مهمان

  محبوبه

  با سلام و ممنون از سایت خوبتون
  من میخوام یک مدار رو تحلیل کنم مثلا بدونم هر قطعه ای برای چی تو مدار قرار داده شده و چرا مثلا مقدارش رو این گذاشتن ولی نمیدونم از کجا شروع کنم میشه لطفا راهنماییم کنید و یا کتابی چیزی و یا منبعی بهم معرفی کنید
  با تشکر

  1397/04/16
  08:47
  • مهمان

   azfx41

   سلام
   اگر توی بحث تحلیل میخواید وارد بشید باید .
   “مبانی برق” و “مدار” هنرستان رو بخونید – بعد “مدار 1” کاردانی – “مدار2 ” کارشناسی
   +
   الکترونیک 1 و 2 دکتر نشاطی رو بخونید یا هر استاد دیگه ای … میتونید جزوه هم از اینترنت بگیرید مثلا سرچ کنید ” جزوه الکترونیک 1 و الکترونیک 2 ” good

   1397/04/18
   12:13
 18. مهمان

  zahra

  سلام ممنون از زحماتتون
  من مدار رو بستم و طبق چیزی که گفتین مدارتشخیص عبور از صفر و قدرت رو جدا امتحان کردم درسته. ولی وقتی میکرو رو اضافه می کنم عکس العملی نداره . فک کنم یعنی مشکل از میکرو باشه. میکرو خودش درسته خراب نیست.احتمال داره از فرکانسی که میدم باشه؟ هر سه فرکانس 1-2-4-8 مگاهرتز رو دادم ولی باز نشد.شما فرکانس رو چند دادین؟ داخل برنامه هم که نباید تغییری بدم که؟
  یه بار کامنت رو فرستادم نمیدونم اومد یا نه ببخشسید اگه دو بار فرستادم

  1397/04/09
  08:39
  • مهمان

   موسوی

   من فکر می کنم زمان بندی این کد درست نیست. ما در تیم سیکل برق شهری 10 میلی ثانیه زمان داریم که این مقدار باید بین 0 تا پی رادیان تقسیم بشه و بر اساس این مقدار ترایاک آتش بشود.

   1397/11/12
   03:56
 19. مهمان

  zahra

  سلام خیلی ممنون از زحماتتون.
  ببخشید من مدار رو بستم و طبق چیزی که گفتین قسمت تشخیص عبور از صفر و مدار قدرتش رو امتحان کردم درسته.ولی وقتی میکرو رو هم اضافه میکنم اصلا لامپ عکس العملی نداره. فک کنم یعنی مشکل از میکرو ه، میکرو خودش درست کار میکنه.احتمالش هست که فرکانس رو اشتباه میدم؟ 1-2-4-8 مگا هرتز رو امتحان کردم ولی نشد.شما با چه فرکانسی جواب گرفتین؟
  ممنون

  1397/04/09
  08:24
 20. مهمان

  رسول

  با سلام و تشکر فراوان. من جوانی هستم که می خواهم یک پرورش طیور کوچک در خانه راه اندازی کنم برای اطمینان بیشتر برای موفقیت به دستگاهی نیاز دارم که بتواند چند کار انجام دهد از شما کمک می خواهم.
  1-بتواند درزمان مناسب لامپ ها روشن و زمان لازم خاموش کند.
  2-دمای محیط را با روشن و خاموش کردن یک پنکه ساده در تابستان و در زمستان با بخاری برقی کنترل کند.
  3-میزان گازهای سمی مانند کربن دی اکسید و آمونیاک و H2s را سنجیده و در صورت زیاد شدن آنها از حد مجاز با روشن کردن فن آنها را خارج کند.
  لطفا در صورت امکان مرا راهنمایی کنید.

  1397/03/16
  09:53
 21. مهمان

  محمد

  تشکر بابت آموزش و تجربیات مفیدتان hi

  1396/12/22
  08:04
 22. مهمان

  منصور

  سلامی دوباره .اگر ولتاژ من 12 ولت ac باشه به جای 220.. میشه بگین چه چیزایی باید تغییر کنه ؟؟

  1396/10/25
  05:10
  • مهمان

   سرو

   سلام شما جوابتونو گرفتید؟

   1397/04/02
   03:53
 23. مهمان

  منصور

  سلام .تشکر بابت اشتراک گذاری . مقاومت 100کیلو بعد پل چند وات باشه؟؟

  1396/10/25
  04:42
 24. مهمان

  sina

  سلام، خسته نباشید و ممنون از سایت خوبتون
  می خواستم بدون صدای وز وزی که از مدار شنیدین از کجای مدار و چطور تولید میشه، و اینکه چطور میشه اصلاحش کرد، من مدار مشابهی بستم و مدارم صدای وز وز میده و خروجی رو هم با اسکوپ دیدم سیگنال به خوبی بریده میشه پس نمیتونه مشکل از آشکارساز عبور از صفر باشه.
  ولی نویز زیادی روی سیستمم هست(البته منبع تغذیه سوئیچینگ استفاده کردم) اگه اطلاعاتی راجع به حذف اینچنین نویزهایی دارید بگید خیلی ممنون میشم.
  البته راجع به فیلترهای EMI یه اشاره ای کردید ولی اگه کاملتر بگین فکر میکنم خیلی مفید واقع شه، چراکه نویز مسأله مهمیه که زیاد بهش اهمیت داده نمیشه.

  1396/10/25
  03:46
  • مهمان

   azfx41

   سلام
   صدای وز وز از قسمت اپتو دیاگ هست ……..علتش رو نمیدونم … اسکوپ هم نداشتم که علت رو پیدا کنم .
   برای بحث نویز باید بگم این مدار ذاتا نویز تولید میکنه ……. و تا توان زیر 1000 وات نویز ها زیاد قوی نیستند ……که این دیمر استفاده شود مشکلی نخواهد بود .
   اما اگر مصرف کننده شما توان بالای 1000 وات دارد ……. بهتر است از اینورتر ها استفاده کنید …..
   مهم ترین عامل ایجاد نویز در دیمر ……..برش سیگنال هست که بشدت نویز تولید میکند ………. سیگنال AC هنگامی برش میخورد نویز بر اثر ضربه بوجود می اید

   1396/11/22
   05:55
 25. مهمان

  علی

  سلام
  به نظرتون میشه این لامپ های led که ۲۲۰ ولت هست و به جای لامپ های ۱۰۰ وات استفاده میشه به دیمر متصل کرد و نورش رو کم و زیاد کرد؟؟!

  1396/10/18
  05:08
  • مهمان

   azfx41

   سلام ……..به نظرم مشکلی پیش نمیاد ……. جز اینکه عمر LED کم میشه ………. چون دیمر موج سینوسی رو برش میده که حتی این برای بعضی از موتور ها هم ضرر داره

   1396/10/21
   02:11
 26. مهمان

  زینب

  سلام ، خیلی خیلی ممنون بابت مطالب کاملتون و زحمت زیادی که کشیدید
  ببخشید دو تا سوال: تو طبقه ی قدرت خازن 100 نانو فاراد باید چند ولت باشه و مقاومت 47 اهم باید چند وات گذاشته شود؟
  و اینکه براتون امکان داره در مورد اینکه تو این پروژه به چه دلیلی برق گرفتتون برامون بگید که ما حواسمون به اون مورد باشه cry

  1396/10/17
  11:00
  • مهمان

   زینب

   مقاومت باید یک وات باشه و خازن 400 ولت
   به نظرم اگه به پایه های المان ها دست نزنیم و مدار رو درست ببندیم برق نمیگیردمون ، من این پروژه رو بستم جواب گرفتم برق نگرفتم shock

   1396/10/20
   01:11
   • مهمان

    azfx41

    یادمه یه بار داشتم بخش آشکار ساز گذر از صفر رو تست میکردم …….و قطعاتش رو جابجا میکردم (روی برد برد هم بسته بودم ) که حواسم هم نبود که مدار به 220 وصل ………و به همین راحتی برقم گرفت!

    1396/10/21
    02:15
 27. مهمان

  امیر

  در مدار تشخیص عبور از صفر وظیفه PC 817 چیه؟

  1396/10/04
  06:56
 28. مهمان

  امیرحسین

  سلام.توضیحاتتون خوب بود فقط یه سوال اگه بخوام بجای اون پتانسیومتر از یه پتانسیومتر دیجیتال استفاده کنم (تا بتونم با AVR شدت نور رو کنترل کنم) باید از چه IC استفاده کنم؟

  1396/09/24
  03:10
  • مدیر سایت

   مهدی دمرچیلو

   سلام
   الان آیسی پتاسیومتر دیچیتال چیزی تو خاطرم نی ولی تو فروشگاه های الکترونیکی اینترنتی بسرچی چندتایی از این آیسی ها رو پیدا میکنی

   1396/09/26
   10:34
  • مهمان

   azfx41

   اگر منظور تون این مداره …………http://dmf313.ir/wp-content/uploads/Untitled-7-5.png ( که در بالا آورده شده)
   باید بگم خودم یه حدس هایی میزنم ………. که مثلا بجای این همه درد سر بیام همون پتانسیومتر رو دیجیتالی کنیم که ترانزیستور های فت یا ماسفت ها این کارو میتونن انجام بدن ……..یعنی ماسفت نقش یه مقاومت متغییر رو بازی میکنه !!! و بگذاری به جا پتانسومتره !!

   1396/10/21
   02:21
   • مهمان

    خلیل

    مداری که اشاره کردین رو میشه با پتانسیومتر دیجیتال (بازه مقاومتی که با دیجیتال کنترل بشه) ساخت اما همین مدار مذکور هم کل 0 تا 100 درصد رو پوشش نمیده و فقط بخشی از برق رو میتونه کنترل کنه که به نظر من اصلا به صرفه نیست هم بازه کمتر داشته باشیم و هم چند المان دیگه (المان سخت افزاری یعنی افزایش هزینه) به مدار اضافه کنیم که فقط بخش کنترل دیجیتال (برنامه نویسی میکرو) آسونتر بشه.

    1397/03/06
    05:24
 29. مهمان

  رضا

  سلام یه سوال داشتم اگر بجای مدار گذر از صفر از یه مقسم ساده ولتاژ و اتصال به مبدل adc میکرو استفاده بشه اشکالی داره ؟

  1396/07/09
  08:38
  • مهمان

   azfx41

   با سلام
   معایب این حالت ایزوله نبودن هست …….. امکان نویز گرفتن میکرو از برق شهر هست …. و مشکلات دیگه که الان شاید هنوز بهش برنخورید ….

   1396/07/11
   05:14
 30. مهمان

  مهدی

  سلام
  از چه ورژنی از پروتوس استفاده کردید
  باز نمیشه

  1396/06/10
  10:47
  • مهمان

   azfx41

   سلام ورژن 7.6

   1396/10/25
   06:56
 31. مهمان

  ناشناس

  سلام
  این پروژه را با کدوم ورژن پروتوس انجام دادید؟؟
  من ۸٫۱ و ۸٫۴ و ۷٫۸ رو تست کردم باز نمیشه

  1396/06/10
  08:21
 32. مهمان

  سینا

  سلام
  خیلی ممنون بابت توضیحات کاملتون
  فقط یک سوال
  چرا خروجی مدار به ۲۲۰ ولت نمیرسه؟
  نور لامپ به حداکثر نمیرسه من نهایت ولتاژی که گرفتم ۱۹۰ بود

  1396/06/05
  02:03
 33. مهمان

  سید رامین هاشمی

  سلام
  در قسیمتی که از ترایاک خروجی گرفته شده هیچ مقاومتی به جر ۴۷ اهم دیده نمیشه ولی تو عکسی که از نتیجه عملی گذاشتید چند عدد مقاومت وجود داره..دلیلش چیه ؟

  1396/05/29
  06:43
 34. مهمان

  احمد

  سلام ببخشید آقا مهدی من می خواستم یک pcb از این دیمر دیجیتال بزنم سوالم این است که آیا از قطعات smd می توانم استفاده کنم یا خیر در توان مقاومت ها مشکلی نیست؟

  1396/05/19
  05:54
 35. مهمان

  احمد

  منظورم دیمر دیجیتال با آردوینو بود
  من یک دیمر دیجیتال با آردوینو ساختم با moc3023 و ۴n35 این هر ۱۰ ثانیه یک تیک نوری یا چشمک میزنه و موقع عوض کردن شدت نور هم اول یک چشمک میزنه بعد سطح نور کم یا زیاد میشه(تغییر روشنایی با چشمک همراهه) zero cross هم همین مدار شماست ولی بخش ترایاک رو تغییراتی دادم

  1396/05/12
  09:04
 36. مهمان

  احمد

  سلام ببخشید می خواستم خواهش کنم در خصوص استفاده از برد Arduino یا esp8266 هم یک آموزش یا نکته ای بفرمایید ممنون خواهم شد./ hi

  1396/05/11
  08:00
  • مدیر سایت

   مهدی دمرچیلو

   سلام
   آموزش esp8266-12e رو گزاشتبم – آردوینو هم همینطور

   1396/05/12
   08:14
   • مهمان

    احمد

    ببخشید در دیم کردن لامپ رشته ای مشکلی نیست چرا هالوژن ها و ال ای دی های دارای ترانز ۲۲۰ به ولتاژ مورد نظرشون در تنظیم نور کم چشمک میزنند ولی رشته ای چشمک نمی زند؟

    1396/05/14
    08:56
    • مدیر سایت

     مهدی دمرچیلو

     این مربوطه به مدار داخللی لامپ های فوق که متاسفانه من اطلاعی دربارشون ندارم.

     1396/05/15
     10:21
 37. مهمان

  مهدی

  مور لامپ کم نمیشه سرعت چشمک زدنش کم و زیاد میشه

  1396/04/08
  05:12
  • مدیر سایت

   مهدی دمرچیلو

   حتما لامپ کم مصرف استفاده کردی – درسته؟

   1396/04/09
   10:40
 38. مهمان

  مهدی

  مدار رو کامل بستم ولی جواب نمیده باید چکارش کنم

  1396/04/08
  04:44
 39. مهمان

  maooh

  سلام و خسته نباشید خدمت اقای مهندس مهدی
  می خواستم اول از همه یه تشکر فروان کنم بابت این پروژه شیک.
  من ازش جواب کامل و درست را گرفتم
  منتها یه سوال داشتم
  من اون مدار اسنابر خازن و مقاومت این مقادیر که گذاشید را گذاشتم ولی تو حالت کم نوری بعد دو ثانیه مقاومت اتییش گرفت
  مقدار مقاومت را کردم ۴۷ کیلو و واتش یک وات الان تو حالت کم نوری فقط مقاومت داغ می کنه خیلی ولی به اتیش نمی رسه
  علت کار چیه من نمی فهمم ام؟؟
  لطفا راهنمایی فرمایید ممنون.

  1396/04/07
  05:30
  • مهمان

   Azfx41

   واسه فیلتر کردن هارمونیک های حاصل از برش موج ac میباشد …..

   1396/04/07
   02:08
  • مهمان

   پیام جعفری

   با سلام راه حلش اینه که به جای یک دونه مقاومت 47 اهمی 10 تا مقاومت 4.7 اهمی به صورت سری با توان یک وات بزاری این کار باعث کاهش ولتاژ در دو سر مقاومت 47 اهم می شود و علت آتش گرفتن مقاومت 47 اهم بخاطر اینه که ولتاژ و جریان عبوری از دو سر مقاومت بیشتر از توان مقاومت 47 اهم است

   1397/06/14
   05:46
 40. مهمان

  sjm

  سلام دوست گرامی فقط خواستم تشکر ویژه ای از شما بکنم

  1396/04/01
  12:28
 41. مهمان

  fariba

  سلام
  میشه لطفا پسورد فایل این پروژه رو بزارین؟

  1396/03/07
  11:54
 42. مهمان

  مهدی

  سلام عیدتون مبارک،
  من این مدار رو بستم و از همین آشکارساز عبور از صفر شما استفاده کردم ولی لامپ هر چند وقت یک بار روشن میشه،
  البته من اون مقاومت ۴۷ اهم مدار ایتودیاک رو نداشتم و۶۸ اهم گذاشتم. مشکل از کجاست؟
  ممنون

  1396/01/05
  05:46
  • مهمان

   azfx41

   با سلام مشکل شما از این دو قسمتیه که میگم
   ۱- پالس های گذر از صفر به درستی به میکرو اعمال نمیشود …….درواقع این طبقه درست کار نمیکنه …. که باید تست بشه طبق همون چیزی که توی اموزش گفتم…..
   ۲- از بخش قدرت هست که ممکن هست اپتو دیاک سوخته باشه و یا ترایاک ……سعی کنید از قطعات تازه نفس استفاده کنید……
   یه درخواستم از مدیر سایت دارم که فونت این بخش منظورم تایپ کامنت را بیشتر کنه….
   موفق باشید

   1396/01/12
   03:10
  • مهمان

   Azfx41

   سلام
   احتمال زیاد مشکل از مدار اشکار ساز گذر از صفر تونه که باعث شده میکرو درست موج Ac رو نتونه برش بده …
   ** لطفا قبل از نظر دادن نظرات قبلی رو بخونید **

   1396/04/07
   01:34
 43. مهمان

  محمد چمرمی

  سلام و درود بی پایان و خسته نباشید
  اگر ممکنه اون کنترل پرتاب اب ابنما رو توضیح بدید من چندماهه روش کار میکنم نتیجه نرسیدم ک چگونه صدای ورودی رو تحلیل کنم ممنون میشم

  1395/12/13
  02:18
  • نویسنده این مطلب

   میلاد رسولی بیدختی

   با سلام
   ***کنترل ابنما با صوت ***
   **طراحی شماتیک **
   ساده ترین راه برای تحلیل صدا اندازه گیری مقدار دامنه ولتاژه …..
   شما صداتون رو حالا میخواهد از میکروفن باشه ویا کامپیوتر و هرچی دیگه رو دریافت میکنید …….سر راه این صدا یک فیلتر ۴ کیلو هرتز پایین گذر میگذارید…. میتونید اینجا یک تقویت کننده هم بگذارید …….فقط توجه کنید ولتاژ تغذیه تقویت کننده تون بیش از ۵ ولت نباشه(از ایسی lm380 , lm386
   میتونید کمک بگیرید) …. اگر خواستید اینجا هم یه فیلتر ۴ کیلوهز از نوع پایین گذر بگذارید ….. سیگنال بعد فیلتر رو به adc میکرو بدید….
   ** پیکربندی میکرو **
   فرکانس نمونه برداری adc حداقل باید ۲ برابر فرکانس ورودی باشد ……فرکانس ورودی رو ۴ درنظر میگیرم …..فرکانس نمونه برداری adc هشت کیلو هرتز بدست می اید …….* و بهتر است adc رو به حالت ۸ بیتی ببرید*… ولتاژ مرجع را روی AREF بگذارید…….این پایه را در میکرو به ۵ ولت وصل کنید…
   **برنامه **
   در بازار ما دونوع پمپ برای ابنما داریم …..منظورم از دونوع از جهت نوع ولتاژ شون هست (Dc , Ac) اگر این سوال براتون پیش اومده که کدومش بیشتر استفاده میشه باید بگم dcهستش …..
   خوب به هر حال ما فرض مون رو ac میگذاریم ….. و موتور پمپ رو هم یونیورسال در نظر میگیرم…
   این موتور با کنترل زاویه اتش کنترل میشه …..منظورم همون دیمر هست …..قبلش حتما موتور رو با یه دیمر معمولی تست کنید ….
   اینم مدارش:
   http://dmf313.ir/wp-content/uploads/Untitled-7-5.png
   در برنامه ولتاژ رو اندازه میگیرید (اگر ۸ بیت باشه تغییرات بین ۰-۲۵۵ هست) …….خوب با استفاده از یک * جدول تناسب* میاد تغییرات ولتاژ موزیک رو
   به زاویه اتش که در برنامه بالا بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ هست تبدیل میکنید …… و سپس موتور توسط موزیک کنترل خواهد شد…..
   **نکته **
   چون در هر ثانیه ۴ هزار بار تغییر میکنه(فرکانس ۴ کیلو) …..عملا موتور پمپ نمیتونه بهش برسه …… شما در اینجا ۳ راه دارید (۳ راه به ذهنم میرسه)
   ۱-ساده ترین راه و اینکه یه تاخیر ۲۰۰۰ یا ۳۰۰۰ میلی ثانیه ای توی برنامه بگذارید…..که هر ۲ و۳ ثانیه بیاد ولتاژ موزیک رو اندازه گیری کنه و موتور رو بر اون اساس کنترل کنه….
   ۲- میتونید ولتاژ موتور رو در این ۲ یا ۳ ثانیه اندازه گیری کنید و میانگین ولتاژ رو بدست اورید و بعد از صرف همون زمان موتور رو کنترل کنید…..
   ۳- این راه بهتری هستش ولی نظرم اینکه همون اول نیاید سراغش…..
   به این صورت که شما حداقل زمانی که موتور به زاویه اتش جدید پاسخ میده رو اندازه بگیرید …..مثلا ۲۰۰ میلی ثانیه …. و در هر ۲۰۰ میلی ثانیه ولتاژ موزیک رو ادازه بگیرد و موتور رو کنترل کنید …. ویا هر روشی که به ذهن تون میرسه
   -با توجه به اینکه بار شما سلفی هست از فیلتر emi برای اتصال موتور به دیمر استفاده کنید…… به صورت سری منظورم هست…
   – اگر دستگاه میخوایید عمر بیشتری بکنه و درست کار کنه و براش مشکلی پیش نیاد ……از کریستال خارجی استفاده کنید….البته نه از این کریستال های بدرد نخور……
   https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTrjNfdVy5dqkQwI8b2nek0MGmtKoJdz0Kr_O2dEKciD02Lgq9k
   ویا از این تیپ:
   https://static.rapidonline.com/catalogueimages/Product/S90-3046P01WL.jpg
   متاسفانه از کریستال هایی که دربالا مثال شون رو زدم توی ایران جنس خوبش رو پیدا نمیکنید …..
   این مدل از همشون بهتره:
   https://www.digchip.com/datasheets/photos/1775/ECS-4986-20-1.jpg
   از فواید و مزایای کریستال هر چی بگم کمه ……البته انواع مختلفی داره که توی این پست نمیگنجه بگم و از حوصله هم خارج هست……
   **پیشنیاز ساخت **
   اگه تا الان متوجه نشدید که من چی گفتم ….چون مطلب بالا رو نخونده ایید و یا کامل نخونده اید …..
   حتما نکته به نکته پست هایی که دادم رو بخونیدش …..
   ** با ذکر منبع کپی برداری شود**

   1396/01/02
   10:14
   • مهمان

    رسول

    خیلی علاقمند الکترونیک هست ک مث من بلد نیست از راه نقشه خوانی مدار درست کنه.کاش می شد عکس به عکس مراحل نصب و شکل قطعات را نشان میدادید.یا شما ک زحمت طراحی مدار را کشیدید.از این نمونه و امثالهم برای فروش تولید میکردید…????

    1396/11/19
    07:14
 44. مهمان

  maooh

  سلام و خسته نباشید خدمت اقای مهندس مهدی
  می خواستم اول از همه یه تشکر فروان کنم بابت این پروژه شیک.
  من ازش جواب کامل و درست را گرفتم
  منتها یه سوال داشتم
  چجوری می تونم مدار گذر از صفر رابه سه تا وقفه سه تا میکرو بدم؟ آیا مشکلی پیش نمیاد؟
  من یک بار به دوتا وقفه یک میکرو دادم ، مدار گذر از صفر سوخت.
  لطفا راهنمایی فرمایید ممنون.

  1395/12/11
  10:51
  • نویسنده این مطلب

   میلاد رسولی بیدختی

   سلام
   تبریک میگم سال جدید رو به همه اعضا ،نویسنده ها ، بازدیدکنندگان و مدیر سایت …
   دلیل این کار شما رو نمیدونم میخواد چرا اینکارو بکنید …..چیزی که به ذهنم میرسه اینکه میخوایید سه تا خروجی داشته باشید …….یعنی ۳ تا وسیله رو کنترل کنید….
   خوب من ضرورتی نمیبینم که شما از ۳ تا وقفه استفاده کنید و میکرویی که ۳ تا وقفه داشته باشه رو بخرید ….
   میتونید با همون یدونه وقفه سه تارو به صورت مجزا کنترل کنید….. دلیل اینکه براتون سمپلی نمیارم و یا بیشتر راهنمایی تون نمیکنم …..اینکه باید خودتون بهش برسید و یادش بگیرد حالا میخواد با هر روشی که باشه ازمون خطا و غیره ….
   دلیل پست گذاشتم برای اینکه راهی که میرید را اصلاح کنم…….

   1396/01/02
   10:34
 45. مهمان

  ابوالفضل

  سلام بخاطر مطالب خوبتون ممنون….من یه پروژه دارم کار میکنم که به این دیمر دیجیتال نیاز دارم میخام با pwm مقدار نور محیط را کنترل کنم این دیمر را بستم ولی مدار اشکارسازش جواب نمیده و وقفه ی میکرو کار نمیکنه دلیلس چی میتونه باشه؟؟
  لطفا راه نماییم کنین

  1395/11/27
  09:38
  • مهمان

   azfx41

   *یه نکته ای رو باید بگم اکثر سوالاتی کاربر ها مطرح میکنند. پاسخش توی متن موجوده لذا حتما بخونید متن و برنامه رو ، و بعد سوال کنید ……
   شما اولین کاری که میکنید فایل برنامه رو دانلود میکنید و روی میکرو میریزید . سعی کنید از قطعات نو وسالم استفاده کنید .
   مدارو یبندید و بلوک های مدار رو جدا جدا تست کنید ….مثال :
   بلوک اشکار ساز صفر ، در خروجی اش یه led بگذارید با وصل شدن ۲۲۰ باید نور لامپ کاهش یابد
   طبقه قدرت : به جای اتصال این طبقه به میکرو یه بار ۵ بده یه بارم به ۰ که باید لامپ خاموش روشن بشه

   1395/11/28
   12:53
 46. مهمان

  رسول

  سلام
  خیلی ممنون واقعا آموزنده بود.
  من یه مدار ساده تر برای آشکار ساز عبور از صفر سراغ دارم.
  از ایتوکوپلر pc814 استفاده کن و اون پل دیودی را هم حذف کن!! به همین سادگی.
  اگه به دیتاشیت pc814 مراجعه کنی می فهمی چه خبره smile

  1395/11/17
  08:17
  • مهمان

   azfx41

   لطفا قبل گذاشتن پست یک بار مطلب رو بخونید و یا حداقل عکس هاشو نگاه کنید…..
   این مداری که شما عرض کردید ….اولین مداریه من برای بازدید کنندگان گذاشتم …..
   سوالاتی و پست های که پاسخ اش در داخل مطلب هست پاسخ داده نمیشود …. و اسپم تلقی میشود

   1395/11/19
   09:40
 47. مهمان

  AMS

  سلام تو مدار دیمر اندازه ولتاژ شکست دیاک چقدر باید باشه ؟

  1395/11/10
  06:12
 48. مهمان

  مجید

  سلام
  ممنون مهندس جان
  یه سوال
  فاز و نول رو اگه اشتباه بزنیم چی میشه؟

  1395/10/18
  07:33
  • نویسنده این مطلب

   میلاد رسولی بیدختی

   سلام
   نه مهندس فرقی نداره .
   توی متن اصلی هم این موضوع رو گفتم.

   1395/10/20
   03:42
 49. مهمان

  علی

  سلام مهدی جان اون اپتو دیاک در اصل اپتو ترایاک هست نه اپتو دیاک، چون در دیاک ما دو پایه داریم، اما این اپتو ترایاک سه پایه داره، تو تا ورودی و خروجی و یکی هم خود نور هست، یعنی صفحه ی گیرنده نوری کار پایه بیس رو انجام میده، و در اصل این مدار دیاک نه بلکه ترایاک هست،
  بعد از مطالعه لطفا پاک کنید
  بیاییم همیشه بگوییم: اللهم عجل لولیک الفرج
  و عمل صالح انجام دهیم، تا غمی به غم های سرورمان اضافه نکنیم

  1395/10/14
  07:01
  • نویسنده این مطلب

   میلاد رسولی بیدختی

   با سلام
   در حالت عادی :
   دیاک ۲ پایه داره تریاکم ۳ پایه داره
   در حالت اپتو :
   مدل های محتلفی دار که اکثرا ۵ تا پایه دارن هم دیاک و هم ترایاک و شمردن تعداد پایه ها ملاک خوبی برای تشخیص قطعه نیست چون اساساً قانونی برای پایه ها وجود نداره و مبنای اصلی همان اسم قطعه هست

   1395/10/20
   03:56
 50. مهمان

  هادی

  مهندس جون کریستال میکرو چند مگ هست لطفا ذکر کنید؟
  ممنونم

  1395/10/10
  07:55
  • مهمان

   azfx41

   یک مگ میتونید از کریستال داخلی استفاده کنید

   1395/10/16
   11:04
 51. مهمان

  مهمان

  سلام مهندس جان مدار رو ساختم لامپ حالت چشمک زن داره ولی اصلا نورش کم و زیاد نمی شه لطفا راهنمایی کنید در ضمن شما تایمر و کانتر رو پیکر بندی کردید ولی عملا من ندیدم که استفاده ای بشه در کدتون مرسی

  1395/09/22
  05:14
  • نویسنده این مطلب

   میلاد رسولی بیدختی

   اینکه داره چشمک میزنه یا قابل کنترل نیست به احتمال زیاد بخش اشکار ساز گذر از صفر تون یا مشکل داره که پالس هاش به میکرو نمیرسه یا از دقت کافی برخوردار نیست ..
   کاری که شما باید بکنید ..
   1) مدار اشکار ساز صفر دیگری رو استفاده کنید (همون مداری که خودم استفاده کردم مقادیر مقاومت ها رو جابجا نکنید )
   2)خروجی پالس هایی میکرو ، و پالس های گذر از صفر و بگیرید ترجیحا با یه اسکوپ گرنه با مولتی متر (ac) ویا یه led هم میشه …که باید ولتاژ اشکار ساز گذر از صفر حدودا 4.5 تا 5 ولت باشه (حتی 4 هم مشکل نداره)
   اینکه من از تایمر استفاده کردم برای دیمر نبود و استفاده دیگری داشت که میتونید خودتون حذف شون کنید موفق باشید

   1395/09/22
   06:29
 52. مهمان

  محمد حسین بهروز

  با سلام
  جناب رسولی من دانشجو عمرانم و سواد الکترونیکم مثل شما نیست
  جسارتا سوالی ازتون داشتم و در صورت امکان کمک
  من آکواریوم دارم و نورم با LED تامین میشه
  برای تانکم تایمر گذاشتم اما مشکل اینجاس که نور در لحظه روشن شدن به یکباره از 0 به 100% میرسه و این اتقاق باعث بروز شوک و در پی اون بروز مریضی در ماهی ها میشه
  آیا امکان استفاده از مدار شما در این مهم هست و اینکه پروژه شما با این سیستم LEDهای من همخوانی دارن؟ بخاطر وجود درایور عرض میکنم
  ممنون بابت توجهتون

  1395/09/22
  03:13
  • نویسنده این مطلب

   میلاد رسولی بیدختی

   سلام
   من منظور تون درست متوجه نشدم…
   این برداشت رو میکنم که وقتی تایمر تون روشن میشه نور led ها ناگهان زیاد میشه ؟
   این پروژه برای led استفاده نمیشه و برای شما کارایی ندارد.

   1395/09/22
   06:39
   • مهمان

    محمد حسین بهروز

    خب بله منهم میدونم اما تونستم درایوری طراحی کنم که با دیمر همخونی داشته باشه و کار میکنه و جواب داده
    اما مشکل من اینجاس که من الان یه تایمر ابتدای مسیر دارم آیا میتونم از این مدار استفاده کنم!؟
    بطور کلی من یه تایمر + دیمر + درایور دارم
    ایا میشه تایمر و دیمر رو با میکرو کنترلر ساخت!؟منظورم در غالب یک برد هستش
    ممنون

    1395/10/14
    12:01
    • نویسنده این مطلب

     میلاد رسولی بیدختی

     سلام
     بله میشه که دوراه داره .
     بستگی داره چه جور تایمری میخوایید حتی میشه با یه پتانسیومترم این کارو کرد ….با السیدی و کلید و ایسی ساعتم میشه راه های مختلفی برای پیاده سازیش وجود داره .

     1395/10/20
     04:47
   • مهمان

    محمد حسین بهروز

    مهندس یک سوال
    من اگر این مدار رو بعداز تایمر قرار بدم مشکلی پیش نمیاد؟
    ممنونم

    1395/10/16
    06:33
  • نویسنده این مطلب

   میلاد رسولی بیدختی

   خیر با دستگاه بعد از تایمر مشکلی پیش نخواهدامد

   1396/01/02
   11:00
  • مهمان

   موسوی

   با سلام. LED ها با روشی بسیار راحت تر موسوم به PWM کنترل می شوند. به زبان ساده با خاموش و روشن کردن پشت سرهم اونها (چشم قادر به درک آن نیست) نور اون ها رو از صفر به 100 می رسونن. توصیه من به شما استفاده از آدینو و ماسفت IRFZ44N برای کنترل نور ال ای دی ها است. آموزش کنترل نور ال ای دی با PWM و آردینو در همین سایت موجوده و در وب سایت های دیگر.
   موفق باشید

   1397/11/12
   04:48
 53. مهمان

  احسان ناظم پور

  سلام آقا میلاد
  مهندس خیلی خیلی از آموزشتون ممنونم
  واقعا کیف کردم خیلی خوبو قشنگو کامل و قابل فهم توضیح دادین.خدا قوت.امیدوارم همیشه همینجور پر انرژی پیش برین.
  طراحی سایت و فونت بکار برده برای توضیحاتتونم عالی و چشم نواز بود

  1395/09/19
  10:05
 54. مهمان

  علی آقا

  بابا باریکا الله,بابا ایول.ادامه بده خیلی عالی بود

  1395/09/09
  03:35
 55. مهمان

  پویا

  من اینو بدون مدار گذر از 0 ساختم درستم کار میکرد !!؟

  1395/09/03
  11:05
  • نویسنده این مطلب

   میلاد رسولی بیدختی

   از همین دیمر استفاده کردید ؟ من بدون اشکار ساز همین مدارو بستم با (pwm) منتها مدار وز وز میکنه و در ضمن محدوده برش تون خیلی کم میشه و احتمال اینکه نور لامپ تون چشمک زن بشه هست.

   1395/09/05
   07:05
 56. مهمان

  جواد اعلمی

  یکی از پروژهای فنی و کاربردی و خیلی خوب و کامل هم توضیخ داده شده. تشکر فراوان

  1395/08/30
  10:34
 57. نویسنده سایت

  مهدی زمانی

  بدون ميكرو هم ميشه اينو ساخت با دوتا اپ امپ ?

  1395/08/29
  02:40
  • مدیر سایت

   مهدی دمرچیلو

   کلا کنترل این مدار با میکرو یه چیز دیگس – انگار مدار عین موم تو دستته – خیلی بیشتر کیف میده کنترل با میکرو smile

   1395/08/29
   02:51
  • نویسنده این مطلب

   میلاد رسولی بیدختی

   بدون میکرو خیلی محدودیت دارید ….. همون طوری که توی اموزش گفتم میتونید ازش در “ساخت طلوع غروب خورشید” و “کنترل دور موتور پمپ” و “ابکاری (الکترولیز)”و.. استفاده کرد.

   1395/08/29
   05:32
   • مهمان

    محمد حسین بهروز

    مهندس منهم برای همین مهم میخوام استفاده کنم ??

    1395/10/14
    12:02
 58. مهمان

  Behzad

  Mashalaaaaaa

  1395/08/29
  01:25
 59. مهمان

  محمدحسن

  یکی از بهترین مطالب سایت…ممنون…خداقوت

  1395/08/29
  12:03
 60. مهمان

  علیرضا صفری

  سلام خسته نباشی برادر مطلب خیلی پر محتوا بود

  1395/08/29
  09:42